A babavárás, a szülés női misztérium. Minden a nőben zajlik. Így, mi nők teljesen benne vagyunk a dologban, testileg, lelkileg. Időnként a férfinak nehezebb követni minket.
Szakértő: Kovács Mónika védőnő, mentálhigiénés szakember; Lejegyezte: Szále Kata
Tetézi ezt az a helyzet, amiben most élünk: apa nem mehet el a vizsgálatokra, bizonytalan, hogy ott lehet-e a szülésen. Tudja-e fogni így a kezünket szó szerint és képletesen egyaránt?
Miért érzik sokszor úgy a nők, hogy a társ lemarad, hogy apa kicsit kimarad az egészből?
– A fő aggodalom, pláne az első gyermeknél, nem elsősorban az apa szerep elakadása, hanem a társ támogatás elmaradása. Ez önmagában is növeli a szorongást.– fogalmaz Kovács Mónika mentálhigiénés szakember.
Egy nőnek, leendő anyának nagyon fontos éreznie, tudnia, hogy a társa mellette áll, fizikailag és lelkileg egyaránt.
Hogyan befolyásolhatja mindez a baba világra jöttét?
– A szülés kapcsán ez még inkább hangsúlyos, hiszen bizonytalan, hogy akár 2-3 hét múlva, hogyan alakul a helyzet (föloldják-e a most érvényben lévő korlátozásokat). A kulcs szerintem a biztonság, ami ebben az esetben elveszik. A félelem pedig a szülészeti szövődmények melegágya. A szülés évezredek óta támogatással zajlik minden kultúrában. – hangsúlyozza a szakember.
Miben segíthet a leendő apa és anya egymásnak?
– Manapság a pszichés támogatást főként az apától várja a várandós. A másik oldalon is jogos az aggodalom, hiszen az apák kívülállók az anyákhoz képest, akikben növekszik a magzat, és egy pillanatra sem feledkeznek meg róla.– foglalja össze a védőnő és mentálhigiénés szakember.
Hogyan hidalható át ez a távolság, ha adott esetben nem mehet be a férfi a nővel akár egy vizsgálatra, akár magára a szülésre?
– Ma már szerencsére a technika lehetőséget ad, hogy virtuálisan apa akkor is jelen legyen, ha fizikálisan nem is tud. – javasolja megoldásként Kovács Mónika.
Légy te is HelloBaby! magazin előfizető!
A témában ajánljuk még: