A balkezesség az emberiség 10 százalékát érinti. A balkezesek kreatívabbak? Jobbkezeseké a világ? Hogyan vélekedtek a témáról régen és ma?
Szerző: Hegedűs-Müller Henriett újságíró
Már a pocakban eldőlni látszik
A magzat már 10 hetesen lengeti a karját (melyiket?) sőt édesanyja hasában is a szopja az ujját. (melyiket?) Ebből már feltételezhető, hogy melyik keze lesz az „ügyesebb”… Brit tudósok 100 magzatot vizsgáltak: a várandósság 15. hetében nézték, hogy a csöppségek melyik ujjukat szopizzák. 100-ból 15 baba vette a szájába a bal kezecskéjét. Azok a gyerekek, aki magzatként a jobb hüvelykujjukat választották jobbkezesek lettek, míg a 15 balos magzatból 10 lett balkezes gyermek.
A gyerekeknél 10-11 hónapos korig általában még nem alakul ki következetes jobb- vagy balkezesség. Csak 1,5-2 évesen fixálódik az, hogy melyik kezüket használják szívesebben. A legtöbb ember jobbkezes, így a használati eszközöket alapvetően ehhez a kézhez tervezik, de majdnem minden termékből készítenek már balkezes változatot is. A balkezesek aránya kb. 10-13%.
Kétbalkezes, balfácán, balfék, balsors…
A magyar nyelv egyes szavai azt sugallják, hogy a bal a rosszabb… Pedig valóságban a jobb- vagy balkezesség egyáltalán nem befolyásolja az ügyességet, vagy a szellemi képességeket.
Átszoktatás
Jó néhány évtizeddel ezelőtt még gyakorlat volt a balkezesek átszoktatása. Ám időközben bebizonyosodott, hogy ez súlyos hiba volt.
Kétkezesek
Létezik úgynevezett keresztdominancia is – azt a jelenséget nevezik így, amikor bizonyos tevékenységekhez az egyik kezét használja valaki, míg egyebekhez a másikat. A kétkezesek mindkét kezünket tökéletesen használják, gyakorlatilag bármihez.
LÉPÉSRŐL-LÉPÉSRE Könyvünkben a gyermek fizikai, érzelmi és értelmi fejlődés útját követjük nyomon a születéstől egészen 6 éves korig