Heni Esztergomi születésű, 34 éves, kétgyermekes családanya. Ő mesél most nekünk arról, milyen szülni Hollandiában – ott, ahol az otthon szülés teljesen általánosan választható opció és gyakran választják is, ahol a terhesgondozás során a 12. héten történik az első vizsgálat, és ahol komplikációmentes esetben a kórházi szülés után 4 órával már hazamehet a kisbaba és a friss anyuka.
Szerző: Pákhné Fekete Alexandra
Kíváncsiságból vágtak bele
Heni 2003-ban, középiskolai éveiben ismerte meg a férjét. 5 évi együttélés után, befejezve az ELTE kommunikáció szakát, egy ismerős által nyílt lehetőségük arra, hogy kipróbálhassák magukat Hollandiában. Nem azért költöztek ki, mintha rossz sorsuk lett volna Magyarországon, inkább a kíváncsiság hajtotta őket, szerették volna megtapasztalni, milyen külföldön élni.
Jó itt élni
Két év múlva azonban már biztosak voltak abban, hogy Hollandiában szeretnének maradni. Heni nem is tartja magát külföldinek, szinte az első naptól kezdve otthon érezte magát. Az emberek Hollandiában kedvesek és befogadóak, ők pedig könnyen beilleszkedtek és átvették a helyi szokásokat. Heti negyven órában dolgoztak és házat vettek Rotterdamban. Heni nővérként helyezkedett el a szülészeten, a biztos karrier mellett pedig hamarosan már a családalapításon gondolkodtak.
Holland praxis
Heni az egyik péntek délelőttös műszakja után mondta el férjének a jó hírt, hogy kisbabájuk lesz. Ezt követően megvárták a 3. hónapot és akkor közölték a szüleikkel is, hogy nagyszülőkké válnak. Heni a várandóssága során jól érezte magát, a 36. hétig dolgozott. Hollandiában a kismamák a szülésznői praxisba járnak vizsgálatokra, havi, illetve az utolsó trimeszterben heti rendszerességgel. Az első ilyen 12 hetesen történik. A várandósság során 3 alkalommal van kötelező ultrahang-vizsgálat. A terhesgondozás ingyenes (az alapbiztosítás fizetése persze kötelező), és alapvetően a szülésznő végzi. Indokolt esetben (pl. magas vérnyomás, császármetszés az anamnézisben) a várandós a főorvoshoz tartozik. Ilyenkor a szülésznő átadja a kismamát a kórháznak, és a többi vizsgálat ezután ott történik. Nincs fogadott orvos és nincs kenőpénz sem.
Anya- és bababarát körülmények
Hollandiában a nők 25%-a választja az otthon szülést. Ez itt annyira elterjedt és biztonságos megoldás, hogy a problémamentes várandósságnál elsősorban ezt ajánlják. Ha ennek során mégis kórházba kell menni valamilyen felmerülő komplikáció miatt, az is teljesen természetes módon működik: az anya a saját szülésznőjével vagy mentővel jut be az intézménybe. Máskülönben a szülést a szülésznő egy gyermekágyas nővérrel vezeti le az anya saját otthonában. Amikor a baba jelzi, hogy világra fog jönni, a szülésznő házhoz jön és megvizsgálja a kismamát.
Csak akkor indulnak a kórházba, ha ő is úgy látja, menni kell. Ha a kórházi szülés komplikációmentes, szülés után 4 órával haza lehet menni. A császáros kismamáknak 48 órát kell eltölteniük a kórházban. A kórházak többségében saját szülőszobák vannak, ami azt jelenti, hogy a szülés után is ugyanabban a szobában lehet maradni, az apuka pedig az anya és a baba mellett töltheti az éjszakát.
Mind a kórházban (ha több napig bent kell maradni pl. császármetszés, koraszülés vagy egyéb okok miatt), mind otthonszülés esetén lehetőség van tanácsot kérni szoptatási tanácsadótól. A szülésre elkísérheti a kismamát bába is, bent lehet a szülő nő édesanyja, testvére, vagy akár a legjobb barátnője, sőt, sok esetben egy fotós is csatlakozik a jelenlévőkhöz.
A szülés utáni első 8 nap során a gyermekágyas nővér mindennap meglátogatja az újdonsült anyukát és
kisbabát, segít ellátni a csecsemőt, elvégzi a kötelező vizsgálatokat a kismamánál, illetve segít a háztartásban is. A 8. nap után meg 6 hétig a szülésznőhöz, ezt követően a háziorvoshoz vagy a védőnőhöz lehet fordulni a felmerülő kérdésekkel.
Hollandiában a szoptatást nagyon is támogatják, ugyanakkor mivel a kismamák többsége 3-4 hónaposan bölcsődébe adja gyermekét, hamar áttérnek a tápszeres etetésre. Az anyukákat azonban itt törvény segíti abban, hogy munkába állás után is legyen idejük a fejésre a tejtermelés fennmaradása érdekében.
Heni első szülése kórházban történt. A szülés elején a teljes vajúdás ideje alatt otthon volt, ebben a néhány órában a férje támogatta. 9-cm-es tágulásnál a szülésznő javaslatára együtt mentek be a kórházba. A kisbabájuk 23.45 kor született, másnap reggel 9 órakor pedig már otthon is voltak vele.
Ajánljuk még a témában: