A leendő kismama fogantatás előtti egészségügyi és mentális állapota nagyban befolyásolja a várandósság lefolyását és a szülés menetét is. Mi az, amire mindenképp érdemes odafigyelni?
Szerző: Béli-Skara Linda szülésznő
Fizikai felkészülés
A gyermekvállalás előtt ideális, ha a megfelelő testsúlyhoz közeli állapotot éri el a pár női tagja (is). A túlsúly mértéke nagyban befolyásolja a teherbe esés esélyét, a várandósság előtti és alatti egészségügyi állapotot. Az egészségesen működő szervezet sokkal inkább képes megfelelően alkalmazkodni egy ilyen megváltozott élethelyzethez. A túlsúllyal összefüggésben számos népbetegség kockázata áll fenn, ami negatívan hathat a magzat és az anya egészségi állapotára. Ezért a lehetőségekhez mérten ilyen formában is fontos felkészíteni a testet a fogantatásra és a várandósságra.
A gyermekvállalás előtt érdemes a háziorvossal és a nőgyógyásszal egyeztetni és a hasznosnak vélt laborvizsgálatokat még a babatervezés előtt megcsináltatni. Ha bármilyen gyanú felmerül az egészségi állapottal kapcsolatban, de még nem volt alkalom kivizsgáltatni, mindenképpen érdemes előbb, mint utóbb!
Amit el szoktak felejteni a nők a teherbe esés előtt, az a fogorvos felkeresése – pedig a várandósság nagyban megnehezíti a kezelést. Érdemes már a gyermekvállalás előtt felvenni vele a kapcsolatot, mert a lyukas fogak, a félig kinőtt bölcsességfogak sokszor épp a várandósság hónapjaiban keserítik meg a kismama életét. Ezeken a beavatkozásokon sokkal egyszerűbb terhesség előtt túlesni, illetve ajánlott egy alapos konzultáción részt venni.
Mindezen kívül, amennyiben van családi terhelő anamnézis bizonyos betegségekkel kapcsolatban, esetleg már van valamilyen alapbetegsége a leendő anyának, illetve a többedik várandósságára készül, és az előzményekben van terhelő szülészeti-nőgyógyászati anamnézis, ezzel is mindenképpen fontos foglalkozni. Sosem szabad elhallgatni a nőgyógyász, a háziorvos előtt, hiszen ők tudnak tanácsot adni, milyen plusz kivizsgálásra lenne szükség annak érdekében, hogy a felmerülő kockázatokat minimálisra lehessen csökkenteni.
A kismamavitaminok marketingje ma már általában mindenkihez eljut, és a legtöbben tisztában vannak azzal, hogy figyelni kell a vitaminok és ásványi anyagok pótlására a várandósság alatt.
Folsav
A legfontosabb a folsav pótlása, ami kulcsfontosságú a különböző idegrendszeri/velőcsőzáródási rendellenességek megelőzésében. Ennek az ideális adagja a babatervezés időszakában és a várandósság első trimeszterében 400 mikrogramm/nap. A folsavat több komplex készítmény is tartalmazza, sőt csak folsavat tartalmazó készítményt is be lehet szerezni. Jó tudni, hogy vannak olyan nők, akik a folsavat a piacon kapható „kész” formában nem tudják hasznosítani.
Vas
A vaspótlásról sem szabad megfeledkezni. A várandós nőknek kétszer annyi vasra van szükségük, mint a többieknek. Hogy már a babatervezés időszakában szükséges-e a vaspótlás, azt szakorvossal érdemes egyeztetni. Általában a rutinvérvételből fény derül a vashiányra, és ilyen esetben a kezelőorvos jelzi, hogy milyen mértékben szükséges a pótlás.
Székletrendezéshez segíthet a glicerines kúp, az éhgyomorra fogyasztott olívaolaj is.
D-vitamin
Hazánkban elég nagy arányban fennáll a D-vitamin-hiány; egy egyszerű vérvizsgálattal könnyen kiderül, érint-e valakit ez a probléma vagy sem. Ősztől tavaszig azonban mindenkinek érdemes pótolnia ezt a vitamint, ami természetesen a babatervezés időszakára is érvényes. Hogy valaki komplex készítményt, természetes vagy mesterséges összetevőjű táplálékkiegészítőt választ, az egyéni döntés kérdése, ám érdemes a vitaminpótlást a gondozó orvossal és/vagy a háziorvossal egyeztetni.
A lélek dolgai
Szerencsére egyre inkább jelen van a köztudatban az a gondolat, hogy a lelket ugyanúgy, sőt esetenként még gondosabban kell ápolni, mint a testet. Ez a gyermekvállalás időszakára is vonatkozik. Egy nő életében a családtervezés, a pozitív vagy a negatív terhességi tesztek, a gyermekért való küzdelmes vagy kevésbé küzdelmes út lelkileg is megterhelő. Onnantól, hogy megszületik a a vágy a gyermek iránt, egy csodálatos, de nemegyszer aggodalmakkal teli utazás veszi kezdetét.
Ezekkel is lényeges tehát tudatosan foglalkozni – lehetőleg már hosszú hónapokkal/évekkel a babatervezés előtt. Ehhez az egyéni élethelyzettől függően érdemes akár szakember segítségét is igénybe venni (pszichológus, coach).
Amennyiben semmilyen lehetőség nincs szakemberhez fordulni, kiindulópontot jelenthet a megbízható internetes forrásból származó önismereti anyagok sokasága is, amelyekből sokat lehet tanulni. Laikusoknak szóló hasonló anyagok a könyvtárak polcain is elérhetők, éljünk a lehetőséggel!
CSALÁDTERVEZÉS-BABATERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.