A fogacskák előbújása körülbelül 4-7 hónapos kor között kezdődik, és 2 éves korig is tarthat. Egyes gyerekeknél kevés problémát okoz, másoknál többet, de valószínűleg mindegyiküknél adódnak nehezebb napok-hetek. Mivel hosszasan elhúzódó folyamatról van szó, érdemes tisztában lenni azzal, hogyan enyhíthetők a kellemetlen fogzási tünetek.
Szerző: HelloBaby magazin
A babának egyéves korára általában 6-8, másfél éves korára körülbelül kétszer ennyi foga nő ki, végül összesen 20 tejfogacskája lesz. Ezt a körülbelül 2,5 éves időszakot számos jellegzetes tünet kísérheti.
Jellegzetes velejárók
Ilyen a nyűgösség, a túlérzékenység, a több sírás, a fokozott figyelemigény, a nyugtalanabb alvás, a kéz és a játékok gyakori rágcsálása, az erős nyáltermelés, a piros, duzzadt, fájó íny, az átmeneti étvágytalanság. Az arcon kiütések jelenhetnek meg a nyál okozta irritáció miatt, hőemelkedés, esetleg láz is kialakulhat. Megduzzadhatnak a nyirokcsomók. Az ínyből kisugárzó fájdalom miatt fülpanaszok jelentkezhetnek. Előfordulhat vizes orrfolyás. Lehetséges hígabb széklet, gyakoribb székletürítés, piros popsi, popsikiütés.
Így segíthetünk
Mint sok más esetben, itt is csodákra képes a szeretet, a figyelem, a türelem.
Biztosítsunk számára lehetőséget arra, hogy rágcsálhasson – ehhez beválhat akár egy biztonságosan használható kiskanál, vagy jól jöhetnek a fogzást segítő rágókák, amelyek közül hűthetőt is választhatunk. Adhatunk a gyerkőcnek normál hűtőben lehűtött gyümölcsöt, joghurtot. Az ételeket is inkább langyosan, mint melegen tálaljuk számára.
Teendőink – praktikusan
A napjában többször cserélt nyálfogó előke, nyálfogó kendő praktikus lehet a ruha átnedvesedésének megelőzéséhez – ez a megfázástól is óv és a gyakori átöltöztetés kényszerének elkerüléséhez is hozzájárulhat. Jó tudni, hogy a duzzadt, fájó íny kezeléséhez ma már léteznek kimondottan babák számára készült, nyugtató fogínygélek, ínymasszázs-eszközök is. A bőrtüneteket megfelelő krémmel, kenőccsel kell kezelni. Lázcsillapításkor, amennyiben ez szükséges, érdemes mindenekelőtt természetes módszereket választani (enyhe hűtőborogatás, hűtőfürdő). Tegyük hozzá: erre általában nemigen kell sort keríteni a fogzás miatt.
A további kísérőtünetekkel kapcsolatban, ha csak átmeneti jellegűek, nincs teendőnk.
A gyermekorvos felkeresésére csak akkor kell sort keríteni, ha súlyosbodnak és hosszasan fennállnak a tünetek, ha a láz nagyon magas vagy 2 napnál tovább tart, ha a baba állandóan, vigasztalhatatlanul sír. Ilyen esetben ugyanis, bár fogzik, valószínűleg nem ez okoz gondot neki – és hogy valójában mi lehet a baj, azt mindenképp ki kell vizsgálni.