A beszédfejlődés szempontjából is fontos, hogy otthon mennyit szólunk egymáshoz, hogy milyenek a beszélgetéseink, vagy épp dúdolunk, mondókázunk-e a kicsiknek. Vajon hogyan hat minderre a háttérben szóló tévé?
Szerző: HelloBaby magazin
Háttér tévé? Miért ne?!
Nálatok sokszor megy csak úgy napközben is a tévé? Be van kapcsolva miközben ebédeltek, vacsoráztok, vagy bármikor, amikor épp tesztek-vesztek? Sok otthonban természetes, hogy szinte mindig megy a tévé, miért ne? Hátha elcsípnek valami érdekeset, vagy csak kell egy kis háttér zaj. Vagy amiatt, hogy kevésbé érezze magát egyedül otthon a kismama.
Vajon van ebben bármi kivetni való?
Ami azt illeti: igen.
Akár nézzük, akár nem leköti a figyelmünk egy részét és sokkal kevesebbet beszélünk, beszélgetünk.
Megkésett beszédfejlődés
A kevesebb szó igaz a felnőttek beszélgetéseire és igaz a gyerekekre is: hozzájuk sem beszélünk és ők sem „csipognak” annyit.
A személyes interakció hiánya ugyanis okozója lehet annak, ha egy kicsi nem kezd el beszélni. Csak ülj le mellé a szőnyegre, vagy vedd a karodba – figyelj rá! A dúdolók, mondókák nem csak jó kedvre derítik a kisgyermeked, és közelebb hoznak egymáshoz titeket, de segítik a beszédfejlődést is. Tegyétek rendszeresen a nap részévé a közös éneklést, ölbéli játékokat!
Az önálló játéknak sem tesz jót
Elvonja a figyelmüket, leköti őket, akkor is ha semmit nem értenek belőle. Pedig a kisgyermekek legfontosabb fejlesztő tevékenysége épp az önálló játék!
Megfontolod, hogy kikapcsold?
LÉPÉSRŐL-LÉPÉSRE Könyvünkben a gyermek fizikai, érzelmi és értelmi fejlődés útját követjük nyomon a születéstől egészen 6 éves korig