Leginkább talán akkor kezdünk foglalkozni a fenntarthatósággal, amikor közvetlenül érintettekké válunk – azaz gyerekünk születik, és szeretnénk egy szebb, vagy legalább egy ugyanolyan állapotú otthont, Földet hátrahagyni neki, mint amilyen a jelenlegi.
Szerző: Földi Barbara élményalapú oktatásszervező, társadalmi vállalkozó
Szerencsére mára már széles(ebb) körben elterjedt és sok mindenre kiterjed a fenntarthatóságra fókuszáló szemléletmód. Úgy tapasztalom, jelentősen fejlődtünk ezen a téren és nyitottabbak vagyunk a téma iránt, mégis gyakran találkozom tévképzetekkel a munkám során.
Tudatos döntés
Azokat, akik fenntartható(bb)an élnek, sokszor úgy képzelik el, mint akik kommunában töltik a napjaikat valahol a vadon vagy a pusztaság közepén, és hetekig nem fürdenek. Nem tagadom, hallottam ilyenről, és láttam is, hogy létezik ez a jelenség. Azonban bár nem fürdeni valóban a legfenntarthatóbb megoldás, itt is vannak fokozatok – én pedig ezen a területen sem vagyok a szélsőségek híve.
Bőrünk az elsődleges védelmi vonalunk, ennek ápolása és tisztán tartása nagyon fontos nekünk és a kisbabánknak is. Én, mielőtt édesanya lettem, már nagyon sok mindent magamnak készítettem természetes alapanyagokból, és feltett szándékom volt ezeket a jól kialakult szokásokat megtartani. Ez részben sikerült is – de az új helyzet nagyfokú rugalmasságot igényelt részemről.
Ha szeretnénk a személyes higiéniai készletünket fenntarthatóbbra cserélni, akkor ehhez egy kisbaba érkezése igen jó alkalom lehet. Az első lépésünk semmiképp se az legyen, hogy minden tubusos és műanyag dobozos tusfürdőt és krémet kidobunk, hiszen ez egyáltalán nem lenne tudatos döntés. Használjuk el mindazt, ami van, és igyekezzünk átgondolni, valójában mire van pontosan szükségünk.
Mire van szükség?
Ahhoz, hogy tudjuk, mire van szükségünk a magunk és a babánk/gyermekünk számára, jó, ha tisztában vagyunk azzal, milyen a bőrtípusunk. Érdemes elmennünk egy bőrgyógyászhoz, illetve a kisbabák esetében konzultációt kérnünk. Amennyiben a babánknak nincs semmilyen bőrbetegsége, az első hónapokban elég hetente párszor fürdetnünk. Javasolt olyan fürdetőt választani, ami természetes alapanyagokat tartalmaz. Ha nincs panasz, akkor elegendő egy fürdető és egy testápoló vagy babaolaj használata – mind a felnőtteknek, mind a gyerekeknek újszülöttkortól idősebb korig. A szappan is tökéletes megoldás, ma már nagyon magas minőségű szappanokat lehet kapni. Igyekezzünk előnyben részesíteni a rövid zuhanyt a fürdéssel szemben. Ez kevésbé szárítja a bőrt. Persze alkalmanként lehet nagy pancsolást csapni, de hetente maximum 2 alkalommal.
Mi legyen a fürdetőben?
Amikor eljutunk odáig, hogy új fürdetőt kell vennünk, akkor a következőkre érdemes figyelnünk, ha kicsit tudatosabb és fenntarthatóbb megoldást szeretnénk keresni.
Amennyiben növényi olajos készítményt szeretnénk, keressük azokat a készítményeket, amelyekben hidegen sajtolt növényi olajok vannak.
Hol vásároljunk?
Ma már nagyon sok helyen lehet kapni jó minőségű, természetes alapanyagú kozmetikumokat vagy higiéniai termékeket. A nagyobb üzletekben is vannak hazai márkák – én elsősorban mindenkit arra buzdítok, hogy ha teheti, vásároljon kisebb családi vállalkozásoktól. Ezeknek a termékei általában szívvel-lélekkel készülnek. Megvásárlásukkal pedig nemcsak egy-egy családot támogatunk, hanem a környezetünkért is teszünk, hiszen ezek a cikkek javarészt helyben készülnek, hazai alapanyagokból – így ezeket beszerezve kisebb lesz az ökológiai lábnyomunk.
Házilagos készítmények
A következő lépés az lehet, hogy már mi magunk készítünk higiéniai termékeket. Ehhez biztos tudás szükséges az alapanyagokról, azok természetéről és a beszerzési lehetőségekről.
Ha valaki egyszer már készített szappant házilag, nem biztos, hogy azután is, mindörökké maga fogja készíteni – jöhetnek olyan élethelyzetek, amikor át kell gondolni, mi mennyire fontos, és módosítani szükséges a prioritási listát. Ha szeretnénk saját magunk aktívan gondoskodni családunk higiéniájáról, akkor mindenekelőtt tanuljunk meg mindent alaposan, ami ehhez kell, majd teszteljünk, és csak utána vezessük be házilagos készítményeinket a mindennapokba.
ÖKO
Szeretnél környezettudatosabban élni, vásárolni, főzni, takarítani? Környezettudatos tippeket találsz ÖKO különszámunkban!
WEBSHOP