Mi okozhatta a tejfogak rohamos romlását? Hogyan előzhető meg és mit tegyünk, ha észrevesszük a szuvasodásra utaló jeleket?
Szerző: Dr. Zeller Zsófia fogorvos, fogpótlástan és konzerváló fogászat szakorvosa
A lyukas foggal foglalkozni kell!
Ha megtörtént a baj, a legrosszabb, amit tehetünk, ha homokba dugjuk a fejünket. A szuvasodást mindig kezelni kell, különben az ellátatlan tejfogak könnyen befertőzhetik az újonnan kibújó felnőtt fogakat. Mivel a gyerekek türelme nagyon rövid, ezért esetükben mindig a fogorvosnál a gyorsaság a legfőbb szempont a precizitás mellett. Előfordulhat, hogy csak kisebb lépésekben lehet haladni, ezért fontos, hogy a szülő tisztában legyen azzal, hogy a sok rövid kezelés a gyerek érdekét szolgálja, a félelemérzetét csökkenti, az együttműködési készségét növeli.
Nem kell mindig fúrni!
Korszerű és fájdalommentes módja a kezdeti fertőzés megállításának az ózon terápia, amelynek során egy alapos felülettisztítás után a szuvas területet a fogállomány elvétele nélkül egy erősen fertőtlenítő hatású gázzal kezeljük. Ez elpusztítja a szuvasodást okozó baktériumok közel 99,9 százalékát a fogállomány felszíni rétegében. Következő lépésben egy speciális folyadék segítségével magas koncentrációban ásványi anyagokat juttatunk a fogra, így a fognak módjában áll ismét megerősödni.
A beteg tejfogak is tömhetőek, sőt léteznek kifejezetten a tejfogak ellátásához tervezett alacsony technológia érzékenységű, színes, csillogó tömőanyagok is, amelyekkel a beavatkozás mókásabbá, a végeredmény pedig látványosabbá tehető.
Előfordul, hogy már gyökérkezelésre van szükség, de a felszívódó gyökerek miatt nem lehet tartós gyökértömést készíteni. Mikor a fogváltás során a növekvő felnőtt fog csírája nyomást gyakorol a tejfog gyökerére, az elkezd felszívódni, ami a tejfogak lassú meglazulásához és kihullásához vezet. A gyökértömő anyagnak követnie kell a felszívódó gyökeret, azaz csak felszívódó anyagot használhatunk a kezelés során. Ezért a gyökérkezelt tejfogakat legtöbbször rendszeresen felül kell vizsgálni és szükség esetén újrakezelni.
A tejfogak eltávolítása csak a legvégső esetben lehet megoldás, lehetőleg csak akkor, amikor a felnőtt fogak csírái már közel állnak a kibújáshoz. A korai tejfog eltávolítás a maradó fogazatban helyzeti eltéréseket, torlódást, vagy fogíven kívülre szoruló, esetleg előtörni képtelen fogakat okozhat. Ezeket a problémákat később csak fogszabályzó kezeléssel lehet orvosolni.
Nem szabad ráijeszteni!
A kisgyerekkori fogászati kezelések élménye egy életre nyomot hagyhat, ezért minden beavatkozást a lehető leghumánusabb módon kell végezni. Egyes speciális rendelőkben lehetőség van a pici gyerekek bódításban történő kezelésére is.
A gyerekek érzelmeire rendkívüli hatást gyakorol a szülői hozzáállás. Meghatározó lehet a kezelés szempontjából, hogy a kis páciens nyugodtan, előzetes félelmektől mentesen érkezzen a rendelőbe. Bízzuk a kezelés egyes részleteinek elmagyarázását a szakemberre. A legkifizetődőbb pedig mindig a megelőzés.
Gyermekbetegségek A-tól Z-ig – minden fontos tudnivaló egy helyen a szülők és a családok számára