Gondoltál már arra, hogy használt elektromos mellszívót vásárolj online piactéren vagy máshol? Ha nem, akkor valószínűleg zsigerből érezted, hogy ez nem lenne túl higiénikus megoldás. Ha még most fontolgatod, akkor jó, ha tudsz néhány fontos dolgot.
Szerző: Mayer-Timári Júlia, a www.babamerlegberles.hu alapítója
A szívófejekről
Kifőzéssel, gőzfertőtlenítővel a más által is használt szívófejek (tehát a mellel, anyatejjel közvetlenül érintkező részek) nem strelizálhatóak 100%-osan és fennáll a keresztfertőzés kockázata. A vízkő alatt, az apró repedésekben megbújhatnak fertőzést kiváltó baktériumok, amelyek valós kockázatot jelentenek a babára. A fertőtlenítő folyadék sem ideális, mert szermaradékok kerülhetnek a tejbe, ráadásul nem is környezetbarát.
Ha mégis használt készülék vásárlása mellett döntesz, akkor a komolyabb gyártóknál alkatrészként beszerezhető szívófej, palack stb., így a használt szívófejben rejlő egészségügyi kockázatot ki tudod küszöbölni.
Ismerőstől, rokontól?
A tesódtól örököltél egy fejőgépet? Természetesen így sokkal jobb a helyzet, mint ha bizonytalan forrásból szereztél volna mellszívót, feltéve persze, hogy ő volt az első használója.
Meddig bírja a motor?
Az otthoni elektromos mellszívókat jellemzően 250–400 órás üzemre tervezik. Ha szoptatott baba mellett alkalomszerűen fejsz, akkor elégedetten fogod használni még a második és talán a harmadik babánál is. A nehézséget az okozza, hogy a tervezett üzemidő vége felé a vákuum nem fog „zsupsz!” eltűnni: a gép továbbra is búg, és a hatékonysága lassan csökken. Használt motor esetén nem tudhatod, mennyit fog még üzemelni. Ráadásul, ha eleve csökkent szívóerővel kezdesz, nem fogod észrevenni, hogy a gép nem fej hatékonyan. Esetleg épp emiatt nem éred a kívánt célt, például a tejmennyiség növelését vagy a mellgyulladás kezelését.
Környezetbarát megfontolások
Szeretnéd minél kevesebb felesleges műanyaggal terhelni a környezetet? Teljesen egyetértünk. Lemértem az általam használt elektromos mellszívóhoz tartozó egyfejes szettet csővel, palackkal, csomagolással együtt: 96 gramm. Ez tehát az a „szükséges” rossz, amivel a környezetet terheled, ha a szívófejet veszed újonnan.
Mi a helyzet a bérléssel?
Többféle mellszívó kölcsönzéssel is elérhető, ráadásul a bérelhető kórházi fokozatú gépek élettartama sokszorosa az otthoninak, így nem kell attól tartanod, hogy csökkent a szívóerő. Vákuum-mérő műszer segítségével pedig objektíven megállapítható, hogy a gép továbbra is az eredeti szívóerőt biztosítja-e.
A vákuumerő még nem minden
A szívóerőt Hgmm-ben (higanymilliméterben) mérjük.
A svájci gyártók sem hoznak forgalomba ennél magasabb vákuumerejű gépet, mert az már egészségügyi kockázatot jelenthetne, sérülést, károsodást okozhatna a mellben.
Hiba lenne csupán a maximális vákuumerő alapján sorrendbe tenni a mellszívó- kat. A fő különbség a motorban rejlik: a kórházi fokozatú gépek hatékonyabb szívóerőt hoznak létre.
Nem kell megijedni, nem fájdalmasabb velük a fejés, hanem arról van szó, hogy még inkább a baba természetes szopóreflexéhez hasonló vákuumot képeznek, ami az eredmény kulcsa – akár nagy mennyiség fejéséről, akár mellgyulladásról vagy tejszaporításról van szó.
Szívófejek bérlés esetén
Nagyon fontos! Csak úgy vedd át a bérelhető gépet, ha komplett új (bontatlan) szívókészletet biztosítanak számodra: szívófejet, membránt, palackot, csövet. Ez 5-10 ezer forinttal drágább, mint ha használt szívószettet fogadnál el hozzá, de hidd el, ez a ti biztonságotokat szolgálja!
Minden információ egy helyen a szoptatásról és babatáplálásról