Az ikreket mindig is érdeklődés övezte, az őket váró édesanyának is duplán jár az odafigyelés. Két (vagy több) magzatot hordani a szívünk alatt mégiscsak különleges. Több kockázatot rejt és vannak speciális szempontok a babák világra jöttét tekintve is. Fontos tudni, a császármetszés nem feltétlen biztonságosabb, mint a természetes szülés* – persze amennyiben adottak a hüvelyi szülés feltételei.
Szerző: Szále Kata
Miért van manapság több ikerterhesség?
A kitolódott gyermekvállalás a legfőbb oka. Idősebb korban ugyanis gyakrabban fordul elő, hogy egy menstruációs ciklusban két petesejt is leválik, valamint az asszisztált terhességek során: a meddőség elleni kezelések hatására (melyekre szintén az idő előrehaladtával van egyre inkább szükség), valamint lombik-program esetén is nagyobb eséllyel születnek ikrek.
Az ikervárandósság minden esetben veszélyeztetett terhességnek minősül. Kezdetben nemigen tér el az egy magzattal várandós édesanyák terhességétől, bár felerősödhetnek a gyakori terhességi panaszok – pl: hányinger, gyomorégés, alvászavar. Később a két magzat fejlődése révén, nagyobb pocakkal, több nehézséggel kell számolni.
Gyakrabban fordul elő a koraszülés
Koraszülöttnek a 24. – 37. hét között világra jövők számítanak. A tapasztalat azt mutatja, hogy az ikerbabák többnyire a kiírt időpont előtt látnak napvilágot, átlagosan a 36. héten. A cél persze a koraszülés megelőzése. És bár nem ritka a koraszülés, gyakran előfordul, hogy a kiírt időpontig, vagy azon túl hordja a piciket az édesanyjuk. Jelentkezhet korai vajúdás, mely korai méhszájnyílást eredményez – ezt próbálják visszafordítani, de amennyiben nem sikerül megállítani az anya szteroid tartalmú injekciót kap, mely tüdőérlelő a babáknak, a koraszülésre készülve. Ikerbabákat várva gyakran azért indul be korábban a szülés, mert a méhnyak már nem bírja a ránehezedő súlyt és a méh rugalmassága is korlátozott, a terhesség vége felé már alig-alig van hely a két babának. Sokszor azonban nem derül fény a valós okra, van, hogy egy fertőzés következtében indul be a szülés.
Lehetséges szövődmények ikreket várva.
Ami az anyát illeti: nagyobb az anyai magas vérnyomás kialakulásának kockázata, méhszáj-elégtelenség, mérgezéses állapot, lepényelégtelenség, a lepény korai leválása, méhösszehúzódások elmaradása/gyengesége. A gesztációs diabétesz esélye is nagyobb, mely károsíthatja a placentát és a légzési nehézségek előfordulása is magasabb.
Magzati szövődmények a következők lehetnek: éretlen, vagy koraszülés, túl sok magzatvíz, magzati elhelyezkedésből fakadó nehézségek, fekvési, tartási rendellenességek: a kettes iker 50%-a helyezkedik el fejvégű, fej-fej mellett a méhszáj fölött – ez az ideális. A másik 50%: fej-far, far-far és a harántfekvés különféle típusai. Koraszüléssel járhat: alacsony születési súly, légzési nehézség, emésztési nehézségi, fejlődés elmaradása, fejlődési rendellenesség.
Mit jelent az iker-iker transzfúzió?
Egypetéjű ikreknél előfordul, hogy a babák keringési rendszerének összekapcsolódása következtében az egyik magzat több (túl sok) vért, oxigént, tápanyagot kap, a másik pedig túl keveset. Ez mindkettejükre veszélyes. Ilyen esetben korábbi szülésindításra kerülhet sor, mert úgy ítélik meg „odakint” jobbak az esélyeik.
Szülni, vagy nem szülni?
Ikerszülés esetén különösen fontos tájékozódni. A várandósság időszaka – többek között – a felkészülés szempontjából is jelentős, különböző lehetőségek ismerete megkönnyítheti a döntéseinket, akár – ha szükséges – az intézmény, vagy orvos váltást is. A tájékozottság valóban magabiztosabbá tehet.
Hogy hogyan zajlik majd a szülés: császár lesz, vagy hüvelyi szülés sok tényezőn múlik tehát. Fontos és érdemes megtalálni azt a segítőt, orvost, aki a mi gondolkodásmódunknak, értek rendünknek megfelelően a leginkább támogatóan áll mellénk, hogy valódi bizalommal forduljunk egymás felé ezekben a különleges és csodálatos órákban, pillanatokban.
*Torontoi Sunnybrook Egészségügyi Centrum kutatása szerint (J.F.Barett and Others 2013. New England Journal of Medicine-ben megjelent anyag): ikerszülések esetén, melyek a 32. és 38. hét között zajlottak ugyanolyan eredményeket hozott a természetes szülés és császármetszés alkalmazása. Vagyis a tervezett császármetszés nem biztonságosabb, mint a hüvelyi szülés… amennyiben a császár nem külön indokolt.
Írásunk részlet a Szülés, Születés című kiadványunkból, mely itt megtekinthető:
Szülés, születés – szülésre való felkészüléstől egészen a gyermekágyas időszak lezárultáig!
LAPOZZ BELE KÜLÖNSZÁMUNKBA!