Egészséges csecsemők vizsgálata azt igazolta, hogy az anyatejnél “okosítóbb” babatápszert egyelőre nem sikerült előállítani.
Kutatás a táplálás és a szellemi fejlődés összefüggéseiről
Az Amerikai Mezőgazdasági Minisztérium kutató csoportja jelentős összeget költött arra a vizsgálatra, melyben egészséges újszülöttek szellemi fejlődését tanulmányozták a legkorszerűbb módszerekkel: a kicsinyek anyatejet, tehéntejből készült tápszert vagy szójafehérjékkel gazdagított babatápot kaptak egyéves korukig.
Mi számít?
A kutatók arra is figyeltek, hogy az eredmények összehasonlításakor megnézzék, van-e különbség a babák szellemi fejlődése során a lányok és a fiúk között, illetve számít-e a születési súly, a bőrszín, a fejkörfogat vagy az anya intelligenciahányadosa. Mindent összevetve, az anyatejes kicsik szellemi fejlődése volt a legjobb. Nem véletlen tehát, hogy a WHO javasolja a babák szoptatását egészen két éves korukig.
A magyarázat az anyatej összetételében rejlik
Ugyan jelentős különbség a háromféleképp táplált babák között nem volt, azonban az anyatejes kicsik valamivel jobb eredménnyel szerepeltek már a hatodik és a kilencedik hónapos korban. A második helyre a tehéntej alapú tápszer került és a harmadik hely jutott a szójatejjel készült új készítménynek.
Fontos azonban rámutatni arra, hogy mindhárom vizsgált csoport fejlődési mutatói a normális értékeken belül voltak, és az anyatejjel táplált gyermekek, valamint a tápszerrel táplált kicsinyek közötti különbség igen kicsi volt – hangsúlyozták a szakemberek.
Forrás: MTI
Ajánljuk még a témában: