A babavárás minden szempontból egy másállapot. Mind testben, mind lélekben óriási változások zajlanak ebben az időszakban. A várandósság során olyan érzésekkel, gondolatokkal találhatja szemben magát egy kismama, amelyekkel azelőtt sosem. Előfordulhat, hogy nehéz egyedül megbirkózni mindezzel. A jó lelki állapot pedig mind az édesanya, mind a magzat, mind a szülés/születés szempontjából nagy jelentőségű.
Szerző: Szále Kata mentálhigiénés szakember
Krízis – Az vajon normális, hogy ilyenkor semmi nem „normális”?!
A pszichológia a várandósság időszakát normatív krízisnek nevezi, ami azt jelenti, hogy ebben az időszakban természetes és szükségszerű az, hogy sok mindent nehezebben él meg a kismama, a család.
Egy problémamentes, egészséges várandósság is igen megterhelő, érzelmileg és fizikailag egyaránt, hát még, ha valami gond is támad. A kismama mellett fontos, hogy legyenek kísérők, támogatók: barátnő, férj, édesanya, vagy szakemberek.
Mi minden zajlik odabent? – Mit érez, érzékel a magzat?
A bőr és az idegrendszer a magzati lét kezdetén alakul ki, mint egy tükör két oldala: a bőr az idegrendszer kifelé forduló része, míg a befelé forduló rész az agy és a gerincvelő. Ebből is érzékelhető milyen jelentősége van a bőrnek. Amióta az orvosok, kutatók bepillanthatnak – ultrahang CT segítségével – a magzati létbe bizonyosságot nyert, hogy a magzat mennyi mindent érez: örömöt él át, képes sírni, keresi a kellemes ingereket és igyekszik kerülni az ártalmasakat.
A taktilis fejlődés – mely az érintéssel, tapintással kapcsolatos – nyomon követése is új információkkal szolgál. A tapintási érzékelésből fejlődik ki később a hallás és a látás. Már jóval a hallószervek kifejlődése előtt – mely a harmadik trimeszterre tehető – a magzat érdeklődik például a hangok iránt: mintha a bőre, mint egy nagy „fül” volna. A bőre különleges: valójában egy érző burok, melyet a kilenc hónap során a magzatvíz közvetítésével állandó ingerek érnek: az anya szívdobbanásától járásának ritmikus ingadozásáig. A haptonómia szerint – ez az érintéssel foglalkozó tudományág – a magzattal már 4 hónapos korában kapcsolatot lehet létesíteni a hasfal érintése által. A harmadik trimeszterre a baba képes a környezetéből érkező hatások befogadására és aktívan válaszol az őt ért ingerekre. Ebben a szakaszban már hall, lát, érez ízeket és szagokat, képes egyensúlyozni és fájdalmat is érez.
Az anya érzéseit érzi a magzat is: öröm, szorongás, boldogság, stressz
A kismama által megélt stressz összefüggésbe hozható számos negatív eseménnyel: a vetéléssel, koraszüléssel, alacsony születési súllyal, szoptatási nehézségekkel, kötődési problémákkal, tanulási nehézségekkel is… – itt persze, hangsúlyozzuk a kóros mértékű, egészségre káros feszültségekről van szó, nem a mindennapi élet részeként megélt idegességről, szorongásról. A folyamatos és erős stressz az, ami kimutathatóan káros a fejlődő magzat számára: genetikai változások jönnek létre a baba szervezetében. Tizenéves gyermekek vizsgálatával jöttek erre rá a kutatók, akiknek az édesanyja őket várva magas stressznek volt kitéve – többségében bántalmazó kapcsolatban éltek – megváltoztak a stressz kezeléséért felelős receptorok. Alacsonyabb lett a stressztűrő-képesség, erősebben reagálnak a stresszre, robbanékonyabbak: mintha az tanulták volna meg az anyai méhben, hogy egy veszélyes világra fognak megszületni.
A várandósság idején végzett relaxáció csökkenti a feszültséget, szorongást, mely mind a magzatra, mind a kismamára nézve előnyös. És a feszültség oldása mellett segít a kismama hangulatingadozásainak stabilizációjában is.
A hormonok és a levertség
A várandós nő depresszióját észrevenni és kezelni nagyon fontos, depresszió esetén megnövekszik az anyai szervezet kortizol stressz hormon szintje, mely hatással van a magzat fejlődésére. A megszületendő gyermeknél is nagyobb eséllyel (1,28 –szor) alakul ki később depresszió, ha az anya őt várva ettől szenvedett. Van elérhető segítség. Az érintett kismama – vagy a családja – fordulhat a védőnőhöz tanácsért, felkereshetnek perinatális szaktanácsadót, segítséget kérhet pszichológustól. A teljesség igénye nélkül néhány módszer, amely enyhíthet a rossz hangulaton, szorongást okozó gondolatokon: segítő beszélgetés, relaxáció, jóga, kapcsolatanalízis, kismama masszázs, klasszikus zenehallgatás. A lényeg, hogy a kismamának essen jól, élvezze, amit csinál, mert ezeket az érzéseket veszi át a magzat.
GYERMEKPSZICHOLÓGIA könyvünk megvásárolható webshopunkban!