A legmelegebb hónapokban mindannyiunknak érdemes odafigyelnünk a megfelelő bőrápolásra, és ez fokozottan érvényes a babákra nézve. Az ő bőrük még nincs felkészülve azokra a környezeti hatásokra, amelyekre nyáron számítani lehet!
Szerző: Dr. Halász Dóra szakgyógyszerész, Shedo
Nyaranta gyakran esik szó az UV-sugárzásról – de mit is kell tudni róla? Az UV A-sugárzás akadálytalanul átjut a felhőkön, a szmogon és az ablaküvegen is, ezért egész évben számolni kell vele. A bőr mélyebb rétegébe, az irhába is képes eljutni és a bőr hosszú távú károsodását okozhatja. Az UV B-sugárzás csak a bőr felső rétegébe, a hámba képes behatolni, ugyanakkor ez felelős a napégésért. Pozitív hatása viszont, hogy hozzájárul a szervezet D-vitamin termeléséhez, emellett hatására vastagabb lesz a szaruréteg, és a pigmentsejtek melanint termelnek, ami védi bőrünket a sugárzással szemben.
Ezenkívül a kicsiknél a bőr színét adó, pigmentációért felelős, napégéstől védő melanint termelő sejtjek még kevésbé aktívak, így ők az UV-sugárzással szemben is érzékenyebbek. Mivel az újszülöttek és csecsemők bőre sérülékenyebb, védelmére nagy figyelmet kell fordítani.
Hogyan védjük a kicsik bőrét az UV-sugárzástól?
Védjük a gyermek bőrét jól szellőző, könynyű, világos ruhával, kalappal.
Gyakori kérdés, hogy használhatunk e naptejet újszülötteknél és csecsemőknél. Igen, csak nem mindegy, milyet! Gyógyszertárakban, bioboltokban és drogériákban is kaphatók fizikai vagy ásványi fényszűrőt tartalmazó naptejek, melyeket „Mineral” vagy „Fizikai fényvédőt tartalmaz” kifejezésekkel jelölnek a gyártók. Ezek akár újszülöttkortól használhatók, de mindenképp ellenőrizzük a címkeszövegen a gyártói ajánlást.
Fizikai fényvédőként leggyakrabban cink-oxid és titán-dioxid fényszűrőket használnak a gyártók, különböző szemcseméretekben. A nanoszemcseméretet használó gyártóknak kötelező ezt jelölniük a termékük címkéjén azért is, mert a kisebb részecskeméret miatt a készítmény mélyebbre hatolhat a bőrben és ez befolyásolhatja biztonságosságát. Kicsi gyermekek számára a nem nanorészecskéket tartalmazó fizikai fényszűrős naptejek a legmegfelelőbbek. A fényszűrőn kívül érdemes figyelmet fordítanunk a többi összetevőre is – a legjobb, ha olyan terméket választunk, amely természetes anyagokból áll. A legbiztonságosabb azonban az, ha féléves koráig egyáltalán nem visszük napra gyermekünket.
Ápolás, bőrregenerálás a nap végén
A napsugárzás igénybe veszi az érzékeny bababőrt, ezért fontos annak mindennapi hidratálása, regenerálása. Kiemelten fontos nap végén az alapos zuhanyozás, hogy a mindennapi szennyeződéseken kívül a naptejmaradványokat is lemossuk. Ezt követően az UV által terhelt bőr regenerálásához használjunk naponta gyerekek számára fejlesztett, növényi olajokban gazdag, tápláló, hidratáló testápolót – így már valóban mindent megtettünk babánk bőrének megfelelő ápolásáért.
Gyerekbarát kirándulások 2.rész – 250 ÚJ gyerekbarát kirándulási tipp
Ez a könyv korábbi, nagy sikert aratott Gyerekbarát kirándulások 1. kiadványunk folytatása. Ez alkalommal 250 tippet adunk közös családi kirándulásokhoz, méghozzá teljesen újakat. Ebben az összeállításban főként a tavasztól őszig tartó időszakra válogattunk ajánlatokat.