Ha császárral fogsz szülni, nagy valószínűséggel gerinc érzéstelenítés mellett végzik majd a műtétet. Így teljesen tudatodnál leszel, amikor kiemelik a kisbabát, de fájdalmat nem érzel. Utána persze már más a helyzet. Dr. Dezső Flóra aneszteziológus válaszol mindazokra a kérdésekre, amelyek a császármetszés műtéti érzéstelenítésével kapcsolatban a kismamákat érdekelni szokta.
Mire számíthatsz?
Amikor eldől, hogy császármetszésed lesz, az első lépés az érzéstelenítés. A kismamát felültetik, előrehajlik, az altatóorvos pedig kitapintja a csigolyák közti megfelelő helyet, majd egyszeri szúrással a gerincfolyadékkal telt gerinccsatornába adja be a gyógyszert, amelynek helyi érzéstelenítő hatása van. Az anya megfelelő fektetése révén kettő-öt perc elteltével gátlódnak a mozgató és érző idegek körülbelül a mellbimbó magasságáig. Ilyenkor elzsibbad a lábunk (ezt ellenőrzik egy hideg vattával érintgetve a bőrt), nem tudjuk megemelni, gyakran úgy érezzük, hogy nehezebben kapunk levegőt. Ennek az az oka, hogy néhány légzési segédizom is blokkolódik – elsősorban a hasi légzés lesz gyengébb – de a többi izom is tökéletes légzést tesz lehetővé.
Ezúttal is fontos a megfelelő pozíció, ahogyan hanyatt fekvésnél a harmadik harmadtól kezdve mindig: kicsit balra döntve kell elhelyezkednie a kismamának. Ez megelőzi, hogy a terhes méh összenyomja a nagy hasi vénát és így a méhhez kevesebb vér jusson.
Mit érzel a szúrás után?
A szúrást követően, ahogy hanyatt fekszünk, szintén az érzéstelenítő hatására, gyakran szédülést, álmosságot érzünk a vérnyomás csökkenése miatt. Ennek orvoslására elő vannak készítve pár másodperc alatt ható gyógyszerek. A műtét alatt tompa nyomást-húzást érezhetünk, de éles fájdalmat nem. A baba kiemelése előtt a szülészorvos a bordaív alatt erős nyomást fejt ki az öklével, ez szintén lehet kellemetlen, de nem mindenkinek – ilyenkor nyomja ki a babát a méhből azon a pici lyukon, amit vágott. Ezt követően, amikor a méh állapotát, azt kissé megemelve ellenőrzik, meghúzódik a hashártyát beidegző bolygóideg, amit a spinális érzéstelenítés nem képes blokkolni – ez inkább kényelmetlen, émelygő érzés, nem éles fájdalom, és csak rövid ideig tart. Szintén előfordulhat egy sugárzó, kellemetlen érzés a jobb vállban a műtét alatt vagy utána, ennek oka, hogy néha a rekeszizom és a máj közé a műtét során levegő szorul, és a különféle idegeken keresztül ilyesmi érzést közvetít. A szülész által rendelt méhösszehúzó gyógyszer beadását követően – ezt a vérzés csökkentésére adjuk a baba kiemelése után – gyakran a szokásosnál erősebb szívdobogásérzésünk lehet.
Amikor már itt a baba
A babát világrajövetele után megvizsgálják: megmérik, felöltöztetik és odaviszik az édesanyához pár percre. Azért nem hosszabb időre, mert a műtőben hideg van, és azt a pár perces babák nem kedvelik. Bizonyos európai országokban és remélhetőleg nemsokára hazai kórházakban is, a babákat azonnal a kiemelés után odaadják az édesanyáknak, mellkasukra fektetik, úgy takarják be őket – csak ezután következik a mérés és öltöztetés. Műtét végén, ha a hasat összevarrták, kitolják az édesanyát a szülőszobára, ahol Magyarországon néhány kórházban már egyből mellre lehet tenni a babát, és ettől kezdve együtt is maradnak.
Amikor természetes szülésnek indul
Előfordul, hogy a kismama a vajúdás elhúzódása miatt már epidurális érzéstelenítést kap. Ez a következőképpen történik: a páciens ülő vagy oldalfekvő testhelyzetet vesz fel. Ekkor egy pici szúrást érez – ez a lidokainos injekció, ami a bőrt érzésteleníti, hasonló érzés, mint a fogorvosnál. Ezután egy speciális tűvel felkeressük a gerinccsatorna körüli (epidurális) teret, ahová egy vékony műanyag csövecskét vezetünk be, melynek a másik végét általában a váll körül rögzítjük. Ezen a csövön keresztül adunk egyszeri adagként vagy folyamatosan gyógyszert. Ezt követően a kanült nem lehet érezni, akár a hátára is fekhet a kismama. Megpróbáljuk az adagolást úgy szabályozni, hogy az anya a kitolási szak összehúzódásait valamelyest érezze, és így aktívan közreműködhessen. Mivel a szülés során a fájdalom erőssége, gyakorisága, intenzitása változik, és nagyok az egyéni különbségek a fájdalom megélésében), a gyógyszerelést ehhez igazítjuk. Előfordul, hogy az érzéskiesés nem egyenletes, foltokban jobban érzünk, vagy a két oldalunk érzéstelensége között különbség van. Ennek technikai és anatómiai okai is lehetnek – ilyenkor lehet a kanült kicsit kijjebb húzni, a beadott gyógyszeren változtatni, a kismamát más pozícióba fektetni átmenetileg. Szintén befolyásolja a megélt fájdalmat az, ha az anya oxitocin infúziót kap, ilyenkor szükséges lehet nagyobb adag epidurális fájdalomcsillapító ennek enyhítésére.
