A szülő nő kompetens felnőtt, akit – bár a szülés nem betegség – ugyanazok a betegjogok és egyéb választási lehetőségek illetnek meg, mint bármelyik embert, aki kórházba kerül és döntési joga van az őt érintő kezelésekről. Ebben segíthet egy jól megírt szülésterv.
Szerző: Kiss Olga dúla, szülésfelkészítő, életvezetési-önismereti tanácsadó
A szülésterv egyfajta minta, az anya elképzeléseit tartalmazza a szülés lefolyására és az azt követő kórházi tartózkodás idejére vonatkozóan. Alapvetően két célt szolgál.
Ez a korábbinál is nagyobb hangsúlyt kap, miután az elmúlt évek változásai (orvos- és szülésznőválasztás megszűnése, szülészetek bezárása) azt a helyzetet eredményezték, hogy egy alapvetően bizalmi és intim folyamatban a szülő nő idegenekkel találkozik.
Felkészültség és biztonságérzet
A szülés lélektanát ismerők tudják, mennyire fontos, hogy kikkel, milyen körülmények között megy végbe ez a folyamat – a biztonságérzet és a testi-lelki kérések megvalósulása egyaránt hat rá. Mit lehet tenni ennek pozitív alakítása érdekében?
Ha a kísérők választása az intézményi szülés során nem megvalósítható, akkor is van lehetőség előzetes szülőszobalátogatásra, és arra, hogy a szülési tervet a leendő édesanya bemutassa.
Szülés előtt, a szülőszoba-látogatás alkalmával beszélgethet a várandós a személyzettel, képet kaphat arról, hogyan áll az igényeihez a szülést kísérő csapat. Tájékozódhat, hogy a kérései megvalósíthatók-e, hogy milyen a szülészeti protokoll az adott helyen, milyen a személyzet hozzáállása a háborítatlan szüléshez, hogyan egyeztethető össze a „kereslet és a kínálat” a választott szülészeten. Ezek fontos kérdések, hiszen a felkészültség, és az, hogy a leendő szülő nő tudja, mire számíthat, biztonságérzetet ad ebben az érzékeny időszakban.
Vannak azonban előre tervezhető momentumok, amelyek segítenek az örömteli élmény átélésében.
Mi legyen a szülésnél?
A kiindulópont az, hogy a szülésre készülő nő tisztában legyen azzal, mit jelent számára a jó szülés fogalma. Rendelkezzen önismerettel, tudja, mire van szüksége, és mi az, amit biztosan nem szeretne.
Ki lehet térni a vajúdás alatti evés-ivás lehetőségeire, a választott testhelyzetekre a vajúdás és a kitolási szakasz ideje alatt, valamint arra is, van-e lehetőség vízben vajúdásra, szülésre.
A szülés alatti fájdalomcsillapítás kérdése ugyancsak fontos részlet. Ha a leendő édesanya tisztában van a fájdalomtűrő képességével, lehetősége adódik arra, hogy eldöntse, lesz-e szüksége fájdalomcsillapításra, és ha igen, milyen formában. Ha a kísérők figyelnek az anya igényeire, és azokat kielégítik, sokszor elegendőnek bizonyul a természetes módszerek alkalmazása. Amennyiben mégis gyógyszeres fájdalomcsillapításra kerül sor – s fontos tudni, ez nem szégyen! –, érdemes előre tájékozódni arról, milyen lehetőségek vannak, azok előnyeivel és hátrányaival együtt.
Bele lehet foglalni a tervbe azt is, mi történjen akkor, ha valami nem az elvárt módon alakul, és azonnali váltás szükséges. Ilyen esetben is megnyugtató, ha a pár teljes felvilágosítást kap arról, mi történik, milyen beavatkozást javasolnak, és hogy az milyen következményekkel jár. Az a tény, hogy a szülő nőt és a társát kompetens személyként kezelik, képes negatív helyzet esetén is pozitív megélést adni.
Mi legyen a baba születése után?
A szülést követő időszakra vonatkozóan is lehet kéréseket feltüntetni a szüléstervben.
Tisztázható, hogy ha a a kisbabát bármilyen okból elviszik, vele mehet-e az édesapa. – A betegjogok értelmében minden 18 év alatti gyermeknek joga van ahhoz, hogy egy kísérő mindig vele legyen. Mivel a baba nem képes kiállni önmagáért, az őt kísérő személy kérdezheti meg, mi történik és miért. A kísérő visszajelzése számít engedélynek, vagy épp a beavatkozás elutasításának. Természetesen mindez csak abban az esetben van így, ha minden rendben.
Az újszülöttosztályon való tartózkodás idejére meghatározható, kér-e az anya rooming-in együttlétet, megtudható, támogatják-e ott az igény szerinti szoptatást. Ha igen, milyen segítséget lehet igénybe venni? Ha nem, kapnak-e a babák pótlást, és ezt az anyának kell-e kérnie?
Összességében a szülésterv készítése hasznos, a pozitív és örömteli szülésélményt támogató módszer, amire érdemes figyelmet fordítani. Az ilyen tervet ma már sok helyen nyitottan fogadják, de olykor előfordul, hogy néhány szakember úgy értelmezi a benne megfogalmazott kéréseket, hogy azokkal az ő szaktudását megkérdőjelezik. A támogató hozzáállás, a megfelelő kommunikáció, a személyeskedés nélküli hivatkozás segíthet a pozitív fogadtatásban.
Szülés, születés – szülésre való felkészüléstől egészen a gyermekágyas időszak lezárultáig!
LAPOZZ BELE KÜLÖNSZÁMUNKBA!