A tisztaság, a tiszta háztartás nagyobb hangsúlyt kapott az elmúlt években – de nem mindegy, hogy ehhez mennyi vegyszert használunk el. Ez még inkább így van, ha kisbaba, kisgyerek van a háznál. Teremtsünk tisztaságot természetbarát megoldásokkal!
Szerző: Földi Barbara élményalapú okatatástervező, társadalmi vállalkozó
Úgy gondolom, a tisztaság felértékelődése legalább annyira jó, mint „rossz”.
Bekerül a szervezetünkbe is!
Takarítani sokféleképpen lehet, és a takarítás célja az, hogy élhető, tiszta otthonban legyünk, ne pedig egy teljesen steril, fertőtlenítőszagú, zárt helyen. A boltokban kapható legtöbb tisztítószer viszont tele van olyan anyagokkal, amelyek tisztítanak ugyan, de hosszú távon sokkal több kárt tudnak okozni, mint amennyi pillanatnyi hasznot remélhetünk tőlük. Kemikáliák, amelyek a környezetvédelem felől nézve nem is ajánlottak használatra. Főleg nem, ha kisgyerek is van a háztartásban, akinek akár egészségre ártalmas anyagok is kerülhetnek a szervezetébe, amint a padlón kúszik-mászik.
A természetbarát tisztítás és takarítás nem kíván kémiai ismereteket. Ha igazán őszinte akarok lenni: semmi újat nem tudok felmutatni, ugyanis a „zöld” takarítási módszereket már a nagyszüleink is alkalmazták, amikor még nem voltak drogériák, ahová belibbenve leemelhették volna a polcról az éppen szükségesnek ítélt fertőtlenítőt.
Káros anyagok nélkül
Amennyiben szeretnénk kivonni a mérgező, illetve káros kemikáliákat az otthonunkból, sokszor elég csak körbenéznünk a saját kamránkban vagy épp a konyhánk polcain. Sok olyan alapanyag van, amely alapvető élelmiszer-használatunknak szerves része, de nem jut az eszünkbe, hogy takaríthatnánk is vele.
Az első ilyen élelmiszer a citrom. A citromnak nagyon erős fertőtlenítő hatása van. A vágódeszka takarításának/fertőtlenítésének egyik legjobb módja, hogy használat után sót szórunk rá és átdörzsöljük egy félbevágott és kifacsart citrommal. Utána csak le kell öblíteni folyóvíz alatt, és már készen is áll a következő használatra.
Citrom
A citrom sokoldalúsága miatt egyébként is az egyik kedvencem. Kifacsart és már nem használt héját ecetbe áztatva tökéletes felülettisztítót kapunk, amit bátran lehet használni a konyhában és a fürdőszobában is. Sokan tartanak az ecet használatától, mert szúrós, kellemetlen szaga van. Ezt kétféle módon is ki lehet küszöbölni. Az egyik, hogy nem folyékony ecetet, hanem – kristályos formában kapható – citromsavat választunk, amit vízzel kikeverünk. A szag így nem lesz erős és bátran lehet használni akár olyan felületeken is, mint a konyhapult. A másik megoldás az lehet, hogy illóolajokat használunk. Nagyon fontos, hogy csakis 100%-ig tisztát használjunk. A citrom-, a levendula- és a teafa illóolajra is jellemző a fertőtlenítő hatás. Ezeket bátran csepegtethetjük az citromos-ecetes takarítószerbe, így az egész lakásnak csodás illata lesz.
Ecet és szódabikarbóna
A másik alapvető szer az ecet mellett a szódabikarbóna. A szódabikarbónának két változata ismert és használt. Az egyik az étkezési, amit főleg sütéskor szoktunk elővenni. Ez a fajta házi kozmetikumok, például dezodor készítéséhez is alkalmas. Ha viszont csillogó felületeket szeretnénk, akkor a háztartási szódabikarbónánál keresve sem találunk jobb súrolót. Tökéletesen lehet alkalmazni csempére, de akár gáztűzhely vagy villanytűzhely takarítására is. Semmivel sem kell keverni, mert illatmentes és nem hagy semmilyen nyomot. Elegendő vízzel paszta állagúra kikeverni, és már kezdődhet is a sütő vagy a csempe súrolása. Egyik bolti tisztítószer se annyira eredményes, mint a „jó öreg” szódabikarbóna!
Ráadásként illóolaj!
Ha szeretnénk az otthonunkat úgy tisztává varázsolni, hogy közben kerüljük a bolti, előregyártott, számunkra sokszor ismeretlen összetevőjű termékeket: elég, ha van otthon citrom, ecet és egy kis szódabikarbóna. Aki még inkább biztosra menne, beszerezheti még az említett teafa, levendula- és citrom-illóolajokat is – a lakás ragyogni fog és tökéletes „tisztaságillat” lesz mindenhol!
Ajánljuk még a témában: