Bár az Egészségügyi Világszervezet ajánlása szerint a reális császármetszés arány 15 százalék, Magyarországon 30-40 százaléknál tartunk. Mi lehet az adatok mögött?
Szakértő: Dr. Dékány Ágnes szülész nőgyógyász, perinatális szaktanácsadó, laktációs szaktanácsadó (IBCLC) a Róbert Károly Magánkórház munkatársa, a Szülni jó team vezetője (szulnijo.hu)
A felkészülés a lényeg
A saját praxisomban az országos átlaghoz képest nagyon alacsony a császármetszés aránya. Úgy gondolom, hogy elsősorban a felkészítés a kulcs. Régen minden gyerek kicsi korától készült a szülésre, egyszerűen az élet része volt, mint a főzés vagy a kert gondozása. Azért is kevés nálam a császármetszés, mert eleve azok keresnek, akik természetes szülést szeretnének. De ennek fordítottja is igaz: olyan anyák is keresnek, akik eredetileg császármetszést akartak, de bennem megbíznak, hogy átsegítem őket ezen a nehéz helyzeten.
Partner a szülőnő
Nagyon fontosnak tartom, hogy soha nem hazudok. Partnerként kezelem a szülőket. Vajúdás és szülés közben is elmondom, ha vészhelyzet van, és elmondom a megoldást is. Ha nincs vészhelyzet, hanem csak enyhébb nehézség, nem csinálok pánikot, csak megtartom az anyát a pályán. Ehhez persze tudnia kell, mi a pálya – és itt van fontos szerepe a jó felkészítésnek. Emlékszem, egyszer az ország másik végéből jött hozzám egy anya. Az előző szülése során sok volt a beavatkozás, és rájött, hogy ő nem szeretne többé így szülni. A szülés egyik pontján összeomlott, azt mondta, nem csinálja tovább, epidurális érzéstelenítést kért. Leültem hozzá, és azt mondtam: gondold át, miért jöttél el ilyen messzire. Ezt otthon is megkaphattad volna. Még egy kicsit szóval tartottam, és gyönyörűen megszületett a kisbabája.
Valóban szükséges a beavatkozás?
Igen, lehet kétujjnyi méhszájnál burkot repeszteni. De minek? A burokrepesztés lehetősége jól jöhet még később, ha jön egy holtpont, de leginkább ki kell várni, hogy megrepedjen magától. Persze, amikor szükség van rá, akkor remek dolog, hogy beavatkozhatunk, és egy jó időben, megalapozott indokkal végzett beavatkozás végül megelőzhet egy császármetszést. Ha beavatkozásra van szükség, mindig bevonom az anyát, és lehetőséget adok neki, hogy ő döntsön, vagy válasszon különböző lehetőségek közül.
Személyre szabva
Nagyon fontos, hogy megismerjem az anyát, mint embert. Máshogy kell jelen lennem egy mérnökkel, mint egy művésszel egy térben a szülésnél. Akkor tudom jól segíteni, ha megismerem. Erre muszáj időt fordítani, hiszen ha tudok a saját születéséről szóló családi történetről, vagy az ő ezzel kapcsolatos fantáziájáról, vagy arról, hogy az előző szülését hogy élte meg, nagyon sokat tehetek érte. Bár nem használok folyamatos CTG monitorozást, egy alkalommal megtettem. Az az édesanya 0 Apgarral született, újra kellett éleszteni, és ezt jól tudta, számtalanszor elmesélték neki. Neki nagyon fontos volt, hogy minden pillanatban életjeleket kapjon a babájáról. Sokszor csak megálltunk mellette, és annyit mondtunk: Hallod? Jól van a kisbabád. A baba gyönyörűen és egészségesen megszületett. Ugyanez a folyamatos monitorozás más anyát blokkolt volna, vagy gátolt volna, de ebben a helyzetben nagyon fontos volt.
Ahhoz, hogy csak akkor történjen császármetszés, ha anélkül valóban veszélyben lenne az anya vagy a baba egészsége, el kell engednünk félelmeinket, bíznunk kell az anya és a baba testében, és meg kell ismerni önmagunkat és a pácienseinket. Nagy feladat, de megvalósítható.
Szülés, születés – szülésre való felkészüléstől egészen a gyermekágyas időszak lezárultáig!
LAPOZZ BELE KÜLÖNSZÁMUNKBA!