Meghittség, hangulatos fények, ajándékok, finom falatok; nem véletlenül kedvenc időszakom a karácsony. Azonban egy nyolc hónapos baba és a két és fél éves ikrek mellett a legfőbb szempont a biztonság!
Szerző: Bérczes Judy blogger @utazoanya
Hogy ne a gyerekeket fenyegető veszélyek miatti aggodalomban teljenek az ünnepek, összeszedtem a legfontosabb pontokat, amelyekre odafigyelve babák mellett is meghitt és nyugodt lehet a karácsonyozás.
Karácsonyfa
Két fő dologra kell figyelni: az elhelyezésre és a gyúlékonyságra. Nagyobb, padlóra állítható fának keressünk biztonságos, elkerített helyet, és akár kössük is ki, hogy ne dőlhessen el, vagy válasszunk kisebb
méretű fát, amit gyerekbiztos magasságba tehetünk. Ne legyen elérhető az alá tett terítő sem, mert akkor
lerántható. Ha valódi lesz a fenyőnk, olyat válasszunk, aminek kevésbé hullanak a tűlevelei. A karácsonyfát
tegyük a fűtőtesttől távol.
Tipp Szerezzünk be a gyerekeknek egy mini játékfát, amivel játszhatnak, amit dekorálhatnak, így kevésbé
lesz vonzó számukra a nagy fa szétszedése.
Ajándékok
Csak olyan ajándékot helyezzünk a fa alá, ami a legkisebbek számára sem veszélyes. Ügyeljünk a csomagolásra: ne használjunk hosszú szalagokat vagy olyan dekorációs elemeket, amelyek a pici szájába kerülve fulladást okozhatnak. Kibontás után azonnal távolítsuk el a csomagolóanyagot, hogy ne legyen idő kis darabkákra szétszedni.
Tipp Az ajándékokat csak az utolsó pillanatban helyezzük a fához, hogy ne legyen lehetőségük a gyerekeknek elhordani és felügyelet nélkül bontogatni őket.
Dekoráció
A fára helyezett dísz ne legyen törékeny, gyúlékony vagy olyan pici, hogy szájba véve fulladást okozhasson. Ha mégis ragaszkodunk a törékeny díszekhez, azok a fa felső részét ékesítsék.
Tipp Készítsünk a kicsikkel közösen kartondekorációt, vagy például pomponokat. Minőségi fényfüzéreket vegyünk, és kültéren csak e célra gyártott terméket tegyünk fel. A gyertyákat helyezzük biztonságos helyre, és még rövid időre se hagyjuk égve, amikor elhagyjuk a szobát.
Tipp2 Használjunk igazi gyertya helyett időzítős LED-gyertyákat, -fényeket.
Karácsonyi lakoma
Az ünnepi menü készítésekor fokozottan ügyeljünk arra, hogy a kicsik ne kerüljenek éles, hegyes konyhai
eszközök, forró edények vagy a sütő közelébe. Ha már esznek darabos ételt, nyugodtan kóstolják meg a különböző fogásokat. Figyeljünk, hogy ne nyeljenek le kisebb, kemény falatokat vagy olyasmit, amit még nem ehetnek (például mézet egyéves kor alatt). Ha alkohol is kerül az asztalra, tartsuk messze a a kicsiktől, és mértékkel fogyasszuk. Seperjünk, porszívózzunk gyakrabban, hiszen lepottyanhatnak kicsi gyermekek számára veszélyes ételdarabok, amelyeket ők megtalálhatnak és a szájukba vehetnek.
Tipp Az asztalterítő ne lógjon le, mert a baba könnyen belekapaszkodhat és magára ránthatja az egész karácsonyi menüt.
Sokan együtt?
A téli járványok idején fontos úgy együtt ünnepelnünk a rokonsággal, hogy csökkentsük a fertőzésveszélyt. Ezért szervezzünk szűk körű ünneplést és kerüljük a puszilkodást, ölelkezést, kézfogást. Mindenki alaposan mosson kezet érkezéskor, étkezés előtt és toaletthasználat után.
Ha bármilyen gyanús tünetet észlelünk magunkon vagy a gyerekeken, mondjuk le az ünnepi összejövetelt!
Nem szabad, hogy mindez elvegye a kedvünket az ünnepektől – élvezzünk ki most is minden együtt töltött percet. Amit én a legjobban várok: hogy olyan hagyományokat teremthessünk a családi ünnepléshez, amelyeket a gyermekeim évről évre örömmel várnak majd, mint ahogyan én is tettem annak idején.