Sokan megijedünk, ha veszélyeztetett terhességről hallunk. Ki van veszélyben, a baba? És a mama is? Mekkora veszélyben? Mindenekelőtt – szorongás helyett – érdemes tájékozódni!
Szerző: Szále Kata
Júlia a második gyermekével volt várandós, amikor a szülés előtti hetekben egy vizsgálat során megállapították, hogy a babája nem fordult meg, farfekvéses. „Ez akkor veszélyeztetett terhesség” – mondta az orvosa, és rögtön be is jegyezte a várandósgondozást követő kiskönyvbe. Júlia jól emlékszik, mennyire megijedt, hiszen egészen addig – és az előző babavárása során is – minden rendben volt.
Pár nap múlva újra találkoztak a szülész-nőgyógyásszal, és Júlia kérte, nézze meg újra, hátha azóta befordult a baba. „Hát, jó!” – felelte a doktornő, nem túl nagy meggyőződéssel. És milyen szerencse, hogy újabb vizsgálat történt, hiszen a kisbaba ekkorra már fejvégű fekvésbe került! Júlia csupán néhány napig volt veszélyeztetett terhes, de máig sem feledte a rossz érzést, a bizonytalanságot, amit ez az eset okozott benne.
Nem kell megrémülni!
Ez a fogalom tehát, bár riadalmat válthat ki, nem feltétlenül jelenti azt, hogy a magzatnak bármilyen baja, rendellenessége van. A terhességek 20-30%-a magas kockázatúnak számít, ami annyit jelent, hogy a várandósság, a szülés során nagyobb körültekintéssel kell eljárni, több vizsgálatra lehet szükség, az átlagosnál nagyobb eséllyel fordulhat elő komplikáció. Azt, hogy a várandósság magasabb kockázatú-e, illetve hogy milyen plusz vizsgálatokra van szükség, az orvos dönti el.
A babavárás kezdetén/során a szülész-nőgyógyász az alábbiak alapján tud tájékozódni arról, hogy magasabb kockázatú várandósságról lehet-e szó:
- a várandósság előzményei,
- családi kórtörténet,
- fizikális vizsgálat,
- ultrahangvizsgálat,
- vér- és vizeletvizsgálat,
- vérnyomásmérés,
- testsúly.
Mikor beszélhetünk veszélyeztetettségről?
Veszélyeztetett a terhesség, amennyiben tudni lehet az édesanya valamilyen, a teherbe esés előtt fennálló betegségéről – magas vérnyomás, szívbetegség, daganatos betegség, cukorbetegség, vesebetegség, autoimmun betegség, miómák a méhben, korábbi méhműtét –, de ide tartozik a jelentősebb túlsúly, valamint a HIV-fertőzöttség is.
Korábbi várandósság során fellépő problémák miatt is veszélyeztetett terhesség alakulhat ki: több vetélés utáni várandósság, hosszabban fennálló meddőség utáni fogantatás, újszülött elvesztése, halva született csecsemő, koraszülött csecsemő, császármetszés; öt, vagy annál több gyermek születése. Fontos tényező lehet az édesanya életkora is: tizenéves várandós, illetve a gyermekét váró 40 év körüli anya is tartozhat a veszélyeztetett kategóriába. Ugyancsak felmerülhet a szövődmény gyanúja, amennyiben ikervárandósságról van szó, genetikai, vagy egyéb egészségügyi probléma merül fel a magzatnál, illetve ha a magzat nem a várt ütemben növekszik. A terhesség során is kialakulhat terhességi diabétesz, magas vérnyomás, RH-összeegyeztethetetlenség, elöl fekvő méhlepény, a méhnyak nem ideális állapota.
Figyelmeztető jelek
Kismamaként minden esetben kérjünk orvosi segítséget, ha úgy érezzük, hogy valami nincs rendben. Abban az esetben, ha a következők bármelyikét tapasztaljuk, érzékeljük, feltétlenül forduljunk orvoshoz, mert további vizsgálatokra lehet szükség:
- a baba mozgásának megváltozása, csökkenése,
- hüvelyi vérzés,
- a hüvelyváladék megváltozása (állag, szag),
- húgyúti fertőzés jelei,
- szédülés, homályos látás, erős fejfájás,
- láz,
- kezek, lábak dagadása,
- erős bőrviszketés (terhességi epepangásra utalhat!),
- hasi görcsök, méhösszehúzódások.
Hasznos szűrővizsgálatok
Amennyiben orvosunk a veszélyeztetett várandósság státuszát állapítja meg, az alábbi szűrővizsgálatokra számíthatunk:
- vérnyomás-ellenőrzés,
- rendszeres vérvizsgálat annak felméréséhez, fennáll-e vérszegénység, milyen a vasszint; vércukorszint; fertőzések ellenőrzése,
- vizeletvizsgálatok,
- testsúlymérés,
- méh-, illetve méhnyakvizsgálat.
Ami a baba állapotának követéséhez szükséges:
- magzatmozgások nyomon követése,
- a magzat szívhangjának vizsgálata,
- magzati szívultrahang-vizsgálat,
- NST (non-stressz teszt).
Amennyiben a kismama bármilyen káros szenvedéllyel él – dohányzás, alkohol, vagy drog –, nagyobb esély van arra, hogy valamilyen komplikáció lép fel. Veszélyeztetett várandósság esetén gyakran előfordul, hogy a kismama táppénzre megy, mert pihenést, esetleg szoros ágynyugalmat rendel számára a doktor, illetve lehetséges, hogy gyógyszerekre is szükség lesz a kismama és a baba egészségének, biztonságának érdekében.
Ha szükséges, forduljunk szakemberhez, aki segít! A nyugodt, békés babavárás érdekében tegyük meg mindazt, ami tőlünk telik – így nekünk is, a babánknak is könnyebb lesz!
9 HÓNAP – Szükséges alapinformációk a terhességről, szülésről és a babaápolásról