Nyaranta mindannyian közelebb kerülünk a természethez, ám szabadtéri programjainkban a rovarok is szívesen részt vesznek. Milyen veszéllyel járhat, ha egyik-másik megcsípi a babát, és mit tehetünk, hogy ez lehetőleg minél ritkábban következzen be?
Szerző: Podonyi Hedvig
Szúnyog
Hazánkban több mint 50 csípőszúnyogfaj honos, azonban csak kis részük szívja az emberi vért. Csípésük általában kellemetlen, de ártalmatlan. Esetenként azonban fertőzhet is; hazánkban a szúnyog által terjesztett leggyakoribb betegség a nyugat-nílusi láz.
Védekezés
Szellőztetéskor kereszthuzatot alkalmazzunk; a nyílászárókra érdemes rovarhálót felszerelni. A babaágyon, a babakocsin és a babahordozón is jó, ha van rovarháló. A teraszon, nyitott helyiségben elektromos szúnyogriasztó (a füstölőt kicsi gyerekek jelenlétében inkább mellőzzük) lehet a segítségünkre. Szúnyogriasztó szer alkalmazása a ruházaton, takarón, bőrön (6 hónapos kortól) is védelmet nyújt.
Kullancs
Leggyakrabban előforduló faja nálunk a közönséges kullancs, mely nemcsak erdőben, sűrű aljnövényzetben, de játszótereken, parkokban, kertekben is előfordulhat. Elsősorban Lyme-kórt és vírusos agyvelőgyulladást terjeszthet; ez utóbbi ellen egyéves kor felett védőoltás adható.
Védekezés
A teraszon, nyitott helyiségben ultrahangos kullancsriasztó ajánlott. Kullancsriasztó szer alkalmazása a ruházaton, takarón, bőrön (6 hónapos kortól) hasznos lehet. Emellett számít a ruházat: hosszú ujjú felső, hosszú nadrág zokniba tűrve, zárt cipő, valamint segítségünkre lehet a világos öltözet, amelyen hamar észrevehető a kullancs. Fontos a rendszeres kullancsvizit, a testhajlatokban is. A kullancs mielőbbi eltávolítása (kullancs)csipesszel.
Méh és darázs
Csípésük fájdalmas, de többnyire nem okoz különösebb gondot – kivéve, ha a rovarméreg allergiás reakciót vált ki. Ennek viszont akár nagyon súlyos következménye is lehet.
Védekezés
Ebben az esetben is véd az ablakokon, babakocsin, kiságyon… a rovarháló. Az ételek zárt tárolása és a szemetesedény befedése is fontos. Az elfogyasztandó folyadékok ellenőrzése ivás előtt: nincs-e bennük méh vagy darázs? Az erős illatú kozmetikumokat érdemes mellőzni. Jól jön a világos, egyszínű ruházat. és a zárt cipő. Ha közelünkbe repült egy méh, vagy darázs fontos a csapkodás kerülése. Figyeljünk a vízre is: a pancsolóba, medencébe került rovar eltávolítása lényeges. Darázsfészek felszámolása, méhraj befogása (szakemberrel végeztessük). Nem is gondolnánk, de az autóban is könnyen történhet baj ezért az autóvezetés zárt ablakkal javasolt.
Ma már beszerezhető mesterséges darázsriasztó kas is, amely megakadályozza, hogy a darazsak a közelünkben rakjanak fészket, keressenek táplálékot. Működése azon alapul, hogy a darazsak elkerülik azokat a helyeket, ahol már van egy rivális kolónia.