A császármetszés életmentő műtéti beavatkozás, és ideális esetben nem határozza meg a nő további szüléseinek mikéntjét. Érdemes tudni, hogy nem lehetetlen a császármetszés utáni hüvelyi szülés, a Vaginal Birth After Caesarean, azaz a VBAC sem.
Szerző: Dobiné Olasz-Papp Nóra anya-magzat kapcsolatanalitikus, dúla
A WHO ajánlása szerint a császármetszések arányának nem kellene meghaladnia a 10-15%-ot. Magyarországon ma ennek ellenére kiemelkedően magas a hasi úton történő szülések száma, egyes intézményekben meghaladja az 50%-ot is. Mit jelenthet ez? Azt semmiképp, hogy a magyar nők teste alkalmatlan lenne kisbabájuk természetes úton való kiengedésére!
Császármetszés: csak alapos indokkal!
A császármetszés elvégzését alapvetően valamiféle nyomós ok, vészhelyzet indokolhatja, kérésre nem elvégezhető beavatkozás.
Emellett fontos a császármetszés mikéntjéről szóló alapos tájékoztatás és tájékozódás is. A császármetszés sokak számára könnyebb útnak tűnik, hiszen nem kell megküzdeni az összehúzódások okozta fájdalommal, nem préselődik át a kisbaba a szülőcsatornán, a vaginán. Ám ugyanakkor ez komoly hasi műtét, annak minden nehézségével, esetleges szövődményeivel. Így elvégzéséhez valóban alapos indok szükséges. Ilyen lehet például a harántfekvés, a méhszájat részlegesen vagy teljesen fedő méhlepény (amely a várandósság végéig sem távolodik el onnan), a terhességi toxémia.
A farfekvés alapvetően nem lenne valós indok, de a farfekvéses szülés kíséréséhez tájékozottság és tapasztalat szükséges a szakemberek részéről. A farosan elhelyezkedő kisbaba, ha minden egyéb adat és körülmény megfelelő, gond nélkül meg tud születni hüvelyi úton. Mint láttuk, a császármetszések hazai aránya sokkal ma-
gasabb a WHO által jelzett optimálisnál, sok esetben fordul elő, hogy a szülés így végződik. Mi történik ezután? Innentől kezdve a következő kisbabákat is kötelező császármetszéssel világra hozni? Szerencsére nem!
Mennyire rizikós a VBAC?
Természetesen nem mindegy, mi volt az oka az előzetes műtétnek. Ha olyan dolog, ami alkatilag vagy genetikailag kódolt, illetve ha a következő baba egészségi állapota valóban indokolja, elképzelhető, hogy újabb császármetszés lesz a szülés útja. Ám önmagában egy ilyen műtét elvégzése nem hozza magával automatikusan a többi hasonló műtétet is. Egyáltalán nem biztos, hogy egy bizonyos korábbi jelenség ismétlődni fog, legyen szó például a baba fekvéséről, vagy a méhlepény tapadásáról. Tehát abszolút jogos a következő szülésnél hüvelyi szülést célul kitűzni!
Császár után el szokott hangzani az intelem, hogy minimum 1,5-2 év teljen el a következő baba érkezéséig. Ezt érdemes megfogadni. Utána a nő nem tekinthető nagyobb eséllyel rizikófaktorcsoportba tartozónak a méh állapotát tekintve, mint mások (ha egyéb rizikófaktorok nem állnak fenn). A lelki, mentális felkészülés ugyanakkor kifejezetten fontos lehet.
Bűntudat és düh nélkül
A legtöbb, császármetszésen átesett nő megkérdőjelezi saját képességeit, rengetegszer jelenik meg náluk a bűntudat: „Mit rontottam el, hogy nem voltam képes megszülni a kisbabámat?!” Pedig a császármetszés nem a kismama hibája! Nem hibás sem a baba, sem a mama!
Ennek ellenére nagyon sok nő érez dühöt a műtéttel befejeződő szülés után. Fontos teret engedni ennek, szabad dühöt érezni bárki iránt, aki a folyamat részese volt, de jó, ha idővel túl tudunk lépni ezen. A következő szülésig fontos feldolgozni a teljes folyamatot, és jó, ha lekerülhet az anyáról a bűntudat és a düh terhe.
Egyik kliensem, Anna így számolt be erről: „Sűrű feketeségként jelent meg előttem Manka születése és rám nehezedett egyre jobban, ahogy közeledett Luca érkezése. Muszáj volt szembenéznem minden körülménnyel, ami akkor ért minket, és rengeteget sírtam, dühöngtem. Végül sikerült a VBAC, de nem volt egyszerű az oda vezető út.” Eszter így élte át ezt: „Konkrét gyászfeldolgozás vette kezdetét nálam Peti születése után, és abban minden benne volt, a saját gyerekkoromtól kezdve! A terápiás folyamat és egy sorstárs közösség támogatása segített hozzá a sikeres hüvelyi szüléshez.”
Egy biztos: a a szülés mikéntje nem a jó anyaság fokmérője! De ha a császár után a hüvelyi szülés, a VBAC a célunk, tájékozódjunk számunkra biztonságot nyújtó, hiteles (szak)segítő közreműködésével fizikai és mentális szinten is, hogy ismét hinni tudjunk a testünkben, a kisbabánkban, és abban a képességünkben, hogy világra tudjuk hozni őt.
Szülés, születés – szülésre való felkészüléstől egészen a gyermekágyas időszak lezárultáig!
LAPOZZ BELE KÜLÖNSZÁMUNKBA!