A magzat gyakorlatilag steril környezetből, az anyaméhből érkezik. Elsőként a szülés módja befolyásolja azt, hogy az újszülött mikrobiomja hogyan alakul: természetes szülés után az anya hüvelyflórájára hasonlít, míg császármetszés után a bőrflórára. A kettő lényegesen eltér egymástól, mivel a hüvelyben és a bőrön teljesen más baktériumok élnek.
Szakértő: Dr. Kun Judit Gabriella orvos
Más a flóra
Vajon mit okoz a két flóra közötti eltérés? Korábbi tanulmányok már évekkel ezelőtt kapcsolatot találtak a császármetszés és a különböző immunológiai megbetegedések – mint a szénanátha, asztma és cöliákia – nagyobb kockázata között.
Mi az a mikrobiom?
A többsejtű szervezetek, az embert is beleértve, igen nagyszámú mikroorganizmussal élnek együtt. Ezek között a baktériumok a legjelentősebbek, de gombák, vírusok és más mikrobák szintén osztoznak testünk külső és belső felszínein. Ezeket együtt humán mikrobiótának nevezik. A mikrobiom elnevezés a mikrobiótában található gének összességére utal, de a két kifejezés legtöbbször egymás szinonimájaként használatos. A testünkben élő mikroorganizmusok mennyiségére jellemző, hogy számuk meghaladja a sejtjeink számát. A testünk különböző részein – a bőrön, bélben, hüvelyben – különböző mikroba közösségek élnek, és a mikrobiom összetétele emberről emberre is változik. A mikrobiomot olyan baktériumok alkotják, amelyek kölcsönösen előnyös kapcsolatot alakítottak ki a gazdaszervezettel.
A táplálás módja is befolyásolja a mikrobiomot
Az, hogy a kisbaba anyatejet vagy tápszert kap-e, alapvetően befolyásolja a bél mikrobiomját az élet korai szakaszában. Az anyatej bioaktív összetevői szabályozzák, hogy milyen fajta baktériumok telepedjenek meg a csecsemő gyomor-bélrendszerében, de az anyatej maga is 600 különböző baktériumfajt tartalmaz, ami azt jelzi, hogy a csecsemő közvetlenül is kap baktériumokat az anyától az anyatejen keresztül. Az anyatejben lévő immunmoduláló anyagok és a bélben élő baktériumok közötti kölcsönhatás szerepet játszik az ellenanyagok termelésében és az immunrendszer fejlődésében.
A szilárd ételek bevezetése nagy változást hoz a bélflóra összetételében: többségbe kerülnek azok a baktériumok, amelyek a szénhidrátok szélesebb skáláját képesek hasznosítani, részt vesznek vitaminok bioszintézisében és bizonyos méreganyagok átalakításában. Nagyjából hároméves korra a bélcsatorna baktérium-összetétele és változatossága a felnőttekéhez hasonlóvá válik.
Mit tehetünk a gyermekek egészséges mikrobiomjáért?
A mikrobiom összetétele alapvetően meghatározza az egészségi állapotot. Ezért mindent meg kell tennünk azért, hogy császármetszés csak valóban indokolt esetben történjen. Fontos, hogy szülés után közvetlenül az anya testére fektessék bőrkontaktusban a kisbabát. Célszerű törekednünk a hat hónapos korig tartó kizárólagos szoptatásra, majd pedig a szoptatás folytatására hozzátáplálás mellett legalább kétéves korig.
Megjelent a HelloBaby! magazin Szülők lettünk különszámában