Minden út egyedi és különleges. Ez a történet arról tanít nekünk, hogy a görcsös akarás helyett: a nyitottság, a belső hangra való odafigyelés – a nélkülözhetetlen a kitartás mellett! – meghozhatja amire annyira vágyunk.
Szerző: Hellobaby magazin
Bodorné Nagy Gabriella és férje, Sándor sok-sok éven át küzdött azért, hogy babájuk legyen. A sikertelen beavatkozások után Gabi függetlenítette magát az intézményektől, és a saját útjára lépett. A többit meséljék el ők maguk!
Gabi így emlékezik vissza: 2006-ban az egyetemen ismerkedtünk meg Sándorral, én hallgató voltam – harmadéves –, ő a doktoriját csinálta. Egyetem után jött a munka, és a bűvös három év, ami alatt szerettem volna bedolgozni magam, hogy majd babázás után vissza tudjak menni. Már nagyon vártuk a kicsit, mégis aggódni kezdtem, mikor zöld utat engedtünk neki, mi lesz, ha egyből sikerül? Ekkor jelentkezett az első probléma: a ciklusom szétesett. Volt, hogy gyógyszeres rásegítéssel jött meg kilencven nap után, volt, hogy tizenhét napra érkezett. Az akkori nőgyógyászom egy évig próbált segíteni hormonális készítményekkel, de nem sikerült. Végül beutalót adott egy meddőségi központba.
Aviva-torna
Gyors kivizsgálás következett: egyértelműen arra számítottam, hogy velem van gond. A férjem ugyanis már régebben elment kivizsgáltatni magát kamaszkori mumpsz miatt, de az ő andrológiai lelete akkor tökéletes volt. Ám az itteni kivizsgálás már mást mutatott: nekem csak enyhén emelkedett a prolaktinszintem, ami gyógyszeresen kezelhető, viszont a páromnál nagy a baj.
Speciális IVF
Két független vizsgálat mutatta, hogy segítség kell, de még lombik esetén is az IVF-ICSI javasolt – vagyis a petesejtbe kell injektálni a spermiumot. Mind a ketten összetörtünk a hírtől. Nekem kellett újabb három hónap, mire folytattam a kivizsgálást, mielőtt belevágtunk volna az első lombikkezelésbe. Aztán már gyorsan jött az első lombik, ami nem sikerült, így jött a következő. Ez a kettő hosszú protokollos teljes stimulációs kezelés volt, és mind a kettő esetében nagyon sok szép embriónk lett, sokat le is fagyasztottak. Elsőre két embriót, másodikra hármat ültettek vissza.
Nagyon jó kilátásokkal vágtunk bele
Egyik esetben sem tapadtak meg az embriók. A harmadik lombikunk fagyasztott embriók felhasználásával ment, de itt már több időt vártam ki, jó fél évvel a második után kezdtünk bele. Ismét hármat ültettek vissza, és ismét nem tapadt meg egy sem.
Nem jó úton jártunk
A következő egy évben nem akartam orvost látni. És ahogy telt az idő, egyre inkább éreztem, hogy nem lesz több lombikunk, mert nem ez a mi utunk. Lelkileg nagyon sokat dolgoztunk magunkon és a kapcsolatunkon külső segítséggel is, kineziológushoz is jártunk.
Újabb vizsgálatokra volt szükség
Egy év után magamtól, illetve egy barátnőm támogatásával mentem el újabb vérvételekre. Kiderült, hogy inzulinrezisztenciám, és pajzsmirigy-alulműködésem is van. A meddőségi klinikán egyiket sem vizsgálták részletesen: a pajzsmirigyhormon-vizsgálat kimerült a TSH ellenőrzésében, cukorterhelésem pedig egyáltalán nem volt. A második lombik előtt annyit kértek, hogy kicsit fogyjak le, és mivel minimális odafigyeléssel leadtam 6-8 kilót, így egyáltalán fel sem merült, hogy inzulinrezisztenciám lenne.
A barátnőmnek is meddőségi problémái voltak, így ő ment tovább, és vitt engem is magával immunológiai kivizsgálásra, majd ennek eredményével LDN-terápiára (Lowdose Nalterxon) egy másik orvoshoz.
A próbaidő alatt védekeztünk, mert én így éreztem korrektnek a dolgot. Sokan a környezetemben nem is értették, mi szükség van fogamzásgátlásra öt év hiábavaló küzdelem után.
És akkor váratlanul…
A hatalmas meglepetés az lett, hogy a próbaidő letelte utáni első ciklusban fogant meg a kisfiam. Szerintem kellett hozzá a munkahelyváltás is, és az, hogy lelkileg sokat dolgoztunk magunkon, de nem jelenthetem ki, hogy az orvosi kezelések, a pajzsmirigyhormon-pótlás, az inzulinrezisztencia kezelése vagy a LDN-terápia ne segített volna. Valószínűleg mindezek a dolgok együttesen tették lehetővé, hogy mégis természetes úton lehetetett gyermekünk.
Nándi igazi kengurubaba lett
Nyugodt várandósság után szép emlékként maradt meg a szülésem. A szülésznő pont annyit támogatott, amennyire szükségem volt. Ő is és az orvos is mindent kipróbáltak, hogy segítsenek a kitolásnál. Addigra nagyon elfáradtam már fizikailag is és lelkileg is, nem volt elég erőm nyomni. Hosszú vajúdás után végül császár lett. Mivel voltam a kórház felkészítőjén, tudtam, mi fog velünk történni. A műtét elején csak azt vártam, hogy végre felsírjon, utána pedig végig arra gondoltam, hogy jó helyen van a picim apával szőrkontaktusban. Később is sokat volt testközelben Nándi, igazi kengurubaba lett!
CSALÁDTERVEZÉS-BABATERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.