Meddig tart és milyen a normális szülés utáni vérzés? Mikor tűnik el végre a terhességre emlékeztető pocak? A leggyakoribb gyermekágyas kérdésekre adunk választ.
Szakértő: Rákócziné Krämer Ágnes szülésznő
Milyen a normális gyermekágyi vérzés? Azért kérdezem, mert pár naponta teljesen megszűnik, majd újra kezdődik, és eléggé darabos. Meddig tarthat egyáltalán?
A vérzés a méh faláról levált méhlepény tapadási helyéről származik. Ez a felület közvetlenül a szülés után körülbelül tenyérnyi nagyságú, napról-napra kisebbedik, a harmadik hét végére már csak alig pár cm-es és a hatodik hét végére teljesen behámosodik. Az első egy-két napban a vérzés nagyobb mennyiségű, mint a menstruáció legerősebb napján, a nagyméretű betéteket akár 3-4 óránként is ki kell cserélni. Az első napok vérzéséhez a sebgyógyuláskor keletkezett, elfolyósodott szövetdarabkák is hozzákeverednek: ezt együttesen gyermekágyi folyásnak, lochiának nevezik. Körülbelül a 10-14. naptól a folyás sárgás-fehéres színűre változik, bár időnként (főleg szoptatáskor) jelentkezhet ismét kevés véres váladék. Hosszabb ideig tartó nyugalmi helyzet, például alvás után, a hüvelyben összegyűlt váladék a gravitáció hatására kicsúszik.
A gyermekágyi folyás általában a negyedik-hatodik hétre megszűnik.
A barátnőmmel előfordult, hogy szülés után nem tudott pisilni, két napig csak katéterrel ment a dolog. Mi az oka ennek, és mit tehetek, hogy én elkerüljem (a 36. hétben járok).
Hüvelyi szülés során a magzat a medence üregén halad keresztül a környező izmokat, ereket, idegeket és a szemérem csont mögött elhelyezkedő húgycsövet is nyomva. Szülés után pár órán belül a legtöbb anya magától tud vizeletet üríteni. Szerencsére ritkán fordul elő, hogy ez nem sikerül, ilyenkor steril katéterrel kell a vizeletet leengedni. Alapvetően két ok állhat ennek az átmeneti problémának a hátterében: az egyik, hogy a húgycsövet belülről bélelő nyálkahártya megduzzad. Ezt úgy kell elképzelni, mint amikor náthásak vagyunk, az orrunk bedugul a felduzzadt nyálkahártya miatt, de nem tudjuk kifújni.
Ennek következtében rövidebb-hosszabb ideig vagy egyáltalában nem tud vizeletet üríteni a kismama, vagy nem tudja teljesen kiüríteni a hólyagját, de az is előfordulhat, hogy átmenetileg vizelet tartási panaszai vannak. Ennek oka, hogy a baba áthaladásakor az ereket nyomva csökken a vérátáramlás az adott területen, az idegek is kevesebb oxigéndús vért kapnak, illetve maguk is nyomás alá kerülnek.
A nyálkahártya duzzanat megelőzésére sajnos nem lehet előre készülni, azonban a medence alap beidegzését, tónusát, jó működését intimtornával jól elő lehet készíteni és a gyermekágyas regenerációban is hatékonyan lehet alkalmazni.
Létezik, hogy szülés után hat héttel már menstruálok? Én legalábbis erre gondolok, hiszen a gyermekágyi vérzés réges-rég megszűnt. Lehet, hogy emiatt csökkent most a tejmennyiség?
A gyermekágyi vérzés, majd később folyás (lochia) mennyisége és időtartalma egyénenként nagyon változó. Előfordul, hogy egy nőnek a menstruációja a hatodik hét végére megérkezik (akár kizárólagos szoptatás mellett is) és akár másfél év is eltelhet, hogy a szülés után a menstruációs ciklus újra indul. Egyes babák érzékelik az anyai hormonális változásokat és a szopási szokásaikban átmenetileg változás áll be. Ezek csak pár napig tartó jelenségek lehetnek (pl.: ritkábban, rövidebb ideig szopnak, néha elutasítják a mellet, nyűgösebbek lehetnek) A tejmennyiségben is lehet változás, de amikor egy édesanya arra gondol, hogy kevés a teje, érdemes szakemberrel konzultálnia. A hatodik héten sok esetben az úgynevezett „növekedési ugrás” jelenséggel találkozhatunk, melyet a babák az addig „szokásos” szopási szokásaikhoz képest gyakoribb igényükkel oldanak meg.
Cikkünk folytatását itt olvashatod:
Ajánljuk még a témában: