Egy férfinek jelen lenni a szüléskor lehet nagyon nehéz. Mondhatjuk – persze joggal – hogy így is a nőé a nehezebb feladat, de attól még fontos, hogy hogyan tud ott lenni, támogatni a férfi – így ez az írás most a leendő apának szól.
Szerző: HelloBaby magazin
Légy Te is részese minél több mindennek, hiszen, ahogy közeledik a szülés időpontja a gyakorlati teendőkről (beszerzés, felújítás, szerelés) a leendő édesapa gondolataiba is egyre gyakrabban férkőzik be a szülés, a baba világra jövetelének körülményei. Ha van rá mód, menjetek együtt szülés felkészítő tanfolyamra, dúlához… A tájékozottság magabiztosságot ad – ez a közhely ez esetben is igaznak bizonyul. A rengeteg ismeretlen és bizonytalan tényezőt figyelembe véve is. Mind az elméleti ismereteket tekintve, mind érzelmileg nagyon nagy előnyben van az a férfi, aki szán időt a felkészülésre.
Beszéljétek meg! A szülés menetéről a vajúdásról, a támogatás lehetőségeiről is sokat hallhattok a szülés felkészítésen. Ilyenkor van mód a félelmek, aggodalmak kimondására is – ami felszabadító erejű tud lenni. Arról is beszélgetni kell, hogy hogyan érint téged az apás szülés gondolata. Ha csak a párod kedvéért vállalod, akkor lehet, hogy érdemes kompromisszumot találni. Például: csak a vajúdás során fogod a kezét, a kitolási szakaszban nem vagy jelen, esetleg fordítva, csak a végkifejletre mész be a szülőszobára. Természetesen nem kell nézni, látni, olyasmit, ami esetleg sok (magát a kitolást például).
Óriási élmény lehet, akkor is, ha előre kicsit félelmetes. Bármikor lehet szünetet tartani… Neked legalábbis, anyának nemigen. A legtöbb férfi, aki úgy vett részt a szülésen, hogy előtte tartott tőle azt mondja, hogy valóban, szó szerint életre szóló élményben volt része. Amikor karjába kapja a friss apa a gyermekét, az leírhatatlan. Akár az aranyórából is juthat neki valamennyi.
Házasélet Nincs rossz hatással a későbbi szexuális életre az, ha az édesapa a párja mellett van, részt vesz a szülés-születéskor. Ez közkeletű elképzelés, de nem árt a párkapcsolatnak ebből a szempontból sem. Sőt, inkább összekovácsol.
Férfi barátokkal Amennyiben van mód férfi körben, kispapa csoportban a témáról beszélgetni, az szintén sokat segít a leendő apának, hiszen vannak dolgok, amit Ti, férfiak egymás között könnyebben, lazábban kimondtok, megbeszéltek, mint egy perinatális tanácsadóval, vagy a párotokkal. Segíthetnek a könyvek is – keressétek a leginkább nektek fekvő tájékozódási módokat.
Mi történik, amikor a kórházba érkeztek?
Vizsgálat Lehet, hogy magzatvíz elfolyással indult a szülés, lehet, hogy egyre sűrűsödő méhösszehúzódással, de a vajúdásban valószínűleg benne vagytok, mikor a szülészetre megérkeztek (kivéve, ha itt indítják a szülést, például burokrepesztéssel). Először következik a kismama vizsgálata, – kézzel, hüvelyi úton – amit a szülés-nőgyógyász szakorvos és/vagy egy szülésznő végez. Megállapítja a méhszáj tágulásának állapotát, a magzatburok állapotát, a magzatvíz milyenségét, és kitapintja a magzat helyzetét: fejvégű, farvégű fekvésben van-e. Ezt egy CTG vizsgálat követi, melynek során meggyőződnek a magzat szívműködéséről, oxigén ellátottságáról, keringéséről és a méhösszehúzódásokról is információhoz jutnak. Itt derülhet fény arra, ha a babát bármi veszélyezteti. Amennyiben meggyőződtek róla, hogy a szülés valóban beindult és rendben halad, irány a szülőszoba.
Szülőszobán A kismama felvételekor elkérik és ellenőrzik az összes korábbi lelet, vizsgálat, várandósgondozási adat eredményét (ezt külön készítsétek össze!)
A vajúdás során – ha minden rendben van – többször, hosszan lehet kettesben a leendő szülőpár. Időnként ellenőrzik a méhszáj állapotát, illetve a szülő nő pulzusát, légzését, vérnyomását és magzat állapotát is. Ebben az időszakban van mód relaxálni, zenét hallgatni, vízben lazítani, sétálni, a vajúdási testhelyzeteket váltogatni, valamint enni (szőlőcukrot, csokit), inni (vizet) is. A vajúdás előrehaladtával a fájdalom egyre intenzívebbé válik – ez jó, hiszen halad a folyamat, de fájdalomcsillapításra is van lehetőség, ha a kismama úgy érzi, hogy szüksége van rá. Leggyakoribb a gyógyszeres, vagy gáz formájú fájdalomcsillapítás, és az epidurális érzéstelenítés, valamint ezek kombinációi. Az EDA azonban hosszabbá teheti a vajúdást. A gyógyszerek nélküli fájdalomcsillapításnak nincsenek mellékhatásai: ilyen a masszázs, a légzés technikák, egy melegvizes kád, vagy gyógynövények használata.
A kitolási szakasz A legalkalmasabb testhelyzet felvétele után – megfelelően tág méhszáj esetén – a szülésznő, a dúla, vagy az orvos segítségével, ráhangolódva a méhösszehúzódásokra a légzéssel és a hasizmok segítségével megkezdődik a kitolás. A magzat áthalad a szülőcsatornán, a szülésznő, vagy dúla kezével a gátat védve segít elkerülni a sérüléseket. A világrajött csecsemőt egyből az édesanya mellkasára helyezik – ez a bőr-bőr kapcsolat nagyon jó hatású mind a friss anyára, mind a csecsemőre, segítve a kicsi alkalmazkodását a külvilághoz. Ideális esetben így várják meg, míg eláll a köldökzsinór pulzálása. Ez a késői köldökzsinór ellátás. Sokszor az édesapa maga vághatja el a köldökzsinórt és te is a karodba zárhatod a gyermeked. Ellenőrzik a méh összehúzódottságának állapotát, méhfalról való leváltságát, majd a méhlepény világra jötte után az épségét is – ez az úgy nevezett lepényi szakasz.
Megfigyelési szakasz, együtt! Anya, apa és a gyermek maguk lehetnek, pihenhetnek a szülőszobán akár 2 órán át. A csecsemőt megpróbálják mellre tenni… majd a gyermekágyas részlegre kerül anya és babája.
Apa lettem! – Útmutató apáknak a szülővé válás folyamatáról, örömteli és praktikus oldalairól