2010–2019 között egy baba-mama klubot vezettem Újpesten. Kezdetben még csak kétgyermekes, fiatal édesanyaként, aztán sorban születtek a többiek, és az ötödik gyermekünk bölcsődébe íratásáig „bérletes” klubozóvá váltam. Ma önkéntesként lépek vissza egy-egy délelőttre a klubos életbe.
Szerző: Kovács-Mihócza Orsolya blogger, Barangoló család
Klubvezetőként sokáig nem találtam a saját hangom, de úgy 2-3 év elteltével rájöttem, hogy milyen módszerekkel tudok közelebb kerülni az édesanyákhoz, milyen felkészüléssel és kérdéstípusokkal tudok inspiráló beszélgetéseket kezdeményezni.
Volt nálunk otthon szülésekért felelős bába, gyermekpszichológus, kisgyermekekről szóló rádiós magazin szerkesztője, híres írónő, aki gyermekkönyvek szerzője, vállalkozó édesanya, aki utazós termékekkel kereskedik, kézműves mester, akivel a beszélgetésen túl alkottunk is, volt népszerű influenszer-blogger anyuka, és még sorolhatnám.
Amikor abbahagytam a klubvezetést, hiányzott ez a világ, ezért egy idő után arra jutottam, hogy a magam módján, önkéntes alapon, társadalmi munkában visszatérek a klubos életbe. A Barangoló család bloggereként és a Klubdélelőtt című könyv írójaként, majd vállalkozó édesanyaként közhírré tettem és felajánlottam tehát a lehetőséget, hogy aki szeretne, hívjon meg! Most én megyek vendégnek és beszélgethetünk családi barangolásainkról, az ötgyerekes időmenedzsmentünkről, a vállalkozásról nagycsaládos anyaként vagy a klubvezetésről.
Párkapcsolat szülőként és időmenedzsment
Minden közösség, ahová meghívnak – mert hívnak, 2024 első fele már tele a naptáramban, minden hónapban foglalt egy délelőtt erre a célra –, mást kérdez és másra kíváncsi, de azért vannak „kedvenc” kérdések is, amelyek gyakran elhangzanak.
Persze nehéz gyorsan, néhány mondatban válaszolni, hiszen ezek mögött egy komplett életmód áll, amit tudatosan, évek alatt építettünk fel a férjemmel közösen. Azért meg szoktam próbálni, és javaslok néhány apró praktikát.
Nehezebb időszakokban a napi telefonálás segít, mert bár találkozunk reggel és este, mégsem tudunk egymásra figyelni. Ezért napközben, ebédidőben telefonon beszélgetünk, saját munkánk szünetében. Egy-egy ilyen beszélgetés nagyot tud lendíteni az aktuális feladatokon, a minket foglalkoztató élethelyzeteken.
Az időmenedzsmentben az átgondoltság és a tervezettség a kulcs, persze itt is előfordulhatnak húzósabb időszakok, amikor megengedőbbek vagyunk magunkkal . Ilyenkor a saját elvárásainkat háttérbe szorítva egyszerűen csak elfogadjuk, hogy például betegek vagyunk és ezért fut minden feladat, teendő.
Pusztán annak a ténynek a kimondása, hogy néha meg kell magunknak engednünk a tökéletlenséget, határozottan felszabadító gondolat!
Közösségben szebb az élet!
További gyakran előforduló kérdés: „Nálatok a klubban milyen ötletek váltak be?” Ennek kapcsán sok minden szóba kerül a klubvezetési módszerektől a kommunikációs csatornák használatán át egészen az új anyukák megszólításáig. Úgy látom, manapság talán még nagyobb probléma a szociális elszigeteltség, mint korábban, hiszen a járványhelyzet ebben a tekintetben nagy károkat okozott.
Ehhez a témakörhöz tartozik a barátságok ápolásának kérdése is. Sokan kérdezik, mit csináltam, miután viszonylag korán szültem, de a barátaim még nem tartottak ott? Hogyan lehet elviselni, hogy azok, akik eddig mellettem álltak, nem tudnak mit kezdeni egy kisbabával?
Ma már nem az a baj, mint régebben, hanem az, hogy a barátaink összes gyereke annyi mindent csinál, és minden család annyifelé szaladgál, hogy szinte lehetetlen egy egyszerű baráti találkozás naptári egyeztetése.
Amit mindig szeretek kiemelni a látogatásaim során: értékeljék, hogy van baba-mama klubos közösség, és tegyenek bele energiát, hogy mások is megtapasztalhassák annak előnyeit! Hiszen olyan jó egy megtartó, biztonságot adó közösséghez tartozni, amelynek a tagjai összefognak, ha születik egy új baba és komatálat visznek, vagy segítséget szerveznek, ha kórházba kerül valamelyik családtag! Szeretem megemlíteni azt a tapasztalatomat is, hogy a klubos gyerekek között komoly barátság alakulhat ki, illetve nemegyszer maguk az anyukák kötnek életre szóló barátságot egy klubtársukkal. Bátran mondhatjuk: közösségben szebb az élet!
Gyerekbarát kirándulások 2.rész – 250 ÚJ gyerekbarát kirándulási tipp
Ez a könyv korábbi, nagy sikert aratott Gyerekbarát kirándulások 1. kiadványunk folytatása. Ez alkalommal 250 tippet adunk közös családi kirándulásokhoz, méghozzá teljesen újakat. Ebben az összeállításban főként a tavasztól őszig tartó időszakra válogattunk ajánlatokat.