A következő témát mindennél fontosabbnak tartom a termékenység táplálkozással való támogatásának témájában. Hogy miről is van szó? A tápanyaggazdag ételek gyakori fogyasztásáról.
Szerző: Bocsi Viki alkalmazott táplálkozási szakértő
Nagyon fontos tudni, hogy az egészséges terhességhez el kell érnünk a tápanyagbőség állapotát. Alultápláltan, böjtölve, tápanyagszegényen étkezve nem is érdemes megcéloznunk a teherbe esést, mert akár árthatunk is vele.
A következő kérdés az lehet, hogy mit jelent pontosan a tápanyagbőség. A válasz nem bonyolult: azt, hogy magas tápanyagsűrűségű – azaz vitaminokban, ásványi anyagokban, nyomelemekben gazdag – ételeket eszünk.
És hogy mik is a tápanyagokban leggazdagabb alapanyagok, ételek? Lássuk!
Ilyenek a tengeri élőlények, a máj, a velő, a csontokból főtt levesek, a színes zöldségek, a zöld színű zöldségek, a gumós zöldségek, valamint a gluténmentes gabonafélék, mint például a rizs, hajdina, köles. A májban, tojássárgájában lévő A- és D-vitamin segíti a hormontermelő mirigyek jó működését, a fogak, a bőr, a szem, a haj, a nyálkahártyák, a csontok regenerációját és növekedését, valamint a bélműködést is, továbbá maximalizálja az immunrendszer hatékonyságát.
Ennek hiányában anyagcserezavarok, látásproblémák alakulhatnak ki, a fogak romlása következhet be. A tojásban, májban található kolin a várandósság alatt nélkülözhetetlen (és ez elmondható az összes itt felsorolt vitaminról és mikrotápanyagról). A belsőségekben található B12-vitamin is vérképző, energianövelő, bőrszépítő hatású, hiányában pedig fáradtság, ingerlékenység, sápadtság léphet fel.
Hiányában gyorsan öregszünk, érrendszeri gondjaink és idegrendszeri panaszaink lehetnek. A vas fontosságát talán nem is kell hangsúlyozni, hiányában vérszegénység, sápadtság, enerváltság mutatkozik. A tengeri élőlényekben lévő jód és omega–3 zsírsav a pajzsmirigy jó működését támogatja. Az alulműködő pajzsmirigyből eredő energiahiányt sokan koffeinnel próbálják pótolni, ami még inkább pajzsmirigyproblémákat okozhat, ellenben sokkal jobb anyagcserét érhetünk el jód és omega–3 bevitelével. Hiányukban kezelhetetlen fáradtság, energiahiány, motiválatlanság tapasztalható, és testszerte gyulladások keletkezhetnek. A gyökérzöldségekben, gumósokban, a tápiókában és a zöldbanánlisztben, a hűtött rizsben lévő rezisztens keményítők változatlan formában haladnak végig az emésztőrendszeren, ezért „rezisztenseknek”, ellenállóknak nevezzük őket.
A 12 órán át hűtött rizs, rizstészta, krumpli is rezisztens keményítőforrás; e tulajdonságukat azonban maximum langyosításig tartják meg.
A keresztesvirágú növényekben, így a brokkoliban, a káposztafélékben lévő indol–3–karbinol csökkenti a ma már férfiakat is érintő ösztrogéndominanciát. A zöld levelesekben, a spenótban, céklában lévő folát nemcsak terhesség előtt és alatt „kötelező”, hiszen csökkenti a vérnyomást is. Kívülről – szükség esetén – metil-folát formájában érdemes pótolni. A kollagénnel, kalciummal teli csontleves tele van emésztőrendszer-regeneráló, bőrfiatalító anyagokkal, a csontok, ízületek jó barátja.
Magas enzim- és rosttartalmuk hatékonyan segíti az emésztést. IBS, reflux, bélgyulladás, gyomorpanaszok, puffadás esetén hatékony kiegészítői lehetnek a terápiás étrendnek és segítenek szinten tartani a vércukorszintet, így csökkentik az étvágyat.
CSALÁDTERVEZÉS-BABATERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.