Bőrünk körülbelül 1,5 m2 kiterjedésű, tömege a testtömegünk10-12%-a, és korántsem csak a külső környezeti hatásoktól védi a testet. Segít a hőháztartás szabályozásában, a sejtek vízveszteségének megakadályozásában és az immunrendszer működésében is. Babánk bőre tehát kiemelt figyelmet igényel, sokszor mégsem ápoljuk helyesen!
Szerző: Dr. Harsányi Zita Tellus Manufaktúra
A korábbi álláspont az volt, hogy a bőr védelmi funkciója a 34. gesztációs hétre éretté válik, azonban a jelenlegi kutatások szerint a születést követő első évben (azaz csecsemőkorban) még fejlődik. Ezért mielőtt elkezdenénk kialakítani saját babaápolási rutinunkat a boltokban kapható babakozmetikumokkal (fürdetőkkel, popsikrémekkel, testápolókkal, nedves törlőkendőkkel stb.) érdemes feltennünk magunknak azt a kérdést, hogy mire is van szüksége a babánk bőrének valójában. Tényleg annyi minden kell egy csecsemőnek?
Bababőr: ez más!
Lássuk a bababőr legfontosabb jellemzőit, amelyek meghatározzák, hogyan ápoljuk úgy a pici bőrét, hogy azzal elősegítsük, ne pedig gátoljuk az egészséges fejlődést. Mivel a baba bőre az első életévben folyamatosan változik, és védelmi funkciója fokozatosan alakul ki, nem ugyanazokkal a tulajdonságokkal rendelkezik, mint egy egészséges felnőtt bőre. A fejlődésben lévő bababőr vékonyabb, sérülékenyebb, és érzékenyebben reagál az olyan külső hatásokra, mint például a pelenka tartalma, a kozmetikumok vagy az időjárás.
Alacsonyabb a lipidtartalma, ennek következtében könnyebben kiszárad, kipirosodik. A bőr mikroflórája (vagyis a bőrön élő milliónyi jótékony gomba, baktérium, vírus összessége) is kialakulóban van. Minél fiatalabb a baba, annál éretlenebb a bőre, ezért kezdetben (főleg az első 1 évben) fokozott tudatossággal érdemes kozmetikumokat választani, és használni. A legnagyobb gondok ugyanis a nem megfelelően végzett ápolási rutinnal, a rendszeresen használt, ám rosszul megválasztott kozmetikumokkal okozhatók.
Mi a gond a tenzides kozmetikumokkal?
Az egyik probléma az összetételükben rejlik, a másik pedig használatuk gyakoriságában. A tenzidek (más néven: felületaktív anyagok), amelyek a fürdetők, szappanok tisztító erejét biztosítják, képesek „leoldani” a bababőr amúgy is vékony lipidrétegét. Az elvékonyodott lipidréteg következtében nagyobb eséllyel alakulhat ki bőrszárazság, ekcéma vagy bőrgyulladás. Ez nyilván nem azonnal következik be, hanem fokozatosan, a rendszeres, rutinszerű használat következtében – vagyis minél gyakrabban használjuk ezeket a kozmetikumokat, annál nagyobb eséllyel avatkozunk be előnytelen módon a bababőr egészséges fejlődésének folyamatába. Popsitörlők esetében nemcsak a tenzidek, hanem a tartósítószerek is problémát okozhatnak. A tartósítószer fő funkciója az, hogy a termék mikrobiológiai tisztaságát megőrizze, tehát hogy meggátolja a kozmetikumban a mikroorganizmusok (pl. baktériumok, gombák) elszaporodását.
Márpedig a nedves törlőkendőket a legtöbben a kicsik szobatisztává válásáig napi szinten, csecsemőknél akár napi 6-8 alkalommal is használják. Ilyen mértékű használat mellett nincs ideje a bőrnek természetes módon regenerálódni, ami a mikroflóra összetételének megváltozásához vezethet, ezáltal növelve a különböző nemkívánatos bőrállapotok (köztük a klasszikus pelenkadermatitisz, piros popsi) kialakulásának kockázatát. Az már egy külön cikk témája lehetne, hogy a nedves törlőkendők gyakori használatával nemcsak a bőrünket, hanem a környezetünket is feleslegesen terheljük.
Egyszerű és környezetbarát megoldások
Hogy akkor mit is érdemes használni fürdetésre és popsitisztításra a babafürdetők és nedves törlőkendők helyett? Vizet, amikor csak lehetséges, legalább a baba 1 éves koráig, de lehetőleg azon túl is. A gyengéd tenzideket tartalmazó fürdetőket, az eldobható nedves törlőkendőket pedig kizárólag akkor vegyük elő, amikor valóban nincs más alternatívánk. Fürdéshez, popsitisztításhoz szappant, illetve egyéb agresszívebb tenzideket (pl. SLS) tartalmazó babafürdetőket, tusfürdőket 1 éves kor alatt egyáltalán ne válaszszunk, és utána is legfeljebb csak kézmosáshoz. Ez a felnőttekre szintén érvényes!
Föld- és bababőr-barát!
Akik mégis inkább az eldobható, ezért kevésbé környezetbarát megoldás mellett döntenek, azok számára a drogériákban kapható nagyobb méretű vattalapok lehetnek ideálisak, melyeket használat előtt szintén be kell nedvesíteni. A szelíd babaápolás számomra sokkal inkább egyfajta szemlélet, amely a megelőzésre és nem a kezelésre helyezi a hangsúlyt, mintsem konkrét kozmetikumokhoz köthető rutin.
A tudatos és visszafogott kozmetikumhasználat által szem előtt tarthatjuk a bababőr valódi szükségleteit, és támogathatjuk annak természetes fejlődését. Így ráadásul nemcsak a babánk bőrével, hanem Földünkkel is jót teszünk.
A baba első éve – Minden információ egy helyen az újszülöttkortól egészen 1 éves korig.