80 százalékkal nőhet az asztma esélye azoknál a gyerekeknél, akiknek az édesanyja várandóssága során találkozott egy bizonyos vegyi anyaggal.
Szerző: HelloBaby magazin
Nagy a rizikó
A Columbia University kutatóinak tanulmánya szerint az asztma kifejlődésének lehetősége megsokszorozódik ezeknél a gyerekeknél 5 és 11 éves koruk között. – Felkapjuk a fejünket, ha ilyesmit olvasunk, de vajon mi pontosan a helyzet és a mi teendő?
Megváltozik a nézőpont
Ha a várandósságunk előtt akár hajlamosak voltunk is legyinteni a műanyagok, egyes vegyi anyagok, vagy a műszálas anyagok egészségkárosító hatásaira, akkor minden bizonnyal, most kismamaként más szemmel tekintünk a témára.
Ftalátok és az asztma
Mégis melyik ez a két veszélyes anyag? A két szóban forgó műanyag származék a benzilbutil ftalát és a dibutyl ftalát.
Eredetileg az asztma és ftalátok kapcsolatának vizsgálata volt a kutatás tárgya, hogy a magzatkori hatásokra is fény derült az a kutatókat is meglepte. Ez a valójában mérgező anyag a méhlepényen átjutva magzathoz is elér. „A szülés előtti időszak az, amikor a gyermek a legveszélyeztetettebb és megállapítottuk, hogy jelentős az asztma kialakulásának esélye” – fogalmaz Robin Whyatt, a környezeti egészségtudományok professzora.
Ráadásul amellett, hogy károsak mind a kismama, mind a magzat számára, a ftalátok (pl. a BBP) a férfiak nemzőképességét is csökkentik.
Mik a ftalátok, miben találhatóak meg?
Főként a műanyagokban találkozhatunk velük, viszont azoknak egész széles skáláján. A ftalátok szerves vegyületek, melyeket főként a PVC gyártása során, az anyag lágyítására és rugalmassá tételére használnak.
Vannak már lépések, de még nem elegendőek
A ftalátok legnagyobb veszélye, hogy negatívan befolyásolják az endokrin rendszert, egész pontosan magukat a hormonokat. Emiatt az Európai Unió bizonyos fajtáit már betiltotta, vagy korlátozta használatukat a különböző termékek gyártása során.
Ennek ellenére még mindig rengeteg ftalát található a különböző műanyag termékekben, például az ételek csomagolásában, kozmetikumokban, vagy a játékokban.
Zöldebben az egészségünkért
A legtöbb, amit tehetünk, hogy előtérbe helyezzük a természetes anyagokat, a környezetbarát, zöld megoldásokat választjuk és minél inkább kerüljük a műanyagokat, mind az ételeink csomagolásában, mind a fürdőszobánkban, vagy akár a lakberendezés során.
9 HÓNAP – Szükséges alapinformációk a terhességről, szülésről és a babaápolásról