A kicsi kezét, játékait a szájába tömködi, állandóan rág valamit, csorog a nyála, esetleg étvágytalan, sokszor nyűgös, szoptatási problémák is felléphetnek, éjszaka pedig rendszerint a szokásosnál is gyakrabban ébred. Ha ezek kombinációját tapasztalod, akkor biztos lehetsz abban, hogy gyermekednek áttörni készülői fogacskái okoznak fájdalmat. A szülők egyik legnehezebb időszaka ez, amikor mindenki kipróbál valamilyen szert, vagy eszközt.
Csörgő Andrea írása
A legkézenfekvőbb olyan tárgyat adni a kicsinek, amit rághat kedvére.
Ilyenek a különböző rágókák, puha tárgyak, de egy textilpelus is megteszi. Ez a leghatékonyabb megoldás, hiszen a problémát helyileg kezeli, az íny gyengül, míg a fog át nem töri és ebben a gyerek maga is aktívan részt vesz.
A babáknak ajánlott fogápoló készlet egyik darabja is ezt a célt hivatott szolgálni. Ez az úgynevezett fogdögönyöző buzogány.
És persze itt van Sophie, a zsiráf, amely már 1961 óta csábítja a nyűgös babákat arra, hogy kezükbe kerülve szájukba vegyék, rágcsálják.
Sophie a Zsiráf
Egy fokkal többet ígér az a megoldás, amikor valamilyen hatóanyagot is tartalmaz a rágóka, ilyen például az ibolyagyökér.
Ibolyagyökér rágóka
Az ezüst kanalat, amelyet nagyanyáink is használtak (már ha megtehették) baktériumölő hatása és hűvös érintése tette népszerűvé.
Ezüst csörgő
Hasonlóan jó eredményeket érhetünk el hűtött zöldségfélével, vagy gyümölccsel. Persze győződjünk meg róla, hogy nem nyelheti félre a darabokat, előbb főzzük puhára, majd ezután hűtsük le, ha egy évesnél kisebb (de hat hónaposnál idősebb) gyermekről van szó.
Nyakláncot anyának, babának?
Az elmúlt években rendkívül népszerűvé váltak a különböző anyagból készült láncok, amelyek magukra terelik a babák figyelmét, és szívesen babrálnak vele akár hordozás vagy szopizás közben. További előnyük, hogy rághatóak. Készülhetnek pamut cérnával behorgolt fagolyókból, vagy orvosi szilikonból.
A babák nyakán sokszor látható, borostyánkövecskékből fűzött nyaklánc is nagy kedvence az anyukáknak. Van, aki esküszik hatásosságára, mások már nem ennyire biztosak benne, levenni mégsem merik, hátha akkor romlik a helyzet. Mindenesetre még bizonyításra szorul, hogy valóban van-e összefüggés viselése és a fájdalomcsillapítás között.
Fájdalmat csillapít
A rágást szolgáló mechanikus eszközök a fájdalmat azonban nem enyhítik, ezért nyúlnak gyakran a szülők valamilyen más, kiegészítő segítséghez.
Gél formában kaphatók gyógynövénytartalmú készítmények (Bedegel, Osa gél, Dologel), de magunk is készíthetünk hasonlót, ha olajba cseppentünk ilyen hatású illóolajat. Ehhez kérd aromaterapeuta segítségét!
Utoljára hagytuk a helyileg ható fájdalomcsillapító szereket, ilyen a Dentinox gél, vagy a Gengigél. Aki bízik a homeopátiában, annak több ilyen szer is rendelkezésére áll, golyók illetve kúp formájában. Láz- vagy fájdalomcsillapító készítményt azonban csak orvosi javaslatra adjunk!
Vedd komolyan
Tévhit, hogy a fogzás időszakában tapasztalt hasmenés, felső légúti betegség, láz a fogacskák megindulásának természetes velejárója volna! Ha ilyesmit tapasztalsz a babánál, fordulj orvoshoz!
Megjelent a HelloBaby! magazin 2016. február-márciusi számában.