Ha a nyári hónapokra ütemezted a babaprojekt gyógyszeres rásegítését, vagy lombikprogramban veszel részt, cikkünkben elengedhetetlen információkra lelhetsz.
Szakértő: Dr. Szandányi Réka
Nyár és a hormonok
A nyári bőrápolás, illetve napozás terén szinte sosem említjük meg a hormonok szerepét, pedig igen kényelmetlen meglepetéseket okozhatnak, ha nem tájékozódunk megfelelően. Orvos-szakértőnkkel a Körúti Orvosi Centrum bőrgyógyászával jártunk körbe a témát.
Hormonok körforgása
Bizonyára ismerős a jelenség: ha közeledik a menzesz, bőrünk kevésbé egyenletes, több a pattanás – ez a progeszteron hormon magasabb szintének „köszönhető”. A havi vérzés elmúltával azonban a fenti tünetek elmúlnak, a bőr kisimul, ragyogóbb, egyenletesebb tónusúvá válik, amely az ösztrogénszint emelkedésével magyarázható.
Szervezetünkön tehát a külső jelekből is következtethetünk a hormonok keringőjére.
A bőr és a nemi hormonok
A nemi hormonok és a termelődésüket szabályozó egyéb molekulák normál körülmények között is hatással vannak bőrünkre. Feladatuk a belső egyensúly fenntartása, a sejtek közötti kommunikáció biztosítása. Segít megérteni a folyamatok lényegét, ha ismerjük az ösztrogén normális hatását a bőrre.
Problémássá válik a bőr
„Ha valakinél a babaprojekt elakad és emiatt hormonkezelésben részesül, a lehetséges mellékhatások között a bőrön megfigyelhető elváltozásokat is meg kell említeni – véli Dr. Szandányi Réka, bőrgyógyász.
Ilyen esetben ugyanis megváltozik a bőr minősége, mely az eltérő kollagéntermeléssel magyarázható. Kialakulhat bőrzsírosodás és pattanás azoknál is, akiknek korábban nem volt problémás a bőrük az eltérő faggyúmirigy működés következtében.
Mire figyelj a nyári hormonkezelés során?
A mesterséges megtermékenyítés procedúrája során több hormonális változás is bekövetkezik a szervezetben, mivel ezekben az esetekben gyógyszeresen stimulálják a peteérést. A legjobb, ha felkészülten vágunk bele egy esetleges kezelésbe: mindig olvassuk el a gyógyszerek tájékoztatóját, keressünk információt az adott szer fényérzékenyítő hatásáról.
Ha tengerparti nyaralást tervezünk, kérdezzük meg a kezelőorvost vagy a bőrgyógyászt, hogy az adott gyógyszer mellett lehet-e napozni.
Ha a jól megérdemelt pihenést, nyaralást mégis napfényes helyen töltjük, fokozottan tartsuk fejben a fényvédelem alapszabályait.
Mit tegyünk, ha a gyógyszer szedése mellett bőrkiütést veszünk észre?
Legjobb bőrgyógyászhoz fordulni, különösen akkor, ha új gyógyszert kaptunk a tünet kialakulása előtt. Ha arra gondolunk, hogy a panaszok összefüggésben lehetnek gyógyszerekkel, mielőtt felkeressük az orvost gondoljuk végig: napra pontosan mikor kezdtük el a szedést, és mikor jelentkeztek a tünetek. Ha több gyógyszer is beállításra került, mindegyikről tudni kell, pontosan mióta szedjük. Korábbi orvosi dokumentációkat vigyük el magunkkal.
Mit tegyünk, ha mégis leégtünk a napon?
A napégés tünetei sokszor csak a napozás után órákkal mutatkoznak. Tulajdonképpen ilyen esetben enyhébb-súlyosabb bőrgyulladás alakul ki. Ha a kipirosodás és a fájdalom nem súlyos, elegendő a bőr hidratálása, hűsítése krémekkel. Számos speciálisan erre a célra kifejlesztett készítmény kapható. Ha a fájdalom nagyon erős ún. nem-szteroid gyulladáscsökkentő-fájdalomcsillapító gyógyszerrel lehet csillapítani. Kérhetünk bőrgyógyászati tanácsot, de a gyógyszertárban is felvilágosítást adnak a vény nélkül kapható készítményekről.
Amennyiben hólyagok jelennek meg, pláne kiterjedten, nagyobb bőrfelszínen mindenképpen keressünk fel bőrgyógyászt.
Napégés után több hétig kerüljük a napot, hogy biztosítsuk a bőr megfelelő regenerációját.
CSALÁDTERVEZÉS-BABATERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.