Az alvás, altatás kérdése már a szülés közeledtével felmerülhet a szülőkben. Ám még nagyobb lehet az aggodalom, amikortól éjjelente valóban gyakran sír a gyermek. Mi lehet ennek az oka és mit lehet ilyenkor tenni?
Szerző: Dobiné Olasz-Papp Nóra személyközpontú tanácsadó és kapcsolatanalitikus
A babáknak segítség kell az alváshoz!
Ma már tudjuk, hogy a kisbabák egyedül nem tudják előidézni az elalváshoz szükséges ellazult állapotot, hanem segítségre van szükségük ehhez.
Nem lesz ettől elkényeztetett és hozzászokni sem fog.
Fizikai okok
Több oka is lehet az éjjeli sírdogálásoknak, pl. az éhség. Egy kisbaba gyomra még pici, hamar megemészti a táplálékot. Szoptasd meg bátran, igénye szerint! Féléves kor táján a fogzás is bekapcsolódhat éjjeli ébresztőként, a mozgásfejlődés és az idegrendszer intenzív érési folyamatáról nem is beszélve.
Lelki okok
Újszülöttkorban talán könnyebben elfogadható az éjjeli sírás, de ijesztő tud lenni az intenzitása. Tudni kell, hogy egy pici babának is szüksége van arra a térre, ahol kiadhatja feszültségét, érzelmeit. Akár a születése kapcsán is lehet ennek létjogosultsága.
Három hónapos kor körül aztán a világ mindinkább kitárul számára, egyre több inger éri őt, nappal egyre gyakrabban kapcsol „felfedező üzemmódba”. Ez magával hozhatja a gyakoribb éjjeli ébredéseket, sírásokat éppúgy, ahogyan a hat hónapos kor körül kialakuló szeparációs szorongás.
Amit tehetsz
- Légy elérhető fizikailag és érzelmileg is!
- Próbáld beleképzelni magad a kisbabád helyébe, így könnyebb empatikusan reagálni!
- Ne hallgass másra, csak a szívedre, s válaszolj babád jelzéseire, napszaktól függetlenül!
- Ne szégyellj segítséget kérni/elfogadni, neked is szükséged van a pihenésre!
Alvás – Útmutató altatáshoz – Az alvással, altatással kapcsolatos összes sarkalatos kérdésre választ adunk