A mai motorizált, rohanó világban minden felelős szülő tudja, mennyire fontos az, hogy biztonságban és kényelemben lehessen gyermeke a hosszabb-rövidebb autós utazások során. A gyártók számtalan teszttel, fejlesztéssel, kényelmi funkcióval készülnek fel a legrendkívülibb helyzetekre is.
Szerző: Nyári Fruzsina vállalkozó, Flora MiniGroup
Az hogy egy gyerekülés ISOFIX-szel telepíthető a kocsiba, lassan már alapfunkciónak számít, de ha olyan kifejezéseket említek, mint: ütközésienergia-csökkentő technológia, integrált LSP oldalsó védelmi rendszer, energiaelnyelő külső „héj”, biztos vagyok benne, hogy még a sokat tapasztalt szülők számára is újat mondok.
Ebben a cikkben összegyűjtöttem a legtrendibb és legújabb autós gyerekülés-innovációkat, amelyekkel mostanában rukkoltak elő a gyártók a prémium kategóriás gyerekülések piacán.
Forradalmi légzsák-technológia
Az egyik húzó babakocsigyártó cég olyan forradalmi légzsák-technológiával ellátott gyerekülést dobott piacra, ami páratlan lehetőségekkel bír.
Az oldalsó ütközés elleni védelmi rendszer megvédi a gyermek fejét és nyakát, az ülés energiaelnyelő vázának segítségével csökkenti az oldalirányú erőket. Biztonságosan óvja a legsérülékenyebb testrészeket, a gyermek fejét, nyakát és gerincét – a légzsák azonnal aktiválódik, ha szükség van rá. Ráadásul, bónuszként a központi LED-es kijelző vissza-jelzést ad az ülés megfelelő ISOFIX-es rögzítéséről is.
A legkisebbek kényelméért
Létezik már olyan hordozó, ami fekvő pozícióba dönthető háttámlás, és lekerekített alja lehetővé teszi, hogy az autóból kivéve hintáztassuk a pici babát. De van olyan is, ami beépített ISOFIX-es rögzítéssel rendelkezik.
Bolygóbarát fejlesztések
A babakocsi- és gyerekülésgyártók ma már a jövővel is törődnek. A holnap iránti elkötelezettség felfedezhető a legújabb termékekben, mint például abban a forgatható gyerekülésben, amely nemcsak a legmagasabb i-Size biztonsági szabványok szerint készült, de a kategória legjobb kényelmét bolygóbarát innovációval is ötvözi. Az Eco Care jelző (öko-gondoskodás) azt jelenti, hogy 100%-ban újrahasznosított szövetanyagokat tartalmaz.
Praktikus megoldások és hightech
A praktikum, a könnyű használhatóság és a mobilis kialakítás szintén nagy hangsúlyt kap az innovációk terén. Van már olyan gyerekülés is, amely rendkívül egyszerűen összecsukható, beépített fogantyúval és tartozék hordozótáskával rendelkezik. Az egyik gyártó olyan autós hordozót fejlesztett ki, amelyhez nincs szükség külön bázistalpra, mert a rögzítéshez magán az autós hordozón van az ISOFIX rögzítőelem, nincs külön rögzítőtalp. Vagy említhetném az olyan hordozókat, amelyek pillekönnyűek, mivel a belső részük kiszedhető, így a műanyag váz teljesen a kocsiban maradhat, a szülők cipekedését megkönnyítve. A legtöbb gyerekülés már forgatható, hogy könnyebben be tudjuk ültetni oldalról a gyerkőcöt, és menetiránnyal szemben, valamint háttal is használható legyen.
Minősítések: melyik jelzés mit mutat?
2022 tavaszán az ADAC 30, ősszel pedig 20 gyerekülésen végzett teszteket. A tesztelésre kerülő gyerekülések kiválasztásánál az innovációkra is kimondottan figyeltek. A tapasztalatok azt mutatják, hogy az innováció akár biztonsági problémákat is okozhat, így ezek tesztelése kiemelten fontos.
Az ADAC az autósüléstesztekhez a gyereküléseket életkor alapján 5 különböző csoportba sorolja: 1 éves korig használható gyerekülések, 1,5 éves korig használható gyerekülések, 4 éves korig használható gyerekülések, 7 éves korig használható gyerekülések, 12 éves korig használható gyerekülések.
Az ADAC-minősítés a következő szempontokat veszi figyelembe. Az ADAC-értékelés az 5, illetve az őszi teszten szereplő ülések esetében 4 értékelési szempont pontjaiból előállított, súlyozott pontszám. Kategória: az ADAC által használt kategória, amely megmutatja, hogy az adott gyerekülést körülbelül hány éves korig lehet használni. Méret: a gyerekülésbe ültethető gyerek méretére vonatkozik, amely testmagasságban, illetve testsúlyban van megadva. Súly: a gyerekülés súlya. ISOFIX: a gyerekülés ISOFIX rendszerben rögzíthető a gépjárműbe, vagy sem? Biztonság, használhatóság, ergonómia, károsanyag-tartalom, tisztíthatóság: az egyes értékelési szempontok alapján kapott pontszám. Az értékelés során használt színek és számok az itt látható táblázatban bemutatott értékeknek felelnek meg.
Jelmagyarázat
0,6–1,5 Kiváló
1,6–2,5 Jó
2,6–3,5 Közepes
3,6–4,5 Elégséges
4,6– Elégtelen
Érdekes, hogy a gyártóknál eddig testsúly szerint határozták meg az üléshasználatának szabályait, most már viszont magasság és testsúly szerint is. Több olyan ülés létezik, ami 3 hónapos kortól akár már 4 éves korig is használható, de a gyereküléseket jellemzően három méretkategóriába sorolják: újszülötteknél a hordozó használatos, majd 10-12 hónapos kortól a 4 éves korig terjedő kategória jön, utána pedig a 4 évestől a 12 évesig, vagy a 15 kg-tól 36 kg-ig meghatározott kategória.
Ne feledjük: a gyerekülés életet menthet!
Gondoljuk végig, hogy a babánknak és nekünk mi a legfontosabb a használat szempontjából, és ennek alapján döntsünk, majd vásároljunk megfelelő gyerekülést. Ne siessük el a választást, tanulmányozzuk a gyereküléstesztek eredményeit, mérlegeljünk minden szempontot!