Enyhe légúti betegség esetén sok beteg előnyben részesíti a természetes gyógymódokat. „Valami gyógyszermentes megoldást szeretnék” – hangzik el gyakran a kérés a rendelőben is. Egyszerű, akár otthon is alkalmazható lehetőséget kínál erre a légutakon keresztül történő inhalációs kezelés.
Szakértő: Dr. Juhász Zsuzsanna, fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
Hogyan jutnak a gyógyhatású szerek a légutainkba?
A legegyszerűbben úgy, ha észre sem vesszük, hiszen a sóbarlangokban vagy a tengerpartokon száraz sószemcséket vagy páradús, káros anyagoktól mentes levegőt belélegezve, a természet adta gyógymóddal élhetünk. Amikor nincsen lehetőség kimozdulni otthonról, akkor különösebb eszközigény nélkül, nagyanyáink házi praktikáját követve, gőz fölött inhalálhatunk. Gyógyteák – már nem forró főzete – hurutoldó hatású, könnyebben felköhöghető, kifújható a váladék. Nagyon ügyeljünk, hogy forró gőz semmiképpen ne érje a légutak nyálkahártyáját!
Mit kell tudni a párásító készülékekről?
Az egyik típusú hideg párásító készülék a szoba vagy a lakás egyéb helyiségének légterébe bocsát ki nedvességet, ezzel a túl száraz klímát ellensúlyozza. Ez önmagában nem gyógyító hatású, csak a légutak nyálkahártyája számára tud optimálisabb közeget teremteni, a központi fűtés miatt túlzottan száraz levegőjű lakásokban.
A kompresszorral működő zajosabb, de strapabíróbb, az ultrahangos zajtalan, de sérülékenyebb. Sós párát bocsátanak ki, melyhez gyógyszert is keverhetünk a készülék tartályába. Nem kötelező maszkkal használni, úgy is használható, hogy a csövön kiáramló párát lélegezzük be.
Nem párásít, de sóz. Mi az?
Léteznek száraz sóporlasztó gépek, amelyek igen apró, mikronnyi méretű száraz sórészecskéket képesek a levegőbe bocsátani. A kis teljesítményű egyszemélyes, a nagyobb teljesítményű akár teljes helyiségben használható, „besózza” a légteret.
Vannak buktatói az otthoni inhalációs kezelésnek?
Bizony, vannak, fentebb már említettem a forró gőz óvatosan kezelendő, és egyes esetekben káros is lehet. Lázas állapotban például az arc melegítése nem javasolt! A forró gőz az orrdugulást is fokozhatja. A hideg párával és a száraz sóval nagy kárt nem tudunk okozni, de nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy a feloldott alsó-, és felső légúti váladék – orrfújással, sóoldatos öblítéssel, akár orrszívóval – mindenképpen eltávolítandó az inhalációt követően. A túlzott mértékben felszaporodott gyulladásos váladék kezelésére önmagában nem alkalmas a sós pára. Ilyenkor – a váladékeltávolítás mellett – kiegészítő gyógyszeres kezelésekre van szükség. Fül-orr-gégész, tüdőgyógyász tud ezekben az esetekben hasznos kombinációs kezelést javasolni.
Figyelem! Allergiás betegek esetében körültekintést igényel az inhalációs kezelés.
Pollenallergiás betegek pedig óvatosan bánjanak az aromakezelésekkel: sok gyógynövény és pollen rokon allergéneket tartalmaz. Keresztallergia révén éppen tünetfokozó hatást érhetnek el a buzgó aromaterápiával.
Útravaló
Bár a cikk igen tömör összefoglaló, így is kitűnik, hogy nagyon sokféle lehetőség áll rendelkezésre. Laikus nehezen tud eligazodni az interneten található számtalan reklám között. Az adott betegség okán legmegfelelőbbet nem „google doktor” fogja ajánlani, hanem valódi szakember. Kérjük ki légúti specialista véleményét, mielőtt készülék vásárlásába vagy otthoni kezelésbe fogunk.
Dr. Juhász Zsuzsanna, fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
Ju-Med Egészségcentrum Kft.
www.jumed.hu
Gyermekbetegségek A-tól Z-ig – minden fontos tudnivaló egy helyen a szülők és a családok számára