Akár a nyári melegben, akár az év bármely más szakában a gyerekek által elfogyasztott folyadék nagy része víz legyen. A részletekről pedig itt olvashattok.
Lejegyezte: Szále Kata
Mit igyon a kicsi egyéves kor felett?
A gyermek egészsége érdekében az a legjobb, ha a tiszta víz ízét ismeri meg, és az lesz számára az elsődleges pluszfolyadék az anyatejen, vagy tápszeren kívül. A gyerekek nem mindig kedvelik azonnal a semleges ízű vizet, de ha azzal kínálod és te magad is vizet iszol, el fogják fogadni. A felnőttek számára is a legjobb szomjoltó a víz még a nagy melegben is. Így van ez a gyerekek esetében is. Az édes italok fokozhatják a szomjúságot, eltelíthetik a baba pocakját, ezáltal kevesebbet ehet az ételekből.
Mi kerüljön a gyermek poharába?
Egyéves kor után a kisded már sok mindent megkóstolhat, és ez a folyadékokra is igaz. Egy kis összefoglaló, mi kerülhet gyermeked poharába:
- babavíz
- szénsavmentes ásványvíz. Arra azonban figyelni kell, hogy a magas ásványianyag-tartalmú ásványvizek megterhelhetik kisbabád veséjét, ezért adásuk nem javasolt, egyes ásványi anyagokat túl lehet adagolni, mérgezéses tünetek léphetnek fel!
- cukor- és koffeinmentes tea, egyéves kor felett már tehetsz gyermeked teájába egy kis mézet vagy frissen facsart citrom levéből egy kiskanálnyi mennyiséget. Ez főként betegség ideje alatt javasolt.
- házilag préselt gyümölcs leve vízzel bőven felhígítva. A gyümölcslevek édes íze, a gyümölcsből származó cukortartalom is az édesebb ízekre szoktathatja gyermeked, célszerű ezért minél inkább hígítani azokat.
- frissen készített gyümölcs- vagy zöldségturmix, melyet anyatej hiányában gyerekitalból is könnyen elkészíthetsz. Ilyen turmixok esetében is érdemes arra ügyelni, hogy ne csak édes gyümölcsöt, hanem kevésbé édes zöldségeket is adagolj a turmixhoz.
Amit inkább ne adj neki!
Kerüld el az alábbi cukros italok adását, hiszen nemcsak kisbabád egészségére lehetnek rossz hatással, de a fogszuvasodást, a fogak romlását is elősegíthetik:
- a nem friss gyümölcsből készült, hozzáadott cukrot tartalmazó gyümölcslevek. A szénsavas üdítők magas cukortartalma mellett az adalék anyagok és a szénsav is káros gyermeked egészsége szempontjából,
- a cukros tea a magas cukorbevitel miatt nem javasolt, és a fogakra is káros hatással lehet,
- koffeintartalmú tea, koffeint tartalmazó folyadékok (tejes kávé, kávé, kóla, fekete- és zöldtea, energiaital) szintén kerülendők, a koffein serkentő hatása nyugtalanná teheti a gyermeket, illetve éjszaka álmatlanságot okozhat,
- szörpök, amennyiben sok cukrot, mesterséges édesítőszert, netán mesterséges színezékeket és ízesítést tartalmaznak,
- limonádé, nagyobb édesítés szükséges savanykás íze miatt ahhoz, hogy a gyermek szívesen megigya. Próbáld sima, cukor nélküli limonádéval, azaz citromos vízzel kínálni,
- ízesített ásványvizek: amennyiben hozzáadott cukrot, édesítőszert, netán mesterséges színezékeket és ízesítést tartalmaznak,
- édesítőszerrel édesített italok.
Miből igyon a baba egyéves kor felett?
Ezzel kapcsolatban nagyon megoszlanak a vélemények az édesanyák között! Azonban egyéves korban már célszerű áttérni az itatópohár vagy leginkább a pohár használatára.
Ezzel ellentétben a cumisüveg használatakor viszont fennáll a fogszuvasodás kockázata! Előfordulhat, hogy a gyermek kezdetben nehezebben fogadja el a poharat, szelepes itatópoharat, mert sokkal könnyebben és gyorsabban jóllakhat, ha cumisüvegből iszik. Legyél kitartó és pár nap múlva meglesz az eredménye, gyermeked ügyesen megtanul inni az új poharából, itatópoharából.