A baba megszületését követő első évben 350 órával alszik kevesebbet a korábbinál a friss szülőpár. Hogyan ellensúlyozhatjuk a kialvatlanságunkat? Sok anya fogyaszt kávét kisbabájának megszületése után is.
Szerző: Hegedűs Henriett
Érdemes tehát utánajárni, milyen ajánlások léteznek erre vonatkozóan.
Kialvatlanság
A kisbaba öt hónapos koráig naponta két órával alszunk kevesebbet, majd kétéves koráig napi 1 óra az alvás mínusz. Ez bizony nem kevés! Ezért, vagy a megszokás teszi, de kávézunk… Ám a koffein – kis mennyiségben ugyan – de az anyatejbe is bekerül.
Babánk és a koffein
Mennyi kávét ihatunk?
A Nemzetközi La Leche Liga és a WHO 300 milligrammban határozta meg a kismamák számára a maximális napi koffeinbevitelt. Ez az észak-európai országokban például 200 mg. A maximális beviteli érték persze nem jelenti azt, hogy ennyit érdemes elfogyasztani… A szoptatási tanácsadók azt javasolják, hogy ha a baba rosszul reagál a koffeinbevitelre – ingerlékeny, fokozottan éber, nyűgös –, az édesanya függessze fel 1-2 hétre a kávéfogyasztást, és ha nem tud lemondani róla, később óvatosan próbálkozzon vele ismét.
Mennyi az a 200-300 mg koffein?
Egy 2dl-es hosszú kávé 90-180 mg koffeinhez juttat. Egy csésze eszpresszó 100 mg-ot tartalmaz, míg például 1 bögre fekete tea 20-90 mg, míg a zöld tea 5-30mg koffeint jelent.
Ha a babánk érzékenyen reagál a bevitt koffeinre, csak nehezítjük a saját dolgunkat, érdemes más módon frissülni, némi plusz alvást beiktatni…
Minden információ egy helyen a szoptatásról és babatáplálásról