A „tele-cardiotocográfia” a terhesgondozás keretében a magzatok méhen belüli állapotának megítélésére alkalmazott orvosi vizsgálómódszer, melyet a kismama otthonában is tud használni, miközben a leletező orvos a modern technológia segítségével távolról figyeli a baba állapotát.
Szülés előtti tragédia megelőzése
Amennyiben az orvos életet veszélyeztető állapotot észlel, figyelmezteti a várandóst, megelőzve ezzel az esetleges tragédiákat.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma, Egészségügyért Felelős Államtitkárságának és a Baby Life Care 50 napos Magzatvédő Program, „Magzat Hangja” alapítóinak kezdeményezésére, alapos szakmai egyeztetéseket követően önálló szakmakódot kapott a „tele-cardiotocográfia”. Az uniós országokban 4,7 ezrelékes a méhen belüli halálozás, ami azt jelenti, hogy minden 213. életképes magzatot elveszítjük születését megelőzően. 2007-2012 között hazánkban 2533 ilyen eset fordult elő.
Ez nem csak az érintett családok tragédiája, a társadalomnak is súlyos veszteség. A „tele- cardiotocográfia” elterjedésével a kezdeményezők szeretnék elérni a méhen belüli halálozások számának csökkenését. A Bajcsy-Zsilinszky Kórház és Rendelőintézet az elsők között csatlakozott a Magzatmentő Programhoz, ezzel is támogatva ezt az új távgyógyászati eljárást.
Az elmúlt évtizedben a koraszülött ellátás általános javulása (pl. perinatális intenzív centrumok) a perinatális halálozás (perinatális halálozás = szülés előtti méhen belüli halál + szülés alatti elhalás + korai újszülött halál) jelentős csökkenését hozta, elsősorban az újszülött (a születést követő 168 órán belüli) halálozások és a szülés közbeni halálozások számának csökkenése révén. Sajnos a méhen belüli (intrauterin) magzati halálozásokban érdemi elmozdulást egyetlen országban sem sikerült elérni. Míg Magyarországon a perinatális halálozások száma 1989-től 2012-ig 14,91 ezrelékről 6,81 ezrelékre csökkent, addig a méhen belüli halálozások száma 6,29 ezrelékről csak 4,5 ezrelékre.
Születés körüli és méhen belüli elhalás Magyarországon 1989–2012
A méhen belüli halálozások aránya jelentősen megnőtt a születés körüli halálozáson belül. Napjainkban a fejlett országokban a perinatális halálozások közel kétharmada méhen belüli halálozást jelent.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma, Egészségügyért Felelős Államtitkárságának és Baby Life Care, 50 Napos Magzatvédő Program (a Korábbi „Magzat Hangja” program) alapítóinak kezdeményezésére, alapos szakmai egyeztetéseket követően önálló szakmakódot kapott a „tele-cardiotocográfia”. A telemedicina már sok területen segíti a lakosság egészségügyi ellátását, elsősorban a diagnosztikában. A várandós gondozásban nem ismert a világ más táján a Magzatmentő Programhoz hasonló eljárás, így egy olyan magyar, innovatív módszert támogatunk, ami a kívánt és várt babák méhen belüli biztonságát segíti. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma, Egészségügyért Felelős Államtitkársága a Szakmai Kollégium Szülészet és Nőgyógyászat, Asszisztált Reprodukció Tagozata és az illetékes egészségügyi hatóságok véleménye alapján kezdeményezte a „tele-cardiotocográfia” szakmai minimumfeltételeinek elkészítését és az önálló szakmakód megjelenését. A „tele-cardiotocográfia” azonos vizsgálati eredményt mutat a kórházi és szakrendelői CTG vizsgálattal, azzal a különbséggel, hogy ezt a várandós kismama otthonában bármikor elvégezheti, várakozás nélkül. A tárca bízik benne, hogy ennek az innovatív, magyar módszernek a jogszabályi támogatásával elősegíti a magzati élet védelmét.
A cardiotocográfia (CTG) a szülészet ma már klasszikusnak számító diagnosztikus eszköze. Kétféle alkalmazási módja a szülés alatti CTG monitorizálás, illetve a terhesség utolsó heteiben végzett NST(Non Stress Test)-CTG (cardiotocográfia) teszt. A „tele-cardiotocográfia” a hagyományos vizsgálómódszer modern alkalmazása.
Miért nehéz észrevenni a magzat méhen belüli vészhelyzetét?
A méhen belüli magzati veszélyállapotoknak az esetek többségében nincs érzékelhető jele sem a kismama, sem környezte számára.
Nem csak a veszélyeztetett (pl. cukorbetegség, magas vérnyomás) terheseknél fordul elő a magzati, méhen belüli halálozás. Sőt a kockázatmentes várandósság kisebb figyelmet kap, mert a kismama és környezete nem számít a fenyegető veszélyállapotra. Többségében a várandós otthonában történik a baj.
Míg a koraszülés és a szociális körülmények között lehet találni összefüggést, addig a magzati halálozásnál nem. A várandós gondozásban használt klasszikus CTG és a Magzatvédő Programban használt „tele-cardiotocográfia” összehasonlítása:
A Bajcsy-Zsilinszky Kórház és Rendelőintézet elsők között csatlakozott a Magzatvédő Programhoz
– Évente majdnem 2000 szülés történik az intézményünkben. Folyamatosan fejlesztjük a kórházi szolgáltatásainkat és ezt a szülészet-nőgyógyászat területén is kiemelt feladatnak tekintjük. A Bajcsy-Zsilinszky Kórház és Rendelőintézet menedzsmentje és dolgozói elkötelezettek a páciensközpontú gyógyítás mellett. Bár ma ezt sok esetben nem könnyű megvalósítani, mégis igyekszünk minden olyan kezdeményezésnek a támogatói lenni, ami segíti a páciens gondozását és a kezelő orvos munkáját is. Sokszor nem megoldható, hogy ne kelljen várakozni a vizsgálatra, ráadásul az áldott állapot ezt a várakozást megnehezíti – tudtuk meg dr. Bodnár Attilától, a kórház főigazgatójától.
A „tele-carditocográfia” kényelmessé teszi a várandós kismamának a CTG vizsgálatot, hiszen otthonában tudja a mérést végezni, segíti a gondozó orvos munkáját, mert a CTG leleteket a kezelő orvos is megkaphatja a páciens felhatalmazása esetén. A „Magzat Hangja” programban a központi leletezés pedig tehermentesíti a kezelő orvost és szakmai támogatást ad neki.
Nem lehet minden várandós mellett minden pillanatban egy orvos, hogy felügyelje a baba állapotát, a „tele-cardiotocográfia” hiánypótló lehet ezen a téren.
A Bajcsy-Zsilinszky Kórház és Rendelőintézet azért csatlakozott a Baby Life Care 50 napos Magzatvédő Programhoz, hogy a gondozásában részt vevő várandósok részére elérhetővé tegye az otthoni monitoring szolgáltatást. A „tele-cardiotocográfia” önálló szakmakód nemcsak az eljárás szakmai elismerését jelenti, hanem lehetőséget teremthet arra, hogy a társadalombiztosítás befogadja bizonyos terhességi állapotok esetében, pl. veszélyeztetett terheseknél ezt a jelenleg még “fizetős” szolgáltatást.
Hogyan működik a Magzatmentő Program? itt olvashatsz róla: babylifecare
Forrás: Magzatmentő Program, babylifecare.hu
Cikkünk megjelent a HelloBaby! magazin korábbi számában
Légy te is előfizetőnk!
A témában ajánljuk még: