Szülés után néhány héttel a legtöbben úgy nézünk ki, mintha még mindig babát várnánk. Aztán telnek-múlnak a hónapok, és többé-kevésbé helyreáll a korábbi állapot. De vajon min múlik, hogy többé vagy kevésbé?
Szerző: Kállai Cecília, W. Ungváry Renáta; Szakértő: dr. Berki István, sebész
Hasfali sérv – ahogyan az orvos látja Mit jelent pontosan a sérv
A sérv több ezer év óta ismert megbetegedés. A hasfali sérv lényege, hogy a hasfal valamely eredendően gyenge pontján a hashártya előcsúszik, a hashártya zsák kitüremkedik, sérvtömlőt képez, és ebbe hasüregi szerv (gyomor, vékonybél, vastagbél, hasüregi zsírszövet) csúszik ki. A hasfalon lágyék- és köldöksérv alakulhat ki elsősorban, de a műtéti heg – például a császármetszésé – is minimális többletkockázatot jelent. A sérv kialakulásának menete a várandósság alatt nem különbözik az általános, fizikális terhelésre létre jövő esetektől.
Hol és hogyan alakul ki a sérv
Jellegzetes sérvkapu a lágyék területe, ahol a nők esetében a méh-tartószalag a hasüregből a bőr alatti kötőszövet felé tart, illetve a köldök, azaz a köldökzsinór belépési helye, ami bár születésünk után záródik és hegesedik, mégis megbontja a hasizom egységét . Amikor a hasűri nyomás emelkedik, ezek a pontok kevésbé viselik jól a terhelést. Ez a belső nyomás teljesen hétköznapi cselekedeteink során is rendszeresen megnövekszik: köhögés, tüsszentés, széklet ürítés, cipekedés közben nap, mint nap terheljük a hasfalunkat, és eszünkbe sem jut azon aggodalmaskodni, hogy sérvünk lehet mindettől. A várandósság hasonlóan emeli a hasüregi nyomást, de a kockázat itt sem nagyobb, mint a mindennapokban. Előfordul, hogy kialakul a sérv, de előre rettegni tőle felesleges. Nagyobb az esélye, ha kötőszöveteink lazábbak. Ez általában örökletes jellemző, ami azonban egészen addig nem vehető észre, amíg valami kóros eltértés, akár sérv, vagy visszeresség ki nem alakult. Ha a családban előfordult már sérv, visszér, aranyér – ezek mindegyike kötőszöveti gyengeségre utalhat – akkor a hasfali sérv is gyakoribb lehet.
Miből látszik, hogy ez sérv
Az időszakos kiemelkedést különböző mértékű, szúró, éles fájdalom kísérheti, ami a hasüregi nyomás fokozódása után megszűnik, az elődomborodás pedig visszahúzódik. A nagyobb sérvek viszont folyamatosan kint vannak, az elődomborodás mindig látható. Ritkán, de előfordul, hogy egészen apró, kezdődő sérvet észlelünk magunkon, amire csakis a fájdalom hívja fel a figyelmet.
Tűrni vagy műteni?
A sebészek egyetértenek abban, hogy a kialakult sérv kezelésének legfontosabb és leghelyesebb módja a műtét. A műtét, a hasfali rekonstrukció, rutin beavatkozásnak számít, kockázata ennek megfelelően csekély. Megeshet azonban, hogy valamely egyéb körülmény, jellemzően egészségi állapot, nem teszi lehetővé az operációt. Annak ellenére, hogy nem ez az ideális megoldás, a sérvvel, ha szükséges, együtt lehet élni. Ebben az esetben a cél a szövődménymentes állapot fenntartása, vagyis az, hogy a sérvtartalom a hasüregen belül maradjon, ne záródjon ki.
Kihez forduljunk?
Először a háziorvoshoz, aki beutalót ad a sebészhez. A sérvműtétet, azaz a hasfal egységének helyreállítását, a sérvtömlőbe kicsúszott hasüregi szervek visszahelyezését ugyanis sebész végzi. Plasztikai sebészek is vállalnak ilyen beavatkozást, de ez inkább akkor választandó út, ha például a szülés után megereszkedett hasi bőrt is rendbe kell hozni – ilyenkor mindkét műtétet egyszerre elvégzi. Abban az esetben viszont, amikor csak sérvműtétről van szó, ami leggyakrabban valamilyen hasi szerv, vékonybél, vastagbél vagy hasüregi zsír megfelelő visszahelyezéséből és a hasfal stabilitásának biztosításából áll, sebészhez célszerű fordulni.
Mivel a sérv nem veszélyes állapot, ez is megoldás lehet. A szakemberek azt javasolják, hogy lehetőség szerint a normál, vagy legfeljebb az enyhén túlsúlyos kategóriában maradjunk, így elkerülve a komolyabb műtéti veszélyeket. Ugyan csak esztétikai szempont, de a kevesebb zsírral borított hasfalon a heg is nagy valószínűséggel szebben gyógyul. A műtét után 4-6 hétig kímélő életmódot, a komolyabb hasprést igénylő tevékenységek kerülését javasolják. A sikeres műtéti beavatkozás után a következő terhesség vállalásának nincs sebészeti akadálya.
Vészjelek, amikor azonnal orvoshoz kell fordulni
Ha egy sérv hirtelen megnövekszik, görcsösen fájni kezd,és ez néhány perc alatt nem szűnik, valószínűleg kizáródott. Ez annyit jelent, hogy valamelyik hasüregi szerv / pl vékony, vagy vastagbél kisebb – nagyobb szakasza/ a hasüregből a sérv tömlőbe jutott, ilyen módon a sérvkapu a kicsúszott szerveket szorítja, azok vérellátását rontja, és szövetelhalás következhet be. Ez életveszélyes állapotot jelent. Azonnali orvosi ellátás szükséges, és elkerülhetetlen a minél gyorsabban elvégzett műtét.
Cikkünk első részét itt olvashatod: