Vajon azért nem alszik jól a baba, mert éhes marad? Este mintha kevesebb lenne a tejed? Te is érezted már így? Fontos jobban utánajárni, alaposan átgondolni a dolgot, mielőtt fejnénk, vagy pótlást adnánk!
Szerző: W. Ungváry Renáta szoptatási szaktanácsadó IBCLC
Kedves ismerősöm – akinek négy hónapos a kisbabája – panaszolta:
“Ahogy közeledünk az esti lefekvéshez, úgy válnak nyugtalanná a szopások. Egy ideig szív-nyel, aztán elkezd tekeregni, kiköpi vagy összeszorított ínnyel húzza a mellbimbómat, feszíti magát, sír. Említettem a gyerekorvosnak, mert arra gyanakodtam, hogy talán a foga jön. Ennek nyomát sem látta, ellenben kijelentette, hogy kevés a tej! Azt javasolta, próbáljak fejni, és ha nem sikerül, adjak szopás után annyi tápszert, amennyit elfogad.”
Mivel ez a kisbabája igen jó húsban van és fejlődése, súlynövekedése is rendben van, kissé csodálkoztam ezen a gyors diagnózison.
Nincs semmi baj!
Pedig nem először hallom ezt, sok anya vonja le ebből a gyakran megfigyelhető viselkedésből azt a következtetést, hogy kevés a tej, legalábbis estére biztosan az. Van, aki úgy oldja meg a “problémát”, hogy reggel a bőségesen termelődő tejből lefeji a fölösleget, majd ezt kínálja a babának az esti szoptatás után. Cumisüvegből.
Hiszen azt a tejet, amit ő lefej, azt egy egészséges kisbaba is ki tudja szívni, ha akarja. Gondoljuk végig együtt, amit ilyenkor érdemes fontolóra venni, mielőtt valóban pótlást kezdesz adni, ami előbb-utóbb tényleg csökkenteni fogja a termelődő tejmennyiséget…
Tényleg eleget hízik?
Ezt kell legelőször is tisztázni! Íme egy összefoglalót a növekedési görbék értelmezéséről, és használatáról, és innen le is töltheted fiú vagy lány változatban. Érdemes kinyomtatni és eleinte heti egyszeri majd három hónapos kortól havi egyszeri mérési eredményeket feltüntetni rajta. Ha a kisbabád növekedési görbéje a berajzoltakkal nagyjából párhuzamosan fut, a növekedés megfelelő.
Mi lehet a baj, ha nem hízik eleget?
Ha úgy látod, hogy valóban nem hízik eleget, gondold végig:
- Változott-e valami a szoptatási szokásaidban? Nem csökkent-e a gyakoriság?
- Nem kezdtél cumit használni? A cumi nem szoptatásbarát megoldás, ha csak lehetséges, kerüld!
- Nem kezdte el átaludni a baba az éjszakát? Az öt-hat óránál hosszabb szoptatási szünet különösen kisebb mellű nőknél erős túltelítődéshez és emiatt a tejmennyiség csökkenéséhez vezethet.
- Nem kezdtél új gyógyszereket szedni? Ha igen, hívjál fel egy szoptatási tanácsadót, hogy tisztázhassátok a helyzetet.
- Nem volt beteg a baba? Nem beteg jelenleg? A betegség átmenetileg erősen csökkentheti az étvágyat, még egy ártatlan kis nátha is.
- Nem érte a babát a szoptatáshoz kapcsolódó kellemetlen, fájdalmas vagy ijesztő élmény?
És mi lehet a baj, ha ugyan hízik eleget, mégis elégedetlen?
Most csupa normális jelenséget fogok felsorolni, amik együttesen vagy külön-külön is okozhatnak ilyen viselkedést:
- A tejtermelődésnek is van napi ritmusa. Este mindenkinek kevesebb van.
Ezzel a legtöbb baba képes megbarátkozni, vagyis nincs szükség arra, hogy lefejd, és cumisüvegből kínáld neki. Minél alaposabban kiürített mellből szopik egy kisbaba, annál magasabb zsírtartalmú tejhez fog hozzájutni. Vagyis esténként célszerű gyakran szoptatni. Így több kisebb mennyiséghez fog jutni a baba, ezek azonban magas zsírtartalmú tejek lesznek, amelyektől végül jól fog lakni.
- Lehet, hogy a baba türelmetlen, nyűgős – ezt fogzás, fejlődési ugrás, oltási reakció is okozhatja. Próbáld megnyugtatni, majd kíséreld meg a szoptatást kicsivel később más testhelyzetben.
- Lehetséges, hogy semmiféle elfogadható magyarázatot nem találsz. Abban azonban biztos lehetsz, hogy idővel ez is el fog múlni. Próbálkozz kitartóan, és főleg nyugodtan. Ha pánikba esel, és egyre jobban idegesít a baba viselkedése, akkor a probléma még dagadhat is: magas stresszhormon szinted gátolja a tejleadáshoz szükséges oxitocin reflexet. Ha a reflexet nem váltja ki a csecsemő szopása, a rendelkezésre álló tejmennyiségnek csak töredékéhez jut hozzá.
Minden információ egy helyen a szoptatásról és babatáplálásról