Nincs is rosszabb annál, mint amikor mindenkinek megvan a véleménye arról, hogyan neveld a gyereked- vagy folyamatos jótanácsokkal lát el- amiket egyébként nem is kértél!
1.
Húzd meg a határokat
Érdemes már a gyerek születése előtt megbeszélni a családtagjaiddal, mi az, amibe beleszólhatnak, és mi az, amiben nem kéred a véleményüket. Ha előre meghúzód a határvonalakat, amikkel aztán mindenki tisztában van, sokkal kisebb az esélye, hogy bármelyik fél átlépi őket. Ha ez mégis megtörténik, akkor sem kell kíméletlennek lenned velük, hiszen a diplomatikus megközelítés sokszor jobb eredményre vezet. Ahelyett, hogy közölnéd a szüleiddel, hogy ne járjanak át hozzátok olyan sűrűn, beszélj meg velük heti egyszeri sétát a parkban, esetleg közös ebédet.
2.
Ne add alájuk a lovat
Szeretnéd elkerülni, hogy a rokonaid beleszóljanak a gyereknevelésbe, mégis folyamatosan bombázod őket a kicsiről készült legújabb fotókkal, vagy naponta meséled nekik, milyen új dolgokat tanult meg a csemetéd? Esetleg más dolgokban folyton kikéred a véleményüket? Ezzel bátorítod őket, hogy az életed részének érezzék magukat, így kéretlen tanácsokkal lássanak el. Figyelj arra, hogyan kommunikálsz, és hogy erre ők mit reagálnak.
3.
Merd kinyitni a szádat
Ha valami zavar, beszéld meg velük, és kérd meg őket, hogy hagyjanak fel vele. Például ha úgy érzed, hogy a szüleid állandó nyaggatása megkérdőjelezi a tekintélyedet a gyereked szemében, magyarázd el nekik a problémát, és próbáld velük megértetni, miért rossz az, amit csinálnak. Ha rátapintasz a problémára, könnyebb lesz felismerniük és megszüntetni.
4.
Ne mondj mindenre nemet
Gondolj arra, hogy a családtagjaidat a jó szándék vezérli, ezért akarnak folyton tanácsokkal ellátni. Ahelyett, hogy rögtön elhárítanád, mondd inkább azt nekik, hogy köszönöd a jó tanácsokat, elgondolkozol rajtuk. Egy egyszerű köszönöm is célravezető lehet. Ha mégis el kell hárítanod a javaslataikat, használj inkább „és”-t „de” helyett. Sokkal könnyebben elfogadják, ha azt mondod nekik: „érdekes, amit tanácsolsz, és kipróbálok mást is”, ahelyett hogy „érdekes, amit tanácsolsz, de mást fogok kipróbálni”.
+1 Ahelyett, hogy a saját szülői teredbe engednél be másokat, alakíts ki saját tereket az ő számukra. Gondold át, ki miben jó és hogyan segíthet. Miben jó a mama, papa? Keresztszülők? Aknázd ki őket és máris egyszerűbb lesz!
Készítette: P.P.