Elsőként gyermekeknél figyelték meg és írták le a többszörös kémiai szenzitivitás kórképét (IEI: idiopathic environmental intolerance), mely a kis mennyiségben felszabaduló különféle vegyi anyagok együttes hatásából adódó érzékenység.
Szerző: Szále Kata mentálhigiénés szakember
Az IEI megítélése vegyes, vannak egészség- ügyi szervezetek, amelyek nem tekintik betegségnek. Mégis érdemes végiggondolni, mi mindennel (miféle vegyi anyagokkal) találkozhat a baba a bőrén át, a légzése során, továbbá mindazon keresztül, ami a szájába kerül.
Tényleg annyira biztonságos?
A különféle vegyszerek, melyeket otthonunkban használunk (a takarítószerektől a festékekig), ellenőrzöttek, forgalomba hozataluk szigorú szabályokhoz van kötve. Ám a tendencia az, hogy egyre több vegyi anyag része az életünknek, a környezetünknek, és ezek egy légtérben, egy otthonban mind összeadódnak. Együttes hatásuk feltétlenül figyelmet érdemel.
A biztonságosnak ítélt, egészségre nem ártalmas mennyiség mindig az adott szer használatára vonatkozik, de azt nem vizsgálják, vajon hogyan hat ránk, amikor a környezetünkben – pláne egy csecsemőében – akár többtucatnyi vegyi anyag van; és hogyan hat, amikor mindezek összeadódnak.
Mindezek – többek között – az endokrin rendszerünket károsíthatják.
Vegyszerek a közvetlen környezetünkben
A teljesség igénye nélkül: különféle vegyszereket tartalmaznak a mosás, mosogatás, takarítás segédeszközei, a kozmetikumok, a festékek, a műszálas textíliák, a popsitörlő kendők – melyek alkalmazása számos szakértő szerint rendeltetésszerűen használva is aggályos, hát még ha a baba kezét, száját tisztogatják velük –, a parfümök, a gyertyák, az illatosítók. És akkor még nem is beszéltünk a műanyag használati tárgyak által keltett mikroműanyag-terhelésről. Mindezekkel az otthonunkba, majd a szervezetünkbe kerülhetnek nemkívánatos anyagok. A vegyi anyagok összességére a kisgyermek (és a felnőtt is) kémiai, illetve fizikai reakciót adhat.
Ez mindenképpen előnyös döntés lehet mind a környezetünk, mind a saját egészségünk szempontjából.
Takarítsunk, de ne sterilizáljunk mindent!
A túlzásba vitt sterilizálás környezetünkben érzékenységet növelő tényező, és a korai életkorban alkalmazott túl sok antibiotikummal együtt összefügghet azzal, hogy gyakoribb az allergia, több az autoimmun betegség. Míg a túlfertőtlenítés nem javallott, addig a rendszeres, alapos szellőztetés és a nedves takarítás (felmosás, nedves ronggyal portörlés) ajánlott, segíti a szállópor/poratka eltávolítását a lakásunkból. Jó tudni: nem kevés mikroműanyag van a porban is.
Kemikália: minél kevesebb, annál jobb!
Plusz terhet róhat a babák szervezetére, ha otthoni környezetükben sok az új holmi: új babakocsi, hordozó, új bútorok, új játékok, műanyag cumisüveg, cumi, készen kapható popsitörlő kendő, eldobható pelenka… Ezek mindegyikéből vegyi anyagok párolognak. A babaholmik mellett a babaszoba festéséről is szót kell ejteni, hiszen annak is lehet kipárolgása. Ha tehetjük, részesítsük előnyben a természetes, környezetbarát megoldásokat. Ilyen a meszelés, és ilyenek a bababarát falfestékek.
A használt bútorokból, a régebbi, illetve a természetes anyagokból készült tárgyakból ugyancsak kevesebb vegyi anyag kerül a levegőbe. A mosható pelenka használata, az anyamellből szoptatás is számos vegyianyag-, mikroműanyag-szennyezéstől kíméli meg a csecsemőt.
Nem javasolt babás, kisgyermekes családokban az illatosítók, illatgyertyák használata, mert ezek is határozottan növelik a beltéri levegő szennyezettségét. Szintén legyünk óvatosak az illóolajokkal: kisbaba, csecsemő környezetében túl erősek, megterhelőek lehetnek, és bár természetes anyagok, okozhatnak irritációt.
Penész és egyéb szagforrások esetén – amennyiben valamilyen szagot szeretnénk elfedni az illatosítással – jobban járunk, ha a kellemetlen szag okát szüntetjük meg megfelelő kezeléssel majd szellőztetéssel.
Amiért a kémiai szerek még inkább veszélyesek a kicsikre
- A picik sokat vannak a padlón, így sokkal inkább érintik, belélegzik, akár lenyalják azokat a tisztítószereket, amelyekkel felmostunk, illetve amikkel a padlót kezeltük.
- A babák gyorsabban lélegeznek, így a szennyezett levegő nekik többet árt, mint egy felnőttnek.
- A kicsik sokszor veszik a szájukba a kezüket, így nagyobb eséllyel kerülhet a szervezetükbe bármilyen veszélyes anyag.
- A csecsemők, kisgyermekek még fejlődő szervezete sokkal sérülékenyebb, sebezhetőbb a vegyszerekkel szemben is.
- Ha méreganyag jut a kisgyermek szervezetébe, az számára – kisebb testméreténél, testtömegénél fogva – sokkal veszélyesebb, mint egy felnőttre.
Szeretnél környezettudatosabban élni, vásárolni, főzni, takarítani? Környezettudatos tippeket találsz ÖKO különszámunkban!
WEBSHOP