A téli hónapokban sokkal gyakoribb, hogy a nátha nem múlik el néhány napon belül, hanem hosszas betegeskedésbe fordul. Összeszedtük, amit a szövődményekről és a tünetek enyhítéséről tudni érdemes.
Az orrüreget és a fül dobüregét összekötő vékony kis csatorna a fülkürt vagy más néven Eustach-kürt. Amikor a kisgyermek náthás, a váladék óhatatlanul is a szűk kis járatba préselődik, és ezen az úton a fertőzés a dobüreget is eléri. Ha ott váladék halmozódik fel, megfeszül és kidomborodik a dobhártya, ez okozza a roppant kellemetlen és éles fájdalmat. Ha a kicsi vigasztalhatatlanul sír éjszaka, és egyben náthás is, elképzelhető, hogy ez áll a háttérben. Az eldugult, gyulladt fülkürt egyben a fülgyulladások idején kialakuló átmeneti halláscsökkenésért is felelős. A fül-orr gégésznél rendszerint hallásvizsgálattal is ellenőrzik a gyógyulás folyamatát.
1. tippünk:
Használj megelőzésként és a tünetek enyhítésére is orrsprayt. Ez csökkenti a nyálkahártya duzzanatát, és nedvesen tartja az orrüreget, ezzel segíti a gyógyulást. Ha a fűtött lakásban reggelre be is szárad az orrváladék, jó megoldás az első orrszívás előtt előtt pár perccel fellazítani, így lényegesen könnyebben megy a váladék eltávolítása. Fellazításhoz a legjobb az anyatej orrcsepp! Nagyobb, már nem szopó gyerekeknél is bevetheted.
A fertőzés azonban az orrüregből nem csak a fül felé, hanem le, az alsó légutakba is tovaterjedhet. Különösen gyakori lehet ez azoknál a kicsiknél, akik napjaikat még javarészt fekve töltik. Nekik még a váladék felköhögése is nehezen megy, így egész nap és egész éjjel hörögve lélegezhetnek. A hurut szerencsére ritkán fajul tüdőgyulladássá, de nem ritkán két-három hétbe is beletelik, mire a kicsik meggyógyulnak. Segítheted a légzését, ha kendőbe vagy más hordozóeszközbe rakva magadon tartod, sétálni viszed vagy gyakran szellőztess, hogy több oxigénhez jusson.
2. tippünk:
A lefekvés előtti illóolajos fürdő különösen jót tesz ilyenkor! Cseppents a vízbe levendula és eukaliptusz vagy ezüstfenyő illóolajat, egy babakádba körülbelül 5-5 cseppet. Utána jó meleg bebugyolálás és mesélés következik. Tegyél a párnája mellé is illóolajos vattapamacsot, így éjszaka is könnyebben kap majd levegőt. Ha kicsit megemeled az ágy fejvégét, talán a váladék felköhögése is könnyebben megy. Természetesen az orrspray és az orrszívás ebben az esetben is szükséges, és a gyerek közérzetét jelentősen javító lépés. Hörghurut esetén tartsd éjszaka húsz fok alatt a hőmérsékletet a lakásban, akár az ablak is nyitva lehet, ha jól betakargattad. A meleg, száraz levegő még jobban irritálja a légutakat.
Az éjszakák többnyire zaklatottak, mert a száraz, meleg levegő rendszerint súlyosbítja az orrdugulást. A kicsik ezért többször is felsírnak, és az is megeshet, hogy nehezen tudnak visszaaludni. Állíts be éjszakára alacsonyabb hőmérsékletet, és szellőztess ki alaposan.
3. tippünk:
Helyezz el a feje közelében levendula zsákocskát vagy illólajos vattacsomót. remek megoldás az illóolajokkal átitatott párnalap, amit a baba feje alá rakhatsz, ha már elmúlt hat hónapos.
4. tippünk:
Szoptass rendületlenül és gyakran, ha még szopik! Ha már szilárd ételeket adsz, a betegség idején ismét kínáld gyakrabban, mert az anyatej immun anyagai segítik a leghatékonyabban a gyógyulást.