Az újszülött kisbabás időszakban az egyik legnehezebb dolog az, amikor a baba vigasztalhatatlanul sír és nem tudjuk, mivel segíthetnénk. Az első három hónapban gyakran a pocakja van a háttérben.
Fontos lépés, ha mi, szülők nyugodtak tudunk maradni. Például tudatosítjuk magunkban, hogy babánk egyetlen eszköze, ha bármit tudtunkra szeretne adni, az a sírás. Nem biztos, hogy nagy baj van, egyszerűen jelez valamit. Kizárhatunk bizonyos dolgokat, nem azért sír, mert alapvető igényeiben hiányt szenved: nem éhes, nincs tele a pelus, nem fázik, nincs melege, nem lázas, nem beteg.
Mi minden állhat a kisbabák sírásának hátterében?
Jó mindjárt kezdetben leszögezni: nem mindig tudjuk majd, hogy miért sír. A hasfájás a csecsemőknél gyakran jelentkező, általános ok a vigasztalhatatlan sírásra, de ezt egyáltalán nem olyan magától értetődő megfejteni és a leggyakrabban elhangzó vigasztalás az: majd elmúlik, majd kinövi. Amikor azonban úgy érezzük, hogy ez a sírás nem egyszerűen sírás, valami más lehet mögötte, kérjük védőnőnk, gyermekorvosunk véleményét, hiszen az anyai megérzések nagyon fontosak. Ám, ha a betegség, egyéb fájdalomforrás kizárható, akkor nincs más hátra, mint türelemmel lenni, míg elmúlik és segíteni, ahogyan tudunk. Két jolly joker: a szoptatás és a hordozás – mely a legtöbb fájdalmat enyhíti. Valóban sokat segíthetünk a testközelség biztosításával – ez számos esetben a legjobb mód megnyugtatni őt. Persze az is előfordul, hogy még ez sem segít. Ezt fogadjuk el és bírjuk ki.
Ha gyermekorvosunk, védőnőnk is azt erősíti meg, hogy jó eséllyel hasfájásról van szó, melyet a bélgázok okoznak; nem árt tudnunk az alábbiakról:
- a felfúvódás, mely az emésztőrendszeri éretlenség jele nagyon gyakori a kisbabák nagyjából 3 hetes korától.
- a hasi diszkomfort érzés a kisbabáknak kellemetlen, ezért erőteljes sírással reagálnak rá, de ez nem betegség.
- ronthat a helyzeten, ha etetés közben levegőt nyelt a kisbaba. Segítsük büfiztetéssel.
- okozhatja idegrendszeri éretlenség is: majd kinövi.
- a tápszerben található valamely összetevőre adott reakció is lehet.
- szoptatott babáknál az édesanya által elfogyasztott tehéntejre is reagálhat érzékenyen a csecsemő (véres pöttyök a kakiban tejfehérje allergiára utalhatnak).
- előfordulhat túletetés, vagy a csecsemő túl mohó evése/szopizása is, próbáljuk meg segít-e, ha kisebb időközönként kínáljuk őt.
- létezik szelíd és hatékony gyógyszeres segítség is a puffadás megszüntetésére: kérdezzük gyermekorvosunkat!
Mindig reagáljunk arra, ha a babánk sír!
Vegyük ölbe; ringassuk; masszírozzuk finoman, óvatosan a pocakját; kössük magunkra kendőbe, hordozóba! Ne hagyjuk figyelmen kívül a sírását, akkor sem, ha úgy érezzük, semmit nem tehetünk. Az, hogy mellette vagyunk, vele vagyunk és támaszt nyújtunk, az egyik legfontosabb segítség! Amikor pedig már úgy érezzük, nem bírjuk, nyugodtan adjuk át egy kicsit apának, nagyszülőnek; más valaki higgadtsága is segíthet.
A baba első éve – Minden információ egy helyen az újszülöttkortól egészen 1 éves korig.