Az apa, a férj sokkal-sokkal több és fontosabb szerep, mint csupán a családfenntartóé. Hogyan legyél jelen? Milyen apa, milyen társ szeretnél lenni?
Szerző: Schimcsig Nóra dúla
Kapcsolatban
Döntsd el most: rendszeresen töltesz időt kettesben a gyermeke(i)ddel. Még akkor is, ha pillanatnyilag fogalmad sincs, hogy fog ez kinézni, mit fogtok csinálni… sőt, akkor kifejezetten, ha pánik fog el már a gondolatra is!
„Az első gyermek feladata az, hogy két szerencsétlen fiatalból szülőt faragjon.” (Ranschburg)
(Legfeljebb szükséged lesz néhány mély, megnyugtató lélegzetre…) Az összes többit a kisbabád kommunikálja számodra, mert erre meg a kisbabák képesek. Hogyan? A mosolya, elalvása, nyugodt nézelődése, vagy épp a sírása mutatja, mit csinálj, mit ne.
Minden kapcsolatba időt kell fektetni, ha azt akarjuk, hogy jól működjön! Minél több időt töltesz vele, annál jobban megérted, melyik jelzése mit jelent – és ő is kiismeri, hogyan működhettek együtt jól. Másképpen, mint az anyjával, és épp ez a lényeg! Nem az anya-baba kapcsolat féltékeny kívülállójának kell lenned, hanem az apa-gyerek (és a házastársi) kapcsolatodban is jelen lenni, gazdagítani és kiélvezni azt!
A fészek védelme
A nők a várandósság-szülés-gyermekágy alatt sokszor bizonytalannak és/vagy védelemre szorulónak érzik magukat, ez mindkettőtök számára lehet új fordulat. Még akkor is, ha magatokért régebben nehezen álltatok ki, a babáért érzett új felelősség könnyebbé teszi belső erőforrások, mint a bátorság mozgósítását.
Nektek mi jelent segítséget?
A nagycsalád összes nőtagja hajlamos rárepülni a kisbabára, amint megérkezett: a szülei talán már oda sem férnek tőlük?! Tedd világossá, hogy a pároddal nektek lett gyermeketek, nem a nagymamáknak és nagynéniknek! Hasonló határhúzás olykor túlbuzgó szakemberek felé is szükséges.
Kérdéssel, segítségért remek, ha van kihez fordulni. Amikor van viszont intuíciótok, elképzelésetek, inkább saját térre, időre, tiszteletre és elfogadásra van szükségetek. Bizalomra, szeretetre és biztonságra. Párként, egyénként is!
Dicsérjétek egymást!
Ugyanúgy, ahogyan neked dolgod észrevenni és elismerni, amit a párod csinál jól kezdő anyaként (pl. szoptatást), neki is dolga, hogy bátorítson és támogasson apa szerepedben. Bízzatok meg egymás kompetenciájában (még ha látványosan ügyetlenkedő kezdő is a másik)!
Az apa az, aki egyszerre van a körön belül és kívül is: híd a világba. Azt azonban az anya jelzi, mikor legyen nyitva vagy zárva ez a híd. Jellemzően nem bébiszittelésre van szüksége az első időszakban, inkább segítségre saját maga és a háztartás ellátásában. Már ha a segítségnek nem betolakodás eltűrése az ára… Ettől te védheted meg.
Apai gyengédség
Már akkor is szeretgetheted, amikor még magzat: meseolvasással, piacról hozott egészséges, friss finomsággal, egy figyelmes lábmasszázzsal… az anyján keresztül. Ujjfestékkel vagy gyerek arcfestéshez való készlettel pocak-lakása is kidíszíthető. Ehhez nem kell Van Gogh-nak lenni, viszont jó móka és kedves emlék lesz.
Amikor megszületett, próbáld ki a bőrkontaktus sokat emlegetett csodáját! (Otthon is van erre sok alkalom!) Bekapcsolja az ösztöneiteket, magától értetődővé és könnyűvé válik általa a gondozás, altatás.
„Nem az vagyok, ami történt velem, hanem az, amit választok: mivé válok.” (Jung)
Apa lettem! – Útmutató apáknak a szülővé válás folyamatáról, örömteli és praktikus oldalairól