Ha arra gondolsz, mekkora helyet foglalt el a baba a hasadban, akkor biztosan el tudod képzelni, mennyire időigényes a visszarendeződés. Ez nem megy egy csapásra. Különösen a has és a gáttájék izomzatának van szüksége kíméletes, fokozatos terhelésre ahhoz, hogy alkalmazkodhasson feladatához.
Szakértő: Csörgő Andrea perinatális szaktanácsadó írása
Mi történik a testeddel?
Sérülések
A szülés alatt keletkezett sérülésektől is függ, hogy mennyi időt vesz igénybe, mire különösebb nehézség nélkül tudsz ülni és mozogni.
Ha csak egyszerű felszíni horzsolás, vagy csak kisebb repedés érte a gátat, annak gyógyulása csupán néhány napig tart. Olykor ezeket is össze szokták ölteni, mert egyes szakemberek szerint gyorsabb, egyszerűbb a gyógyulás így. A gátmetszés sebe gyakran érzékeny, duzzadt, előfordul, hogy kissé gyulladt és vizenyős is. Ennek ellátásához jó szolgálatot tesz a hűvös zuhanyoztatás (tévhit, hogy nem érheti víz a sebet), a hideg borogatás. Üléskor pedig egy felfújt úszógumival, vagy gátpárnával tehermentesítheted az érzékeny területet.
És, ha császár?
A leghosszabb időt a császármetszésből gyógyulás veszi igénybe, hiszen ez egy nagy hasi műtét. Maga a seb nagyon gyorsan összeforr, de az első napokban – igaz, csökkenő mértékben – de igen fájdalmas lehet. Négy-hat hét elteltével már nyugodtan nevetgélhetsz és tüsszenthetsz anélkül, hogy közben a hasadra szorítanád a kezed. Hónapokig eltarthat, amíg az érzékelés teljesen visszatér a köldök alatti területre.
A gyermekágy idején kerüld a cipekedést, az erőteljes fizikai igénybevételt, és a hosszas ácsorgást. Szánj időt belső izmaid, gáttájékod megerősítésére az intimtorna módszerének segítségével.
Vérzés
A kisbaba megszületése és a méhlepény leválása után jókora felületnek kell összehúzódnia. Csodálatos a női test, hiszen egy ekkora felületű vérzés más helyen komoly veszéllyel fenyegetne. A szülés utáni mielőbbi szoptatás segíti a méh gyors összehúzódását. A vérzés pedig fokozatosan váladékká válik, majd hat hét alatt teljesen megszűnik.
Ha a vérzés élénkpiros és fokozódik, egyúttal a tejed sem tűnik elegendőnek, érdemes ultrahang vizsgálattal tisztázni, nem maradt-e lepénydarab a méhüregben, ez ugyanis akadályozhatja a megfelelő tejtermelést.
Aranyér
Átmenetileg okozhat kellemetlenséget szülés után. Ha múlnak a hetek, és semmivel sem vagy jobban, mert a vény nélkül kapható készítmények sem segítenek, fordulj mielőbb proktológus szakorvoshoz.
Amihez a lelkednek is idő kell
A szülést követő hetek érzelmi ingadozása, hogy egyszerre vagy boldog és szomorú, magabiztos és bizonytalan, bátor és ijedt, teljesen normális velejárója a gyermekágynak. Ez semmiképpen nem utal depresszióra.
Biztosan tapasztaltad, hogy már a várandósság idején megváltozott a viselkedésed, a hangulatod, érzékenyebbé váltál. A vajúdás alatti megváltozott tudatállapotnak fontos funkciója, hogy segítse a befelé fordulást, a külvilág ingereinek kizárását. Ez a lelkiállapot aztán nem áll vissza a egy csapásra, hanem időbe telik, mire újra el tudunk a sokféle ingerben igazodni, több mindenre figyelni, összpontosítani.
Az első napokban még alig tudsz aludni valamit, folyamatosan pereg a szülés filmje előtted.
Aztán az első hetekben számtalan részlet jut eszedbe a vajúdásról, a babád megszületéséről, amit el-elismételsz a családtagoknak, barátaidnak. Fontos szerepe van ennek az élmények feldolgozásában, jól teszed, ha beszélsz róla, akár többször is. Kiboríthat egy ártatlan megjegyzés, vagy hirtelen legszívesebben magadhoz ölelnéd az egész világot: ez mind rendben lévő a gyermekágy ideje alatt.
Boldogasszony ágya
A hagyományos népi kultúrában a szülés körüli tennivalók megszervezése és irányítása ugyanúgy a bába hatáskörébe tartozott, mint a szülés maga. A kisbaba megszületése után ő készítette elő a gyermekágyat, amit Boldogasszony ágyának is neveztek. Ilyenkor elfüggönyözték az anya helyét a lakótér többi részétől, ezzel biztosítva neki az intimitást és hogy ne zavarhassa őt semmilyen inger a kisbabával való összehangolódásban.
Még ha nem is kellett kötelezően ágyban maradni egész idő alatt, a szokások és szabályok, amelyek ilyenkor érvényben voltak, segítettek az anyának és a család, a közösség többi tagjának is az eligazodásban ebben új élethelyzetben. Számos hiedelem, szokás és varázslás kapcsolódik ehhez az időszakhoz, aminek célja a rontás elleni védelem és a szoptatás segítése.
A gyermekágy letelte után (ami eltérő időtartamú lehetett) fogadja őket be a közösség, ennek ad a névadás, illetve a keresztelő szép keretet Magyarországon.
Szülés, születés – szülésre való felkészüléstől egészen a gyermekágyas időszak lezárultáig!
LAPOZZ BELE KÜLÖNSZÁMUNKBA!