A szakirodalmi adatok szerint a megfelelően alkalmazott epidurális fájdalomcsillapítás segíti a szülést és enyhíti a szülő nő megpróbáltatásait. A tökéletes epidurális fájdalomcsillapítás mellett óvatosan, felügyelet mellett járkálni is lehet, ez az úgynevezett sétáló epidurál, de a legfrissebb tanulmányok alapján csak az első adag beadását követően biztonságos, mindenféle óvintézkedések mellett.
Előfordul, hogy császármetszésnél is ezt a módszert alkalmazzuk, például ha hüvelyi szülés közben szövődmény alakul ki, és műtőbe kell menni, császármetszést kell végezni. Ilyenkor egy másik típusú gyógyszert adunk a kismama vállánál rögzített csövecskébe, ami hasonló hatást ér el, mint a korábban említett spinális érzéstelenítés, de a mozgató idegeket kevésbe blokkolja. Ilyenkor fontos az együttműködés az érzéstelenítést végző altatóorvossal, mivel ha az epidurális érzéstelenítő nem működött tökéletesen korábban, akkor nem biztonságos ennek használata a császármetszésnél. Ilyenkor spinális érzéstelenítést, nagyon sürgős műtét esetén altatást választ az aneszteziológus. Ha az epidurális érzéstelenítés nem egyenletes, hanem foltos vagy féloldalas, akkor a műtét közben előfordulhat, hogy egy-egy terület a bőrön, méhen nincs tökéletesen érzéstelenítve, és a kismama érzi a fájdalmat. Ilyenkor szól, illetve észreveszi a monitoron a változásokat az altatóorvos és sürgősen elaltatja. Ha az epidurális kanül jól működött, akkor használható még a műtét utáni fájdalomcsillapításra is.
Nem jobb az altatás?
Akkor jobb, ha gyors döntés születik a műtétről, és nincs idő megvárni a gerincérzéstelenítés hatását, illetve előfordulnak olyan anyai és magzati betegségek, amikor jobb az altatás. Akkor is erre fog sor kerülni, ha a spinális vagy epidurális érzéstelenítés valamiért nem működik, vagy ha az anya az altatáshoz ragaszkodik. Kicsivel magasabb a kockázata, mint a spinális érzéstelenítésnek, de kellő gondosság mellett biztonsággal alkalmazható. Gyakrabban fordul elő nehézség a lélegeztető cső bevezetésénél, mint a nem szülészeti eseteknél – ezért részletes utasításokat követnek az altatóorvosok. Az eszközök korszerűbbé válása mind egyszerűbbé teszi az altatást is. Előfordulhat a savas gyomortartalom légcsőbe jutása is, ezért kis pohár savközömbösítőt kell inni műtét előtt. Az altatáshoz adott gyógyszerek befolyásolják a magzatot, őt is egy kicsit elálmosítják a méhlepényen átjutó gyógyszerek, de nem okoznak semmiféle tartós károsodást, ennek kezelése a gyermekgyógyász orvos feladata, ő mindig jelen van a császármetszésnél. Természetesen a baba mellretétele csak a teljes ébredés után lehetséges. Ez egyéni érzékenységtől függően egy-három óra is lehet, vagyis hosszabb idő, mint spinális érzéstelenítés után.
Szövődmények gerincérzéstelenítés után
– hátfájás a szúrás helyén, általában két-három nap alatt elmúlik. Elhúzódó neurológiai zavar ritkán fordul elő – zsibbadás, bizsergés kisebb területeken (epidurális szúrás után 1:10000-1:15000). Súlyos neurológiai sérülés (bénulás) előfordulása extrém ritka, 1:24000-50000.
– poszt- durapunkciós fejfájás (epidurális érzéstelenítésnél, ha a tű picit tovább megy és bejut a gerinccsatornába; spinális érzéstelenítés után ritkán százból egy-két esetben történik ilyen, akkor, ha a nagyon vékony tű által ütött lyuk nem záródik magától. Általában gyógyszerekkel csillapítható, majd megszüntethető, legvégső esetben saját vér beadása szükséges a korábbi háti szúrás környékére, ami azonnal zárja a lyukat, megszünteti ezt a fájdalmat.
Megjelent a HelloBaby! magazin 2015. augusztus-szeptemberi számában.