Bizonyára mindenki tudja, hogy milyen fontos szerepet tölt be az életünkbe a zene, a dallam és a ritmus. A babamasszázs oktatói képzésen, arról is tanultunk, hogy miért is fontos a kezdetektől bevezetni a picik életébe.
Írta: Barabás Szilvia Babalansz alapító, Nemzetközi babamasszázs-oktató, csecsemő és gyermek szakápoló
Ennek tudatában oktatásaink során fontos szerepet kap a mondokázás, éneklés a testrészek masszírozásánál, de el is meséljük a szülőknek, hogy ez miért is olyan fontos, ösztönözve őket arra, hogy bátran alkalmazzák a masszázs során. Akkor sincs probléma, ha úgy érezzük, hogy nincs jó hangunk, hiszen a közönségünk minden valószínűséggel el lesz ragadtatva és vidáman, akár gőgicselessel is jelezni fogja felénk, hogy jól érzi magát és tetszik neki, amit hall.
De lássuk kicsit a tudomány oldaláról, hogy miként kapcsolódik ez a babamasszázshoz.
A dallamokhoz és a ritmusokhoz való vonzalom alapvető tulajdonságunk, már a születésünktől fogva. Több kutatás is bizonyítja azt, hogy a zenéhez és a ritmushoz való vonzalom eredete egészen a magzati élethez vezethető vissza.
Mégis hogyan lehetséges ez?
Ritmusérzék, és anya szívdobbanása
Később az anya szívverését hallva, már magzati korban kialakul a ritmusérzék, melyhez kapcsolódik még az anya állandó mozgása is, ezzel folyamatos ringatást biztosítva számára. Ezért is érthető az, hogy később miért nyugtatja meg a babákat az énekkel egybekötött ringatás, vagy ha csak mellkasunkra fektetve hallhatja a szívdobbanásunkat. Így a várandós anya, ha énekel, táncol vagy esetleg valamilyen hangszeren is játszik, akkor az mind hatással lehet, a baba későbbi muzikalitására.
Milyen fejlesztő hatásai vannak a későbbiekben?
Az énekléssel, mondókázással rendkívül jól fejleszthető a kicsik nyelvi fejlődése is, ezzel elősegítve a beszéd indítását. Mindemellett pedig a zene erőteljesen hat az érzelmekre, és hatással van a mozgásfejlődésre is. Nem is gondolnánk, hogy mindezek milyen nagy hatással lehetnek egy fejlődő gyermekre, igaz? Hámori József agykutató egyértelműen kijelenti, hogy a muzikalitás – különösen, ha annak fejlesztése már egészen pici kortól megkezdődik – „az a teljes emberi személyiség nélkülözhetetlen része”.
A zenei érzékelés a jobb agyféltekéhez kötődik ugyanúgy, mint a látás, az érzések feldolgozása, a kreativitás és az új dolgokra való fogékonyság is. Ezek mind szoros kapcsolatban állnak egymással, és a zenei fejlesztés által, a kreativitáshoz és az érzelmi kifejezéshez tartozó tulajdonságok fejlődése is hatékonyan támogatható ezáltal. Számos pszichológiai kutatás is bizonyítja már, hogy a zenei nevelés a kisgyermekek értelmi és érzelmi fejlődésének egyik leghatékonyabb eszköze.
Ez a közös élmény a babamasszázzsal, ringatással kísérve pedig mindezek mellett szoros egymásra hangolódást hoznak létre, mely által erősödik a kötődés szülő és gyermeke között. Az, hogy mindezekkel pedig figyelmünket biztosítjuk számára, többet ér bármilyen játéknál, és mindenki számára bárhol és bármikor alkalmazható. Ha egészen pici még a baba, hallgathatunk lágy, kellemes zenét, melyet később a kicsi összeköt a masszázs élményével.
Ha már nagyobbacska és szeretnénk jobban fenntartani az érdeklődését, akkor énekelhetünk, mondókázhatunk minden testrésznél. A mondókákkal taníthatjuk őt a testrészek megismerésére, ezzel erősítve a testtudatát is a kicsinek. Zárásként pedig azt hiszem, egy újabb és nagyon összetett, egész életre hatással lévő jótékony hatást írhatunk a babamasszás listájára, hiszen ez is fontos része oktatásainknak.
Ismerd meg velünk a babamasszázst! Keress minket bátran és mi megtanítjuk neked a masszázs minden apró mozdulatát. Ha kíváncsi vagy még tanulmányokra, történetekre és még több szemszögből a babamasszázsra, olvasd el további cikkeinket itt az oldalon.
www.babalansz.hu
Érintés a kezdetektől babamasszázzsal
Ajánljuk még a témában: