Több millió gyermek érintett országszerte… Rettentő nehéz a szülőknek. De a gyermeknek is! Most a gyerekekre gyakorolt hatásokra fókuszálunk. A rövidtávú és a hosszútávú hatásokról is szó lesz, melyek nagyban múlnak azon, hogy hogyan intézik a szülők a különválás valóban emberpróbáló időszakát.
Szakértő: Kovács Mónika védőnő, mentálhigiénés szakember
Hogy lehet mindezt könnyebbé tenni a gyermek számára? Az óriási érzelmi megterheltségen picit könnyíthetünk. Nekünk ettől talán nehezebb lesz, de neki könnyebb!
Mire válásra kerül a sor, már rengeteg veszekedésen, elfojtott és kirobbant konfliktuson vagyunk túl.
Mindenkinek nagyon nehéz
Borzasztó nehéz időszak, krízis helyzet a javából. Sokszor annyira nehéz a szülőnek is, hogy nem látja milyen helyzetben van a gyermeke. Nem látjuk, hogy szorong, hogy bizonytalan, hogy elvesztette a biztonságérzetét – és ettől, ebben ő is szenved!
Mint egy baleset, több sérülttel
Hogyan hasonlít ez a szituáció egy közlekedési balesetre? Olyan ez, mintha egy karambol után (ahol az egész család az autóban ült) csak a magunk sérüléseivel törődnénk, a gyerekeinkére nem gondolnánk… A szülők lelkiállapota annyira nehéz, hogy nem tudnak jobban reagálni… – nem tudjuk a gyermekünk helyébe képzelni magunkat.
A szülő kétségbe van esve, nem tud segíteni a gyereken, sőt neki van szüksége a gyerek támogatására, hiszen háborús vészhelyzet van az életükben…
Mit jelent a parentifikáció? Milyen hatással van a gyermekre, ha a szülő szerepébe helyezik őt? Hallgassátok meg a videóban!
Kibeszélés, lojalitás, szeretet…
Az összes veszekedés rettentő rossz hatással van a gyerekekre. Amikor hallja, hogy az egyik szülő panaszkodik a másikra egy idegennek… ez gyerekfüllel ez elviselhetetlen! Ő mindkét szülőt szereti!
Panaszkodhatunk, kiönthetjük a szívünket – kell is! De ne a füle hallatára! Neki mindkét szülő ugyanolyan fontos és apát is, anyát is nagyon szereti.
Hagyjuk, hogy szerethesse a szüleit, szerethesse a nagyszüleit, az unokatestvéreit…!
A gyerek lojálisabb a szülőjével, mint saját magával… ez mit jelent? Azt, hogy a gyermek önként, könnyen „feláldozza magát” a szülő kedvéért. A szülő kedvéért tesz, dönt, bármit … hogy egy kicsit segítse ebben a helyzetben, de ebbe az ő lelke kicsit belehal.
Mit jelent a belső kontroll ebben a helyzetben?
Azt, hogy a gyermeked érdekében muszáj lenyelni a békát! Muszáj kibírni, hogy nem mondod ki, amit annyira szeretnél! Lehet, hogy igazad van! De a gyermeked érdekében nem szabad minden érzelmed kimutatnod, bosszút állni, dacolni stb., azaz nem szabad tovább roncsolni az ő érzelmeit!
Mi mindent megteszel a gyermekedért, amit magadtól, magadért nem tennél! Legyen ez is ilyen.
Tipikus konfliktusokról , „miért velem undok a gyerek?” – Minderről hallhatsz a videóban.
Irtó fontos téma, akkor is, ha nálatok szent a béke! Nézzétek, hallgassátok meg a mentálhigiénés szakember gondolatait a videóban!
Íme:
GYERMEKPSZICHOLÓGIA
GYERMEKPSZICHOLÓGIA – Születéstől egészen 6 éves korig
Félelem, hiszti, dackorszak, agresszivitás, veszekedés, válás, körömrágás, büntetés, testvérféltékenység. Az ezekhez hasonló kérdések sora végtelen – és ez így természetes! Hiszen a szülői szerepet is tanulni kell. Ehhez nyújt segítséget könyvünk, születéstől egészen 6 éves korig.