Hogyan nézz a dac korszakra más szemmel? Mi minden segíthet a kezelésében, abban hogy jobban csináljuk szülőként? A dac korszakot nevezhetjük a személyiség megszületésének is, ez az időszak: az “én” és a “nem” születése.
Szakértő: Kovács Mónika védőnő, mentálhigiénés szakember
Elmúlik…
A dac korszak nagyon lényeges időszak… Sokszor nehéz elviselni, amikor benne vagyunk a közepébe; amikor egy nap számtalan “nem!” hangzik el – de, ha el is szakad a cérna a szülőknél, az anyai szív úgy van kitalálva, hogy mindig visszarendeződjön minden, nyomtalanul elmúlik a düh …
Nem önmagáért való – haszna van!
Érezhetjük úgy, hogy ez a korszak hosszabb és nehezebb, mint amit az idegrendszerünk könnyűszerrel elvisel, ám ha látjuk a lényegét és kapunk fogódzókat az átvészeléséhez, sokkal könnyebben élhetjük meg az egészet.
Muszáj nemet mondani!
A kisgyermek bátorságára vall, hogy szembe szegül a szülővel (aki sokkal nagyobb, erősebb, akitől függ…) és bármennyire rosszul is érint minket szülőket az adott helyzetben, de bizony szükség van arra, hogy nemet tudjon mondani – egész életére szóló fontos tudás! Milyen jól jön majd kamaszkorában, ha majd képes nemet mondani, mikort belevinnék a kortársai valami rossz dologba…
Fontos dolgok, melyeket a dac korszakban taníthatunk meg neki:
- Megtaníthatjuk kezelni az indulatait, a dühét! Itt a szülő minta kulcsfontosságú.
- Megtaníthatjuk választani!
- Tapasztalatokat szerez a szabályokról – melyek nem a megfélemlítésen alapulnak!
Mit érdemes szem előtt tartanunk szülőként, anyaként?
Hogyan előzhetjük meg a nagyobb kirohanásokat?
Hogyan könnyíthetünk a helyzetünkön? Mi minden van segítségünkre abban, hogy gördülékenyebben menjen a dolog?
Hogyan reagálhatunk arra, ha belelovalja magát valamibe…?
Melyek azok a mondatok, amiket sose mondjunk neki?
Lényeges információkat hallhattok továbbá a szemkontaktusról, a korlátokról, a támogatottságról, az érzelmek kezeléséről, a szeretetünkről, a szülői agresszióról…
A téma kifejtését itt hallgathatod meg:
Ajánljuk még a témában: