A nyáron születni a melegben, napsütés mellett ismerkedni a világgal – ez a nyári baba feladata. Mi mindenre fontos figyelnünk?
Szerző: Sass Orsolya védőnő
Szúnyogok és csípések
Hőségben is fontos a friss levegő -persze árnyékban -, sok baba szeret a szabadban aludni. Ám nyáron sok kellemetlenséget okoznak a rovarcsípések. Előzzük meg minél kíméletesebben!
Lakásban az ultrahangos elven működő elektromos rovarriasztók, az UV-A fényspektrumban világító rovarcsapdák, a szúnyogháló, és az ágy fölé akasztható moszkitóháló jelentik a leghatékonyabb védelmet. Szabadban is használhatunk elektromos riasztókat és természetes anyagokból készült bio szúnyogriasztó sprayt.
Ha megcsípte valami
A hangya, szúnyog és darázscsípéseket kezelhetjük természetes módon almaecettel, vagy természetes hatóanyagot tartalmazó, rovacsípések hatását enyhítő, hűsítő gélekkel. A méh csípését lúgos anyaggal kell enyhíteni – ez lehet kis vízben feloldott szódabikarbóna vagy félbevágott hagyma is. A csípés helyén keletkezett reakciót 24 órán keresztül célszerű figyelni. Amennyiben teljes testre kiterjedő viszketés jelentkezik, az átlagostól eltérő nagyságú duzzanatot tapasztalunk, vagy a csípés helyétől függetlenül csalánkiütés jelenik meg a kicsi bőrén, haladéktalanul mutassuk meg a háziorvosnak!
Előzzük meg a kiszáradást!
Szoptató édesanyák különösen figyeljenek arra, hogy mindig legyen kéznél víz, tea, higított gyümölcslé, és igyanak, ha szomjasak. Az igény szerint szoptatott, kizárólag anyatejet kapó csecsemőknek még nagy melegben sincsen szükségük plusz folyadékra, a gyermek gyakoribb szopási igénnyel fogja jelezni szomjúságát. A tápszerrel táplált babáknak hat hónapos korig ugyanúgy tápszerrel pótoljuk a megnövekedett folyadékigényt, amikor ők azt jelzik.
Törekedjünk rá, hogy a baba bőre szellőzni tudjon. Könnyű lenvászon ruhácskát, vagy egyszerűen egy pamut bodyt adjunk csak rá.
Hozzátápláláskor
A hozzátáplálást megkezdett csecsemőknél, illetve a hetedik hónaptól a szilárd ételekkel, levesekkel bevitt folyadékot is figyelembe kell venni a gyermeknél. A táplálék folyadéktartalma, az anyatej, illetve tápszer napi mennyisége, a csecsemő súlya és egészségi állapota határozza meg, hogy van-e szükség plusz folyadékra. Nincsenek kötelező adagok, gyakran kínálgassuk, és hagyjuk, hogy maga szabályozza a folyadékbevitel mennyiségét.
Fokozott folyadékigény
Bizonyos állapotokban fokozottabb lehet a vízvesztés, gyors lehet az állapotromlás, ezt nagyon fontos megakadályozni gyakoribb szoptatással, plusz folyadék adásával. Ilyen a láz, hányás, hasmenés, afta a szájban, kéz-láb-száj betegség, mandulagyulladás, torokfájdalom. A következő tünetekre különösen figyelni kell ezekben a betegségekben:
Mit igyon a baba?
Az anyatejet nem kapó csecsemők számára a tápszeren kívül a legoptimálisabb folyadék a tiszta víz. Lakóhelyünkön – ismerve a vízminőséget – hat hónapos kor fölött elsősorban csapvizet, vagy tisztított vizet ajánlunk szomjoltásra. Szóba jöhet még a babavíz, különösen, ha ismeretlen a vízminőség, például utazáskor. Szénsavmentes ásványvizet az eltérő és sokszor magas ásványi anyag tartalom miatt csak alkalmankénti fogyasztásra adjunk csecsemőnek. Préselt gyümölcslevek is adhatók vízzel hígítva, valamint semlegesebb ízű gyümölcsteák, plusz ízesítés nélkül. Nem ajánlottak a 100%-os gyümölcslevek, cukrozott gyümölcslevek, fekete tea, szénsavas italok.
A baba első éve – Minden információ egy helyen az újszülöttkortól egészen 1 éves korig.