Az újszülött helyes mellre helyezésének módszerét és a különböző szoptatási pozíciókat újdonsült anyaként általában nem ösztönösen hordozzuk magunkban. Ezek elsajátítása időbe telik, sok türelmet és gyakorlást igényel, és ez is teljesen természetes dolog.
Szerző: Dr. Halász Dóra szakgyógyszerész
Mindenképp érdemes szakemberhez, szoptatási tanácsadóhoz fordulnunk, hogy könnyebb, zökkenőmentesebb legyen a tanulási folyamat.
Mellérzékenység, mellfájdalom
Szoptatás alatt az általános, mindennapi tisztálkodási rutintól nem szükséges eltérnünk. Nincs szükség többszöri vagy speciális szappanos mosakodásra, fertőtlenítőszer használatára. A mell bőrének ápolására a várandósság időszakában használt, striák megelőzésére szolgáló bőrápoló olajokat a szoptatás időszaka alatt is érdemes naponta egyszer alkalmazni, mert ezek javítják a bőr rugalmasságát, elősegítik a bőr feszességének megőrzését. A legjobb, ha a készítmény tiszta növényi olajokat tartalmaz. Szoptatáskor kezdetben gyakori a mellérzékenység, a fájdalom a mellbimbó területén, hiszen a vékony bőr nincs hozzászokva az ilyenfajta igénybevételhez. Ez azonban sokszor átmeneti, magától elmúlik. Komolyabb fájdalmat okozhat viszont, ha nem helyesen kerül mellre a baba, vagyis nem jól kapja be a mellbimbót.
Gondot okozhat a rosszul megválasztott szoptatási helyzet, a rossz szopási technika, valamint sérülést okozhat a csecsemő helytelen levétele a mellről. Előfordulhat azonban az is, hogy a fájdalom nem múlik, sőt fokozódik, a mellbimbó bereped, majd kisebesedik. Ilyenkor minden érintés fáj, még az is, ha a ruha hozzáér.
Mit tegyünk, ha kisebesedik a mellbimbó?
A szakemberek szinte minden esetben a kisebesedés okának felderítését és a szoptatás folytatását javasolják. Ellenőrizni kell a mellre helyezést és a szoptatási testhelyzetet! Fertőtlenítésre vagy szappanos lemosásra nincs szükség. A szokásos napi tisztálkodás vagy esetleg a szoptatások előtti langyos vizes öblítés bőven elegendő.
Ha mégis mindenképp szükséges melltartót venni, akkor nagy segítség a mellkagyló, amely védi a kisebesedett mellbimbót. A mellbimbóvédő krémek védő, ápoló, regeneráló, puhító hatóanyagai is segítik a sebgyógyulást. Bármelyiket válasszuk is, fontos, hogy szoptatás után kenjük fel, így van ideje kifejteni hatását a következő szoptatásig. A legtöbbet nem szükséges lemosni. Rövid időn belül nem gyógyuló seb esetén érdemes minél hamarabb szakemberhez fordulni, mert a nem gyógyuló seb behatolási kaput jelent a kórokozók számára, és ezáltal a mellgyulladás kiindulópontja lehet.
Ajánljuk még a témában: